Bírságolás szerencsejáték-ügyben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A szerencsejáték-törvény bírságolási határidejének bekezdésének értelmezése: a bírság kiszabására a jogsértés tudomásra jutásától számított 6 hónapon belül meghozott határozattal van mód. A határozat közlése nem bír jelentőséggel a határidő számításánál.


A tényállás

Az alperesi hatóság ellenőrei 2011. március 29-én a felperes egyik játéktermében ellenőrzést végeztek, majd annak eredményeként a felperest 2011. szeptember 26-án kelt és október 6-án kézbesített határozattal bírság megfizetésére kötelezték. Az alperes álláspontja szerint megsértette a szerencsejáték szervezéséről szóló 1991. évi XXXIV. törvény (a továbbiakban: Szjtv.) azon előírását, amely a szerencsejáték-szervező tevékenység folytatásához az állami adóhatóság engedélyét teszi szükségessé.

Az elsőfokú bíróság eljárása

A felperes kifogásolta, hogy a határozat kézbesítési idejére figyelemmel törvényellenesen, az elévülési időn túl szabtak ki vele szemben bírságot. Az Szjtv. 12. § (5) bekezdése előírja ugyanis, hogy nem lehet bírságot kiszabni a mulasztásnak vagy a kötelezettségszegésnek az állami adóhatóság tudomására jutásától számított hat hónapon, illetve az elkövetéstől számított két éven túl.

Az elsőfokú bíróság helyt adott a felperes keresetének. Álláspontja szerint az Szjtv. 12. § (5) bekezdését úgy kell értelmezni, hogy a bírság kiszabására a jogsértés tudomására jutásától számított hat hónapon belül közölt határozattal van csak lehetőség. Hat hónapon túl közölt határozat esetében a határidő elévülési jellege miatt bírság kiszabására nincs lehetőség.

A felülvizsgálati kérelem tartalma

Az alperes álláspontja szerint a jogerős ítéletben az Szjtv. 12. § (5) bekezdésnek téves értelmezésére került sor, hiszen a bírság kiszabása alatt a döntés meghozatalát kell érteni, nem kell a határozat ügyféllel való közlésének is a hat hónapos határidőn belül megtörténnie. Ezért a 2011. március 29-hez képest a 2011. szeptember 26-án meghozott határozatot a hat hónapos elévülési határidőn belül hozta meg a hatóság, így a bírság kiszabására jogosult volt, az elévülés nem következett be.

A Kúria megállapításai

A Kúria abban a kérdésben, hogy az Szjtv. 12. § (5) bekezdése által meghatározott hat hónapos határidőben csak a bírság határozattal történő kiszabásának, vagy a határozat kötelezettel való közlésének is meg kell-e történnie, az előbbi mellett foglalt állást.

A bírság kiszabása a határozattal történő bírságkiszabást jelenti (ez következik a Ket. általános szabályaiból is), főszabályként nem öleli fel a határozat kötelezettel való közlésének mozzanatát is (ehhez külön ezt előíró jogszabályi rendelkezés szükségeltetne).

PTK. EXPO

2014.11.04. 

Ptk. szabályainak alkalmazása a munkajogban – Dr. Berke Gyula

Új Ptk.-val összefüggő Ctv. módosítások – Dr. Gál Judit
Kártérítési felelősség – Dr. Lábady Tamás
Szerződésszegés – Dr. Menyhárd Attila

2014.11.05.

Engedményezés, jogátruházás, szerződésátruházás – Dr. Leszkoven László
Faktoring- és a lízingszerződés – Dr. Gárdos Péter
Családjog – Katonáné Dr. Pehr Erika
Öröklési jog – Dr. Orosz Árpád

A Kúria szerint, ha a bírság kiszabása a határozat közlésével következne be, az bizonytalanná tenné a határidő megtartását az előre ki nem számítható kézbesítési idő miatt.

Mindezek alapján az alperes a határozatát a jogsértés tudomására jutásától számított hat hónapon belül hozta meg, a közlésnek nem kell az előírt határidőn belül megtörténnie, így a határozata jogszerű volt és nem sértette meg az Szjtv. 12. § (5) bekezdését, ezért a Kúria az ítéletet hatályon kívül helyezte.

Az ismertetett döntés (Kúria, Kfv. VI. 35 016/2013/3.) a Közigazgatási-Gazdasági Döntvénytár 2014/7-8. számában jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.