Kriminálexpo 2014


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Kriminálexpót novemberben a Villányi Úti Konferencia Központban rendezték meg. A témák között szerepelt többek között a Büntetés-végrehajtási Szervezet konferenciája a reintegrációról, az Országos Kriminológiai Intézet (OKRI) rendezvénye a korrupció elleni küzdelem aktuális kérdéseiről, de szó esett a bírói és az ügyészi etikáról is. A Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) jóvoltából pedig a szellemi tulajdon védelme is előkerült. Az expó zárónapjának programjai között két rendezvényre került sor, az egyiken az ORFK munkatársai hívták fel a kiskorúak figyelmét az internetezés veszélyeire, a másikon pedig a személy- és vagyonvédelemről, valamint a magánnyomozói tevékenységről volt szó.


A HENT konferencián hangzott el Kármán Gabriellának a HENT Műtárgyhamisítás elleni munkacsoport vezetőjének és az OKRI munkatársának, valamint Einspach Gábornak, a Magyar Műkereskedők és Galériák Országos Szövetsége elnökének a közös előadása „Új eszköz a műtárgyhamisítás ellen Magyarországon: a Kétséges eredetiségű művészeti alkotások adatbázisa” címmel. A kulturális javak sérelmére elkövetett bűncselekmények kriminalisztikai vonatkozásainak tárgyalása nem előzmény nélküli a Kriminálexpo történetében. 2010-ben a „Művészet és kriminalisztika” című szekció már kiemelten tárgyalta a műtárgyhamisítás problémakörét. Azóta lényeges előrelépés történt: a HENT-en belül önálló munkacsoport jött létre a műtárgyhamisítás elleni fellépés koordinálására. Kármán Gabriella előadásában kitért arra, hogy bár itt a büntetőjog szemszögéből speciális jelenségről van szó, az okozott vagyoni károk volumene, a szerzői jog megsértése és a kulturális örökség veszélyeztetése feltétlenül indokolttá teszi a téma e körben történő tárgyalását. A HENT Műtárgyhamisítás elleni munkacsoportja valamennyi érintett állami és piaci szektor részvételével, átfogó stratégiát dolgozott ki, amely elsősorban a műkereskedelmi tevékenység megfelelő, a fogyasztóvédelmet és a művészeti alkotások védelmét fokozottan garantáló szabályozásával, valamint a művészeti alkotásokat érintő hiteles szakértői tevékenység feltételrendszerének kidolgozásával kíván hozzájárulni a hamisítás jelenségének visszaszorításához, a jogérvényesítés elősegítéséhez. Ennek az intézkedéscsomagnak a részét képezi a Kétséges eredetiségű művészeti alkotások adatbázisa is, amelyet első alkalommal a Kriminálexpo közönsége ismerhetett meg. A HENT kezdeményezésére és szakmai támogatásával a Magyar Műkereskedők és Galériák Országos Szövetsége hozta létre azt a rendszert, amely Magyarországon a kétséges eredetiségű művészeti alkotások nyilvántartását megteremti. Ezt mutatta be a másik előadó, Einspach Gábor. Az adatbázis célja – német példára – egy olyan eszköz létrehozása, melynek segítségével a kétséges eredetiségű műtárgyak kivonhatóak a műkereskedelemből, egyelőre addig, amíg eredetiségüket illetően hitelt érdemlő döntés nem születik. A szakemberek álláspontja szerint az eszköz a hamis (kétséges eredetiségű) műtárgyak kezelésének egyik első eszköze lehet.

KOMMENTÁR AKCIÓ! Kettőt fizet, hármat kap!

Rendeljen 2015. január 31-ig legnépszerűbb kommentárjaink közül hármat és a legolcsóbbat ingyen adjuk!

Kommentár a munka törvénykönyvéhez 2014

Nagykommentár a szerzői jogi törvényhez

Nagykommentár a tőkepiaci törvényhez

Kommentár a Büntető Törvénykönyvhöz

Nagykommentár a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvényhez

Kommentár a Polgári Törvénykönyvhöz

További információ és megrendelés >>

A korrupció elleni küzdelem aktuális kérdéseiről szóló összejövetel előzményének tekinthető, hogy 2014. április 15-én a Legfőbb Ügyészség és a Transparency International Magyarország Alapítvány (TIM) közös nyilatkozatot írt alá a korrupcióval szembeni hatékonyabb küzdelem közös szándékára tekintettel. A megállapodás célja, hogy a két szervezet együttesen nyilvánítsa ki elkötelezettségét a gazdasági és a társadalmi élet korrupcióval szembeni védelme mellett a korrupciós jelenségek megelőzése, továbbá a korrupció büntetőjogi eszközökkel történő minél hatékonyabb üldözése érdekében. 

A konferenciát Virág György, az OKRI igazgató-helyettese nyitotta meg, és köszöntőjében a korrupció kriminológiai vetületeire hívta fel a megjelentek figyelmét. Ezt követően Ligeti Miklós, a TIM jogi igazgatója, a látható ügyészségről beszélt. Előadásában utalt a fékek és ellensúlyok szerepére, a diszkrecionális jogkör buktatóira, valamint külföldi példák segítségével szóba hozta a negatív ügyészi döntések bírói felülvizsgálata megteremtésének lehetőségét, a vádkikényszerítés jogintézményét. Előadása érintette az ügyészségi szervezet hovatartozásának kérdését, valamint a pótmagánvád intézményét. 

Sinku Pál, a Legfőbb Ügyészség főosztályvezető ügyésze a korrupciós cselekmények közös ismérveit foglalta össze, és kitért a mindennapok jogalkalmazási nehézségeire is, összehasonlítva az új Btk. előtti joggyakorlatot a maival. Hangsúlyozta, hogy a korrupciós bűncselekményeknél az aktív és passzív elkövetők  közötti érdekazonosság feltárása a legnehezebb feladat. 

Finszter Géza, a Belügyi Szemle főszerkesztő-helyettese szerint a megoldás a megelőzés. Az egyén családi szocializációja, a megfelelő közoktatás és a munkaerőt megtartani képes magas szintű szervezeti integráció az, amely képes a tiszta közélet feltételeinek megteremtésére. Utalt egy korábbi rendőrségi átvilágításra, és nemzetközi példákat is említett a korrupciós bűncselekményekkel kapcsolatban.

Fotó: Novák József

A délutáni kerekasztal-beszélgetésen – melynek Ibolya Tibor, fővárosi főügyész volt a moderátora – az előadók a hallgatóság által felvetett kérdésekre válaszoltak.

Az utolsó napon került sor a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara konferenciájára. Mészáros Bence egyetemi oktató az új Btk. alapján a magánnyomozói tevékenység jogi korlátairól tartott előadást. A Btk. alapján négy komoly tilalom-csoportot kell megemlíteni a magánnyomozói adatgyűjtést illetően: a magánlakáshoz kapcsolódó leplezett adatgyűjtést érintő tilalmakat, a távollévő személyek közötti kommunikáció kifürkészésnek és rögzítésének tilalmát, az információs rendszerekkel kapcsolatos tilalmakat, valamint az egyes titokfajták körébe eső adatok megszerzésének és felhasználásának a tilalmát. A magánnyomozás büntetőjogi korlátai, meglehetősen komolyak, ezért nagyon körültekintően kell eljárnia egy magánnyomozónak a megbízása teljesítéséhez szükséges adatgyűjtés során. Mészáros Bence szerint rossz hír a magánnyomozók számára, miszerint a büntetőjogi rendelkezések meg nem sértése az adatgyűjtő munka során egyáltalán nem jelenti, hogy adott magatartás törvényes lenne: ami büntetőjogi szempontból nem büntetendő, az polgári jogi vagy adatvédelmi jogi szempontból még mindig lehet illegális, pl. a magánlakásba való titkos behatolás, annak átkutatása nélkül. A jelenlegi jogszabályi környezetben tehát meglehetősen nehéz törvényesen és egyben eredményesen magánnyomozást folytatni.

A konferenciákon elhangzó előadások mellett ki kell emelnünk még az „Alkotó ügyészek – ügyészségi alkotók” című kiállítást, ahol többek között festményeket, fafaragásokat, gobelineket stb. láthattak az érdeklődők.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.