A széles körű intézkedések célja, hogy az integritás megerősítése és a jogi kiskapuk megszüntetése révén megvédjék az intézményt és az európai parlamenti képviselőket a Parlament munkájába való beavatkozásra irányuló kísérletektől.
Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke kijelentette: „Az elmúlt hónapokban bevezetett reformok növelik a parlamenti rendszerek integritását, átláthatóbbá teszik a döntéshozatalt és megerősítik a Parlament egészét. Meg szeretnénk szilárdítani az európai polgárok belénk vetett bizalmát, és az Európai Parlamentről mint nyitott intézményről alkotott képet. Egy modernebb és hatékonyabb Parlamentet hozunk létre, amelyet a polgárok már jövőre megismerhetnek.”
A jogi kiskapuk megszüntetése
A 2022 decemberében és 2023 januárjában elfogadott parlamenti állásfoglalásokat követő intézkedések az átláthatóság és az elszámoltathatóság növelésére, valamint a külföldi beavatkozási kísérletekkel kapcsolatos erősebb biztonsági kultúra kialakítására szólítanak.
Az adminisztratív, szervezeti és személyzeti kérdésekben döntéseket hozó parlamenti Elnökség jóváhagyta a korábbi tagokra vonatkozó felülvizsgált szabályokat, a Parlamentbe való bejutásra vonatkozó új szabályokat, valamint az érdekképviseletek parlamenti rendezvényeken való részvételére vonatkozó átláthatósági kötelezettségeket. Az Elnökség emellett új belső szabályokat fogadott el a visszaélések bejelentésére vonatkozóan, hogy biztosítsa az összhangot a visszaélést bejelentő személyek védelméről szóló európai irányelvvel.
A Parlament a nemzeti igazságügyi és bűnüldöző hatóságokkal való együttműködését is megerősítette azáltal, hogy gyorsan intézkedett a nemzeti hatóságok kérésére, többek között a parlamenti mentelmi jog felfüggesztésére vonatkozóan.
A csoportvezetők külön tisztázták az emberi jogi sürgős viták szabályait a plenáris ülésen, hogy megvédjék az eljárást az indokolatlan beavatkozástól. Az Elnökök Értekezletének csoportvezetői iránymutatásokat is jóváhagytak az európai parlamenti képviselők és munkatársak támogatására az EU-n kívüli országok képviselőivel (diplomaták és állami képviselők) fenntartott kapcsolataikban. A Parlament választ kapott az ambiciózus és független uniós etikai testület létrehozásáról szóló felhívására is, amikor az Európai Bizottság javaslatot terjesztett elő egy intézményközi megállapodásra.
Ezzel párhuzamosan a Parlament 2023 szeptemberében módosításokat fogadott el a Parlament eljárási szabályzatában. Ezek a következők: megerősített tilalom minden olyan európai parlamenti képviselői tevékenységre vonatkozóan, amely lobbitevékenységnek minősül, nagyobb átláthatóság a külső szereplők hozzájárulásai tekintetében, szigorúbb szankciók a Kódex megsértése esetén. Magatartás, az EP-képviselők kötelező nyilatkozatainak szélesebb köre a harmadik felekkel folytatott találkozókkal kapcsolatban, az összeférhetetlenség elkerülését segítő egyértelműbb szabályok, a tagok magánérdeknyilatkozatainak részletezése, valamint kötelező vagyonnyilatkozatok minden hivatali időszak elején és végén.
Ezen túlmenően szigorúbb szabályok vonatkoznak arra, hogy az EP-képviselők ajándékokat fogadjanak el, és harmadik felek utazási és tartózkodási költségeit bevallják, valamint megtiltják a volt EP-képviselőkkel való kapcsolattartást a Parlamentből való távozást követő hat hónapban. A magatartási kódexszel foglalkozó tanácsadó bizottság szerepét is megerősítették, és összetételét kibővítették.
Az Elnökség novemberben elfogadta a visszaélést bejelentő személyekre vonatkozó frissített belső szabályokat. A szabályok egyértelművé teszik, hogy a Parlamentben dolgozó bármely személy komoly szabálytalanságot jelenthet (beleértve névtelenül is). A szabályok meghatározzák, hogy a potenciális visszaélést bejelentőknek mit kell tenniük, mire számíthatnak a bejelentést követően, és milyen információkra számíthatnak.
Ezenkívül az Európai Parlament szolgálatainak vezetői számára kötelezővé teszik a visszaélések bejelentésére vonatkozó képzést. Javasolják továbbá az akkreditált asszisztensek informálására vonatkozó kötelező képzést.
További ajánlások
Az Európai Unió valamennyi demokratikus folyamatába való külföldi beavatkozással, többek között a dezinformációval foglalkozó különbizottság (ING2) további közép-, illetve hosszú távú intézkedéseket javasolt. Ezekről a 2023. júliusi plenáris ülésen tartottak vitát és szavaztak a képviselők.
Könnyen hozzáférhető információ
A Parlament honlapja az új „Átláthatóság és etika” fül alatt átfogó és könnyen hozzáférhető tájékoztatást nyújt a parlamenti munka integritásáról.
Előrelépés a zaklatás elleni fellépés terén