Megtagadható-e egy ítélet elismerése azon az alapon, hogy sérti a szólásszabadságot?
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Elsődleges feladata a bíróságoknak, így a Kúriának is a közbizalom megteremtése, a szakértelem biztosítása és a gyors ítélkezés előmozdítása – mondta dr. Darák Péter az Országgyűlés Igazságügyi bizottságának ülésén, 2019. november 6-án.
A szakbizottság a Kúria elnökének a Kúria jogegység biztosítása és az önkormányzati normakontroll körében elvégzett 2018. évi tevékenységéről elkészített országgyűlési beszámolóját vitatta meg.
Képviselői kérdésre a legfőbb bírói fórum vezetője kifejtette, a valódi alkotmányjogi panasz intézményének bevezetésének egyik hatása, hogy a bírósági döntésekben az alkotmányos szempontokat fokozottabban veszik figyelembe. Ugyanakkor a gyakorlat azt mutatja, hogy az Alkotmánybíróság nem fölérendelt intézménye a rendes bíróságoknak, a joggyakorlat kialakítása továbbra is a rendes bíróságok feladata.
Szintén képviselői, az új törvénykönyvek és perrendtartási kódexek bevezetésével kapcsolatos kérdésekre válaszolva Darák Péter rámutatott, hogy a joggyakorlat-elemzések lezártát és a szakmai fórumok munkájának befejezését követően lesz világos, hogy a szabályok alkalmazása közben felmerült kérdések jogértelmezéssel vagy jogalkotással válaszolhatók meg. Mindazonáltal a Kúria elnöke szerint például az új Ptk. vizsgálata azt mutatja, hogy a joggyakorlatban felmerült problémák jelentős része jogértelmezés útján orvosolható.
A bizottság 11 igen, 0 nem és 0 tartózkodás mellett egyhangúlag támogatta a beszámoló elfogadását.
A dokumentum elérhető az Országgyűlés honlapján.
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
A négyoldalú megállapodás alapján a bírák és az igazságügyi alkalmazottak 2025. január 1. és 2027. január 1. között három ütemben kapnak béremelést. Így 2027-re a bírák az átlagos jövedelme 48 százalékkal, a bírósági titkároké és fogalmazóké 82 százalékkal, míg a bírósági tisztviselőké 100 százalékkal emelkedhet.
A szervezett bűnözés elleni aktuális rendészeti feladatokról, a szükséges nemzetközi együttműködésekről, az online világ térhódításáról, valamint a szervezett bűnözés áldozatairól is szó esett a Nemzeeti Közszolgálati Egyetem rendészeti eszmecseréjén – olvasható a ludovika.hu-n.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!