Négyszemközt a III. Wolters Kluwer Versenyjogi Konferencia előadóival – Portré Dr. Csorba Gergelyről


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A III. Wolters Kluwer Versenyjogi Konferencia közelgő kezdetének apropóján a rendezvény egyik előadójával, Dr. Csorba Gergely verseny-közgazdasági szakértővel, az Infrapont partnerével beszélgettünk.

III. Wolters Kluwer Versenyjogi Konferencia közelgő kezdetének apropóján a rendezvény egyik előadójával, Dr. Csorba Gergely verseny-közgazdasági szakértővel, az Infrapont partnerével beszélgettünk.

Miért pont a közgazdász hivatást, s azon belül miért éppen a jelenlegi fő munkakörét választotta?

Emlékeim szerint azért választottam az akkori Közgázt, mert a társadalmi rendszerek működéséről akartam tanulni. Aztán az egyetemen a piaci és stratégiai viselkedés modelljei érdekeltek leginkább, és ezzel kezdtem részletesebben foglalkozni. 2006 óta dolgozom közgazdasági tanácsadóként, főként versenyjogi területeken, először a Gazdasági Versenyhivatal vezető közgazdászaként, majd 2012 óta az Infrapont versenypolitikai területének vezetőjeként. Bármennyire is más a közszolgálati és a piaci szféra, a fő feladat ugyanaz: jogi és policy döntésekhez kell közgazdasági és stratégiai elemzéseket adni, ami számomra egy nagyon vonzó munkakör volt és szerencsére maradt is máig.

Miért vonzó az Ön számára a versenyszféra és a versenyjog területe?

A versenyjogban és a „verseny-közgazdaságtanban” egy viszonylag röviden megfogalmazott keretet kell kreatívan alkalmazni számos iparágra és problémára. Ez egyszerre jelent állandó szellemi kihívást és változatosságot, ami miatt ez a terület hosszútávon is vonzó tudott maradni számomra.

Ha ki kellene emelnie pályájából három sarokpontot, melyek lennének azok?

A fő sarokpontok számomra az új környezetek voltak, ahol mindig sikerült egy új csapat kiépítésében részt vennem, amelyben eredményesen tudtunk működni az akkori intézményi környezetben. Az első 2001-ben volt, amikor a Toulouse-i Egyetemen igazán megtaláltam a kutatási témámat. Utána itthon csatlakoztam a Közép-Európai Egyetem (CEU) PhD-programjához, ahol ez sikerült megvalósítani. A második, mind közül a legjelentősebb esemény, amikor a GVH elnöke, Nagy Zoltán bizalmat szavazott abban, hogy alakítsuk ki, hogyan lehet részletes közgazdasági elemzésekkel megalapozottabbá tenni a versenyhivatali döntéshozatalt, amely egy új fejlemény volt akkor. A harmadik pedig az Infraponthoz való csatlakozás és a részvétel a versenypolitikai tanácsadás piaci szolgáltatásként történő felfutásában, ahol pedig az ügyvédekkel és a nagyvállalatokkal kellett megtalálni a közös hangot, ez szerencsére elég sok sikerrel valósult meg.

Miben látja a Wolters Kluwer Versenyjogi Konferencia jelentőségét?

A konferencia meglátásom szerint jól koncentrál az éppen aktuális versenyjogi témák bemutatására, érdekes és hasznos tartalmakat kínál a széles hallgatóság számára, a versenyjogra nem specializált jogászoktól kezdve, egészen a hozzám hasonló érdeklődésű közgazdászokig.

Mivel tölti szívesen a szabadidejét? Van-e valamilyen hobbija?

Nagyon szeretem a stratégiai társasjátékokat. Attól függően, hogy éppen mire van lehetőségem, falakat, sziklát vagy hegyeket mászok, maga a természet, ez a mozgásforma és az ezekhez társuló közösség kapcsol ki talán a legjobban.

Dr. Csorba Gergellyel személyesen is találkozhatnak, amennyiben 2019. november 19-én részt vesznek a III. Wolters Kluwer Versenyjogi Konferencián a Hilton Budapest City-ben! A rendezvény további előadóiról, az előadásokról, illetve a regisztrációról bővebb információkat találnak ide kattintva!


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Így gondolkoznak a vagyonosok a jövőről – egy vagyontervezési felmérés eredményei

A Jalsovszky vagyontervezéssel foglalkozó üzletága, a Jalsovszky Private 2024 nyarán felmérést végzett több, mint 100 ügyfele körében. A felmérésből kiderül, hogy a megkérdezett ügyfelek milyen céllal és módon hozták létre vagyonkezelési (különösen bizalmi vagyonkezelési és vagyonkezelő alapítványi) struktúráikat és hogyan gondolják a vagyonkezelésbe átadott, több mint 2,5 milliárd eurónyi vagyont a jövőben működtetni, kezelni. A felmérés pár kifejezetten érdekes eredménnyel és tanulsággal is szolgált.

2024. október 3.

Mi is az a névfoglalás?

Mi történik, ha egy másik vállalkozás tulajdonosainak is eszébe jut a cégalapítást tervezők előre megálmodott cégneve, és azzal korábban megalapítják a saját gazdasági társaságukat? Erről rendelkezik a névfoglalás „intézménye”.

2024. október 1.

Biztonsági és jogi következményei is lehetnek az illegális szoftverhasználatnak

A digitális kor kihívásai között kiemelt helyet foglal el a szoftverek jogtiszta használatának kérdése. A globális trendeknek megfelelően már Magyarországon is jelentős hangsúly helyeződik erre a területre, ugyanis egyre többen ismerik fel, hogy az illegális szoftverhasználat nem kevés kockázattal jár. Nemcsak biztonsági, hanem gyakran jogi problémákat is előidézhet, ami különösen a vállalatok számára okozhat igen komoly kellemetlenségeket.