Trócsányi: ma is az eszmék közötti összhangot kell keresni


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ezer évvel ezelőtt István király Európáról, hazáról, hagyományról és jövőről döntött, kereste közöttük a szintézist, az összhangot. Ma ugyanezt kell tenni, amikor Európa és országainak jövőjéről van szó – mondta az igazságügyi miniszter csütörtökön, a tárca augusztus 20. alkalmából rendezett kitüntetésátadó ünnepségén.

Trócsányi László a Budapesti Ügyvédi Kamara dísztermében tartott rendezvényen arról beszélt: ma is az eszmék, nézetek pluralizmusa, együttélése, vitája, ütközése a legfontosabb. Megannyi kép és elképzelés forog Európa és országai jövőjéről, ezek közül választani, netán újat megfogalmazni, ez nemzedékünk feladata – jelentette ki.

A miniszter kifejtette: ezer évvel ezelőtt István király kijelölte hazánk helyét Európa földrajzi és szellemi térképén. Több mint ezer év távlatából helyesen tette, de – hívta fel a figyelmet a miniszter – nem láthatott minden következményt előre.

„Mi sem látunk mindent tisztán: kiderült, az európai népek nem állnak készen, hogy feladják nemzeti létüket, kultúrájukat, intézményeiket egy föderalisztikus államért. De igaz az is, hogy szükség van közös intézményekre, hatáskörökre, jogharmonizációra, az unió jobb, észszerű fejlesztésére egy olyan világban, ahol Európa szerepe zsugorodik, de a nemzetállamok külön-külön nem állnak helyt. Ebben a helyzetben kell megtalálni a két gondolat szintézisét” – mondta Trócsányi László.

A miniszter kifejtette: a megoldás a két gondolat összhangja, a közösségi vívmányokra épülő európai vízióé és a nemzeti nagyságot hangsúlyozóé. Azt mondta, mindkettő szellemi örökségére szükség van, a nagyobb felelősségre és az az eszmék közötti párbeszédre Európa és országainak ügyeinek vitelében.

A miniszter a kitüntetetteknek arról is beszélt, hogy a gazdag hagyományokkal rendelkező, de élő, fejlődő magyar jog nemzeti kincs, Európa szellemi produktuma, és aki ehhez hozzájárul, megérdemli az elismerést és köszönetet.

Trócsányi László az ünnepségen a Magyar Érdemrend középkeresztje, a Magyar Érdemrend tisztikeresztje, a Magyar Érdemrend lovagkeresztje, a Magyar Arany Érdemkereszt, a Magyar Ezüst Érdemkereszt, a Magyar Bronz Érdemkereszt kitüntetéseket, Deák Ferenc-díjat és miniszteri elismerő okleveleket adott át.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.