Újabb szankciókat vezetett be az USA Oroszországgal szemben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Donald Trump elnök szerdán írta alá azt a jogszabályt, amely újabb szankciókat léptet életbe Oroszországgal, Iránnal, illetve Észak-Koreával szemben és korlátozza az elnök azon jogát, hogy a jelenleg az oroszokkal szemben hatályban lévő szankciókon enyhítsen.


Trump elnök úgy foglalt állást, hogy ugyan egyetért azzal, hogy az agresszív és destabilizáló viselkedést durva eszközökkel kell szankcionálni, ugyanakkor alapvetően elhibázottnak tartja a megalkotott jogszabályt. A Fehér Ház közleményében szintén aggodalmának adott hangot, amiért a jogszabály korlátozza az elnök hatáskörét.

A Fehérház Közleményében hangsúlyozta, hogy: „Súlyosan elhibázottnak tartjuk a törvényt, mert beleavatkozik a végrehajtó hatalom hatáskörébe. A Kongresszus már hét éve nem tud megegyezni az egészségügyi törvényről. Ez a törvény a végrehajtó hatalom rugalmasságának korlátozásával gátolja az Egyesült Államok alkuképességét és azt eredményezheti, hogy Kína, Észak-Korea és Oroszország szorosabbra fogja együttműködését. Alkotmányunk létrehozói az elnök kezében adták a külpolitika folytatását, amelyet ez a törvényjavaslat korlátoz. Ki fog derülni, hogy az alapítók jó döntést hoztak – zárul a Fehér Ház közleménye.

A Képviselőház és a Szenátus jelentős többsége szavazott múlt héten a szankciók bevezetése mellett. A szankciók elsősorban Európa érdekeit érintik, mivel azzal, hogy az USA súlyos szankciókkal sújtja az olyan projekteket, amelyekben orosz vállalkozásoknak legalább 33%-os részesedésük van, veszélybe kerülhet az európai földgázvezetékek megépítése is. Az USA döntése, ezért tovább gyengítheti az eddig sem felhőtlen USA-EU kapcsolatokat.

Moszkva nem késlekedett a válasszal, már hétvégén kiutasított számos amerikai diplomatát Oroszországból, és két az USA nagykövetsége által használt épületet is kiürítettek.

(jurist.org.)

[htmlbox jogtar_kepzes]

Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

Az Európai Bizottság vizsgálja, hogy a Meta megsérti-e a DSA rendelkezéseit

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított annak megállapítására, hogy a Facebook és az Instagram szolgáltatója, a Meta megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló törvényt (DSA). A vizsgálat célja, hogy megakadályozzák a júniusi európai parlamenti választásokon való szavazás megzavarását – számol be a Jurist.org.

2024. április 30.

GVH: Indokolt a versenytörvény egyes módosításainak halasztása

A Gazdaság Versenyhivatal (GVH) egyetért a versenytörvény egyes tervezett módosításainak elhalasztásával. A GVH elnöke a széleskörű szakmai konzultáció lefolytatása érdekében versenypártolási munkacsoport létrehozását kezdeményezte, annak érdekében, hogy a minden érintett számára megnyugtató garanciák beépülhessenek a tervezett rendelkezésekbe.