Trump a közösségi szolgáltatásokért állt ki
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az USA-ban a közösségi szolgáltatásokra vonatkozó szövetségi és tagállami szabályozás küzd egymással. A szövetségi kormány támogatja ezeknek a cégeknek a működését, azonban a tagállami döntéshozók igyekeznek akadályokat gördíteni a cégek működése elé.
Ahogy nálunk is, úgy az USA-ban is problémás a sharing economy szervezetek működése, sok tiltakozás kíséri a tevékenységüket.
A Trump adminisztráció munkaügyekért felelős minisztere most felülvizsgálta az Obama adminisztráció által hozott szabályozást és szövetségi szinten szélkesebb teret engedett az ágazatban tevékenykedő önálló vállalkozók és a szolgáltatók számára.
A problémák még 2015-ben kezdődtek, amikor az USA munkaügyi minisztréiuma megnehezítette a dolgozók számára, hogy önálló vállalkozók lehessenek. A minisztérium korábban kiadott egy állásfoglalást, amelyet a bíróságok a döntéseik során alapul vettek, annak ellenére, hogy ez a kiadvány csak egy útmutató volt. Ez az útmutató jelentős mértékben megnehezítette a sharing economy szolgáltatások terjedését.
Ez az utmutató munkavállalóknak és nem vállalkozóknak tekintette a közösségi cégekkel kapcsolatban álló munkavállalókat, amely jelentősen korlátozta a foglalkozási szabadságukat és alkalmazkodási képességüket.
A vitát az önálló munkavégzés növekedése okozta, mivel 2010-2014 között a munkahelyek egyharmada ilyen formában jött létre, illetve a szakszervezeteknek is hangot adtak véleményüknek.
Az 1935-ben elfogadott nemzeti munkaügyi kapcsolatokról szóló törvény szerint minden munkavállalónak joga van a kollektív alkuhoz, azonban a saját magukat foglalkoztatóknak nincs ilyen lehetősége, de joguk van csatlakozni valamilyen érdekképviseleti csoportoz,
Ugyanakkor a sharing economyban dolgozók helyzete sem egységes, mivel vannak olyanok, akik főállás melletti kiegészítő jövedelemként dolgoznak, illetve vannak olyanok, akik teljes állásként tekintenek a sharing economyra, ezért kérdéses, hogy egy kollektív megállapodás melyik csoport érdekeit helyezné előtérbe.
A Trump adminisztárció most ebben az ágazatban dolgozók helyzetén igyekszik könnyíteni, amikor lehetpvé teszi az önálló foglalkoztatók csatlakozását az érdekképviseleti szervezetekhez
(forbes.com)