Nagy nyelvi modellek és e-kormányzás


Az NKE ÁNTK Kiberbiztonsági Kutatóintézete, az NKE EJKK Információs Társadalom Kutatóintézete és a Magyary Zoltán E-közigazgatástudományi Egyesület közös félévzáró konferenciájáról olvasható beszámoló az eGov Hírlevélben a mesterséges intelligencia lehetőségeiről – és veszélyeiről – a közszférában.

A mesterséges intelligencia technológiák, az emberéhez hasonló gondolkodási készségekkel és képességekkel felvértezett algoritmusok jó ideje velünk vannak, nekilendülésekkel és megtorpanásokkal fémjelzett fejlődésük sok évtizedes múltra tekinthet már vissza. Különböző formái és eszközei jó ideje beépültek már a mindennapjainkba – a pénzintézetek kockázatelemző szoftvereitől a mobiltelefonunkon futó „személyes asszisztensig” – legfeljebb nem nagyon tudatosult ez bennünk. Pedig óriási gazdasági potenciál szunnyad ezekben a csúcstechnológiás fejlesztésekben: az egyik legrangosabb nemzetközi tanácsadó óriás, a McKinsey becslése szerint az MI már ma is mintegy 3,5-5,8 billió dollárnyi összes értéket teremt globálisan, és a tendenciák legalább ennyire szemkápráztatóak. A mesterséges intelligencia egyik területe, az új, korábban nem létező szöveges, képi- és hanginformációk „teremtésére” képes generatív MI növekedési rátáját felbecsülve egy másik tekintélyes tanácsadó, a Goldman Sachs 7%-os bővülést sem tart elképzelhetetlennek az elkövetkező 10 éves periódusban. Ráadásul ez az összegszerűen csaknem 7 billiárd dollárra rúgó globális GDP növekedés egy figyelemre méltó, 1,5%-os termelékenység növekedéssel párosulhat.

A teljes beszámoló elolvasható az eGov Hírlevélben

(eGov Hírlevél)


Kapcsolódó cikkek

2015. szeptember 25.

Friss szellemiség a jogászegyletben

Dr. Sárközy Tamás az államreform-kísérletekről, a társasági jog és a Ptk. viszonyáról, a jogászegylet újbóli felemelkedéséről, a szállodák és a világvárosok vonzerejéről

2013. május 23.

Innováció mint a válságból kivezető út

Pénzügyi vagy több, társadalmi-erkölcsi válságot jelent a tavaly ősszel kezdődött krízis? Mi jelentheti a válságból kivezető utat, mekkora szerepe lehet ebben az innovációnak, amely szemléletváltást is megkövetel és magában foglal – ezt a kérdést járták körül a III. Móri Német Nyelvű Jogásztalálkozó keretében október elején tartott kerekasztal-beszélgetés résztvevői.

2023. szeptember 6.

A generatív MI szerepe az ügyvédi irodákban

10 hónappal a generatív mesterséges intelligencia megjelenése után kevés jogi szakember vitatja azt az elképzelést, hogy a technológia végső soron megváltoztatja az ügyvédek jogi szolgáltatásnyújtását. Ennek ellenére sok szakember fejében ott motoszkál a kérdés, hogy a generatív mesterséges intelligencia pontosan hol lesz a legnagyobb hatással egy ügyvédi irodában, és mely konkrét funkciókat alakítja át a technológia.