A Heves Megyei Ügyvédi Kamaráról


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A területi kamarák a Magyar Ügyvédi Kamara tagjai. A Heves Megyei Ügyvédi Kamara is olyan köztestület, amely képviseleti, ügyintézői szervezettel, önálló költségvetéssel rendelkezik, működési területe pedig az Egri Törvényszék illetékességi területével azonos. Varga Imrével, az egri kamara elnökével a testület múltjáról, jelenéről, jövőjéről és a kamarához tartozó ügyvédek mindennapjairól beszélgetünk.


„Az ügyvéd … soha sem akarja engedni magát vezettetni. Ő maga akar vezetni, amihez való képességei rendszerint nem is hiányoznak. Olyan társaságot pedig nehéz összehozni, még nehezebb harmonikusan együtt tartani, melynek minden tagja vezető, vagy legalábbis vezetésre hajlamos egyén …”

(Az Egri Ügyvédi Kamara 1925. február 14-én tartott
jubileumi közgyűlésén hangzott el.)

►Mióta működik egyáltalán Egerben ügyvédi kamara?

Az Egri Ügyvédi Kamara éppen 140 évvel ezelőtt alakult az 1874. évi 34. tc. meghozatalát követően. Február 14-én ünnepli születésnapját.

►Ki volt az Egri Ügyvédi Kamara első elnöke?

Az Egri Ügyvédi Kamara első elnöke Babics István volt.

►Az egykori Egri Kaszinó elnöke?

Igen. A helyi kaszinó elnöke is volt, és országgyűlési képviselő is, de fő hivatását tekintve ügyvéd volt.

►Más híres egri ügyvéd is részt vett akkoriban az ország politikai életében, nem?

Csiky Sándorra gondol?

►Igen.

Valóban, Csiky Sándor fiatal ügyvédként kapcsolódott be Eger 19. századi politikai életébe. A Habsburgokkal szemben kiállt a nemzeti függetlenség mellett. 1848-ban képviselő lett, majd harcolt a szabadságharcban, amiért hadbíróság elé állították és halálra ítélték, de a büntetést kegyelemből 6 évi várfogságra változtatták. Nem sokkal kiszabadulása után Eger polgármesterének választották.

►Csiky Sándornak szerepe volt az egri színház létrejöttében is, ha jól, tudom.

A város állandó színházának megszületését Csiky Sándor nem érhette meg, azt megelőzően viszont, 1878-ban, Gáspárdy Gyulával együtt megalapították az Egri Színkör részvénytársulatot, melynek az elnöke is ő volt.

►Az ügyvédeken túl más híres jogászok is voltak Egerben.

Igen, így van, és Óriás Nándorról se feledkezzünk el, ha már a hírességeknél tartunk.

A kamara elnöksége az Egri Törvényszék és az Egri Járásbíróság korábbi elnökeivel

►Óriás Nándor, akinek a nevét viseli a már többször megrendezett egri jogásznapok? Ki volt ő?

Igen, az ő neve sem véletlenül kapcsolódik a városunkhoz. Óriás Nándor az Egri Érseki Jogakadémia tanára volt a II. világháború kirobbanását megelőző években. Nem Egerben született, erdélyi származású jogtudós volt, aki nemcsak a jogakadémián tanított, hanem az Egri Érseki Római Katolikus Fiú Felsőkereskedelmi Iskola igazgatójaként is kapcsolódott városunkhoz. 106 éves korában, 1992-ben itt halt meg. Neve fogalommá vált megyénk jogászai számára, ezért is rendezzük Egerben az Óriás Nándor Jogásznapokat.

►A második világháborút követően Heves megyében is megszűnt az önálló ügyvédi kamara. Mikor szerveződött újra?

Igen, bár ezt az időszakot én csupán egy „technikai kényszerszünetnek” tekintem. Kamaránk 1956 januárjától folytatta tevékenységét viszonylag alacsony létszámmal. Az ügyvédek száma az 1958-as felülvizsgálat eredményeként tovább csökkent, és 1989-ig alig emelkedett. Ettől kezdve viszont többször is duplázódott a kar létszáma.

►Térjünk át a jelenre…

Kamaránk ma a megye lakosságához megfelelően arányló, állandósulni látszó 200 fő körüli létszámmal működik. A jól képzett fiatalok részéről az utánpótlás biztosítottnak látszik. A kamara működését a tagok által fizetett tagdíjból megfelelő módon finanszírozzuk úgy, hogy országos szinten talán nálunk a legalacsonyabb a tagdíj. Ennek feltétele a kamara tisztségviselőinek a közösségért végzett nagyobbrészt önzetlen munkája.

►Kik a helyi kamara vezető tisztségviselői?

Az általános elnökhelyettes Dr. Gyurkó Péter, az elnökhelyettes Dr. Székács György.

A titkár Dr. Zakar Péter. A fegyelmi főmegbízott Kulisityné Dr. Juhász Mária, a fegyelmi megbízottak: Dr. Bóta Csaba, Dr. Magyar Ottó.

Az elnökségi tagok: Dr. Gyenes Edina, Dr. Krausz Ilona, Dr. Szekrényes Gabriella és Dr. Török Tamás.

Az ellenőrző bizottság elnöke Dr. Áncsán András, ellenőrző bizottsági tagok: Dr. Derda Krisztina, Dr. Molnár Róbert.

A fegyelmi bizottság elnöke Dr. Ivancsó Attila, a bizottság tagjai: Dr. Barna Judit, Gulyásné dr. Farkas Éva, Dr. Kármán Krisztina, Dr. Kovácsné Dr. Henter Ágnes, Dr. Lakatos Irén és Dr. Papp István.

Az összeférhetetlenségi bizottság elnöke Dr. Halmos R. Péter, a bizottság tagjai: Dr. Molnár Richárd, Dr. Ites István, Dr. Marosvölgyi Tamás, Dr. Soós Nimród.

MÜK küldöttek: Dr. Bóta Csaba és Dr. Zakar Péter.

A munka törvénykönyve három nyelven

Már előrendelhető az új Jogtár alatt (uj.jogtar.hu) „A munka törvénykönyve három nyelven” Jogtár-kiegészítés, mely a 2015. március 15-ével hatályos szöveget tartalmazza három nyelven, tükrös szerkezetben, kereshető és váltható nézetben.

További információ és megrendelés >>

►Milyen nehézségekkel küzdenek a megyében az ügyvédek?

Mint az országon belül bárhol, itt is hasonlóak a problémáink. Az ügyvédek vállalkozók, őket is érzékenyen érinti az ország gazdasági helyzete és a lakosság jövedelmi viszonyai, ami 2008 óta talán most mutat érzékelhető javulást. Természetes folyamat, hogy mindenki próbál alkalmazkodni a piaci igényekhez. Az is látszik, hogy az informatika világában jobban eligazodó fiatalabb kollégák könnyebben alkalmazkodnak az új körülményekhez. A hagyományos ügyvédkedés területe szűkül.

►A jogszabályi változások okoznak-e nehézségeket?

A jogszabályok az elmúlt években a korábbi évek átlagát meghaladó mértékben változtak. Ezt én nem nevezném nehézségnek; ez inkább kihívás, vagy egyszerűen egy feladat, amit a kar tagjainak döntő többsége a napi munka mellett is kifogástalanul megold.

►Célok, jövőkép…

Az interjú elején már idézett közgyűlésen elhangzott beszédből egy további részt szeretnék idézni így 90 év távlatából. Az akkori kamarai elnök, Alföldi Dávid a jubiláris közgyűlésen az alábbiakat mondta zárszóként: „Büszkélkedhetem annak kijelentésével is, hogy sehol sincsen jobb viszony az ügyvédek és az igazságügyi hatóságok és ezek tagjai közt, mint éppen minálunk.” Kamaránk jelenleg is híres a tagság összetartásáról és hivatástudatáról. A fentebb hivatkozott nagy elődök tevékenységének ismeretében erősíteni szeretnénk a kar tagjai között, hogy az ügyvédi hivatás gyakorlásán túl erősödjön a polgári értékek szerinti közösségi tevékenység – legyen az bármilyen karitatív, közéleti vagy művészeti jellegű. Az ügyvédségre korábban jellemző ilyen jellegű szerepvállalás mintha egy kicsit háttérbe szorult volna. E tekintetben vannak konkrét elképzeléseink, melyekről a megvalósulást követően szeretnék tájékoztatást adni.

 

Fotó: Tóth Krisztina kamarai irodavezető


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 11.

A compliance „állatorvosi lova”: a Boeing – 1. rész

A compliance életünk számos területén jelen van, gyakran észrevétlenül is: legyen szó például olyan nyaralásról, ahol repülőgéppel utazunk – itt is létfontosságú a szabályok betartása. A cikksorozat a Boeing esetét felhasználva szemlélteti, milyen következményekkel járhat egy hibásan működő compliance rendszer.

2024. szeptember 9.

Jogszabályfigyelő 2024 – 36. hét

Alábbi cikkünkben a 2024/85–86. számú Magyar Közlönyben és a Bírósági Határozatok (Kúriai Döntések) 2024/8. számában megjelent szakmai újdonságok közül válogattunk.