A GVH a COVID-19 antitest gyorstesztek hazai piacát is vizsgálja Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A versenyhatóság piaci jelzések alapján azt valószínűsíti, hogy a fogyasztókat célzó, antitest gyorstesztekkel kapcsolatos egyes országos kiterjedtségű reklámgyakorlatok túlmutathatnak a termékek a gyártó meghatározása szerinti teljesítőképességén, valamint a használati útmutatókban foglalt felhasználási célokon.

A GVH a koronavírus-fertőzöttséget kimutató otthoni gyorstesztek után az ún. antitest gyorstesztek hazai piacán is gyorsított ágazati vizsgálatot indított. Az antitest gyorstesztek nem magát a SARS-CoV-2 vírust mutatják ki, hanem a szervezet által a vírus ellen termelt, a vérben található antitestek jelenlétét. A termékek célja alapvetően az, hogy – főként önellenőrzésként – megmutassák, találkozott-e már a teszteléssel érintett személy szervezete a koronavírussal, illetve rendelkezik-e ellene immunitással.

Magyarországon a fogyasztók számára több, ilyen célú gyorsteszt is elérhető; igen változatos képet mutat azonban az, hogy az egyes gyorstesztek melyik antitestek kimutatására használhatók. A különböző ellenanyagok jelenlétét ugyanis eltérő időpontokban lehetséges kimutatni: az immunglobulin M (IgM) közvetlenül a megfertőződést követő néhány napon belül megjelenik a szervezetben, és a tünetek megjelenését követő négy hét elteltével jellemzően már nem mutatható ki, ezzel szemben az immunglobulin G (IgG) később – általában két hét után – jelenik meg, és több hónapon keresztül kimutatható. Ezért ezen termékek akkor képesek érdemben betölteni önellenőrzési céljukat, ha a megfelelő típusú ellenanyag kimutatására szolgáló gyorstesztet a megfelelő időpontban alkalmazzák.

Complist

A versenyhatóság piaci jelzések alapján azt valószínűsíti, hogy a fogyasztókat célzó, antitest gyorstesztekkel kapcsolatos egyes országos kiterjedtségű reklámgyakorlatok túlmutathatnak a termékek a gyártó meghatározása szerinti teljesítőképességén, valamint a használati útmutatókban foglalt felhasználási célokon. Ez pedig kihathatott a termékeket gyártó, illetve forgalmazó vállalkozások között folyó piaci versenyre is, amely így torzulhatott vagy korlátozódhatott.

A vizsgálat eredményeit a versenyhatóság – nyilvános piaci konzultációt követően – jelentésben összegzi majd. A jelentés tervezetének elkészítésére a GVH-nak egy hónap áll rendelkezésére, amely indokolt esetben két alkalommal, egyenként legfeljebb egy hónappal meghosszabbítható.

(gvh.hu)




Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Fókuszban a kiberbiztonság és a kibercsalások elleni védekezés

Hetedik alkalommal rendezte meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a keretei között működő Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) az Alternatív Vitarendezési Konferenciát 2024. júniusában. A rendezvényen neves hazai és külföldi szakemberek mutatták be, hogy a kibercsalások milyen kihívások elé állítják az alternatív vitarendezés szereplőit.