Nehezíti a zártkertek eladását az új törvény


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 2013. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Földforgalmi törvény) értelmében a  zártkertek adásvétele 2014 május 1-től alapvetően megváltozott, mivel ettől kezdve minden tekintetben a termőfölddel esnek egy tekintet alá, és ugyanúgy kell őket értékesíteni, mint ez utóbbi kategóriába eső földeket.


A zártkertek esetében általában igen kis értékű, és csekély jelentőségű ingatlanokról van szó, és eladásuk ettől kezdve annyi nehézséggel jár és olyan hosszú ideig tart, hogy sokan mondhatják azt: többe kerül a leves, mint a hús, és inkább lemondanak eladásukról, illetve megvételükről.
Kezdjük tehát a nehézségek sorolását.

Milyen papírra írjunk?

A kérdés persze nem arra vonatkozik, hogy környezetbarát szürkét vagy fényes famentes papírt használjunk-e, a törvényalkotó ugyanis megoldotta az ügyvéd dilemmáját. Termőföldet és zártkertet a jövőben csak biztonsági elemekkel ellátott papír alapú okmányon, azaz biztonsági okmányon lehet készíteni. A biztonsági okmány védelmi elemekkel (vízjellel, pelyhezőkkel és vegyi védelemmel) ellátott papírlap, amely a jobb oldalán hosszanti irányban 10 mm széles irizáló nyomatot tartalmaz, amelyen a „földátruházási biztonsági okmány” felirat látható. A nyomat olyan nyomdatechnikai eljárással készül, ami a felirat másolását kizárja. Hogy ezen kívül a biztonsági okmány milyen visszaéléseket tud megakadályozni, azt nem tudjuk.

Gond azonban – legalábbis a szerződést készítő ügyvéd számára – sok van vele. Először is, ilyen papírt csak földhivatalokban tud vásárolni, darabját 60 Ft+Áfa-ért. A földhivatal az átadott biztonsági okmányokról nyilvántartást vezet. Attól a pillanattól kezdve, hogy a jogi képviselő átvette a biztonsági okmányt, biztonságos és zárt helyen kell tartania, és a továbbiakban nyilvántartást kell vezetnie minden átvett, felhasznált, elgépelt és kávéval leöntött példányról. A nyilvántartás számos adatot tartalmaz, amiket most nem sorolok el [lásd ezeket a 47/2014. (II. 26.) Korm. rendeletben], mindenesetre nem hiányozhat belőle annak a napnak, órának és percnek a pontos megjelölése, amikor a kávé ráömlött. Az imígyen megsemmisült példányokat nem szabad kidobni, hanem továbbra is őrizni kell. Jó hír, hogy szerződésünknek csak egy példányát kell ezen a biztonsági okmányon elkészíteni.

Ki vásárolhat zártkertet és milyen feltételekkel?

Zártkertet csak belföldi természetes személy és tagállami állampolgár vásárolhat. Belföldi természetes személy is csak akkor vásárolhat, – amennyiben nem minősül földművesnek -, ha a birtokában álló föld területnagysága a megszerezni kívánt föld területnagyságával együtt nem haladja meg az 1 hektárt. Erről a tényről a vevőnek nyilatkoznia kell az adásvételi szerződésben, vagy a szerződés mellékletét képező külön okiratban. Amennyiben földműves vásárol telket, 300 hektárig szerezhet tulajdonjogot.

A fenti korlátozás nem áll fenn, ha a földművesnek nem minősülő belföldi természetes személy vagy tagállami állampolgár a tulajdonjogot átruházó személy közeli hozzátartozója.

A tulajdonszerzési jogosultság további feltétele, hogy a szerző fél a fentiekben már leírt formában nyilatkozzon arról, hogy nincs a földhasználatért járó ellenszolgáltatásának teljesítéséből eredő bármilyen korábbi földhasználattal kapcsolatos jogerősen megállapított és fennálló díj-, vagy egyéb tartozása, illetve a szerzést megelőző 5 éven belül nem állapították meg, hogy a szerzési korlátozások megkerülésére irányuló jogügyletet kötött.

A szerző félnek arról is nyilatkoznia kell, hogy a föld (telek) használatát másnak nem engedi át, azt maga használja, ennek során eleget tesz a földhasznosítási kötelezettségének, továbbá vállalja, hogy a földet a tulajdonszerzés időpontjától számított 5 évig más célra ( a törvényben meghatározott célokat kivéve) nem hasznosítja.

Alapíthatunk-e haszonélvezeti jogot zártkerten?

A Földforgalmi törvény szerint semmis a haszonélvezeti jog szerződéssel történő alapítása kivéve, ha a szerződés közeli hozzátartozó javára alapít ilyen jogot. A közeli hozzátartozók között szerződéssel alapított haszonélvezeti jog esetében a tulajdonszerzésre vonatkozó korlátozó rendelkezéseket is alkalmazni kell.
A Földforgami törvény korlátot állít fel: haszonélvezeti jogot legfeljebb 20 éves időtartamra lehet termőföldre, illetve esetünkben a kicsi telkecskére alapítani.

A törvény rendelkezéseiből nem egyértelmű, hogy adásvételünk esetében a közeli hozzátartozói kapcsolat kik között álljon fenn? Az eladó és a haszonélvezeti jog vevő között vagy az állagvevő és a haszonélvezeti jog vevő között?

Az ÚJ Jogtár bemutatja: Ügyvédreggeli 2014.         Készüljünk együtt a Ptk. jelentős változásaira!

2014. 05. 30.:  Kft. változások és az új Ptk. – Dr. Kisfaludi András

2014. 06. 27.:  Új cégjogi szabályok – Dr. Hámori Andrea

2014. 09. 12.:  Újdonságok a polgári perjog területén – Dr. Sántha Ágnes

2014. 10. 03.:  Vállalkozási szerződések – Dr. Barta Judit

2014. 11. 07.:   Vezető tisztségviselők felelőssége az új Ptk.-ban – Dr. Gárdos Péter

2014. 12. 05.:   Adásvételi szerződések – Dr. Kisfaludi András

Helyszín: Hilton Budapest Westend, 1062 Budapest Váci út 1-3.

Bővebb információk és jelentkezés itt!

Elővásárlási jogok

Miután  fenti nyilatkozatokat is magában foglalóan elkészítettük a szerződést, gondoskodnunk kell arról, hogy mindazok a személyek akik a Földforgalmi törvény szerint elővásárlásra jogosultak, élhessenek ezzel a jogukkal. Természetesen nem hagyhatjuk figyelmen kívül azokat sem, akiknek a Polgári törvénykönyv, egyéb jogszabály vagy szerződés biztosít elővásárlási jogot. Őket szintén meg kell keresnünk ajánlatunkkal.

A Földforgalmi törvény az elővásárlásra jogosultak körét igen széles körűen határozza meg. Elővásárlási jog illeti meg egyebek között: az államot, a helyben lakó, vagy helyben üzemmel rendelkező földművest, állattartót, és még sorolhatnám. Az államot megillető elővásárlási jogot a földalapkezelő szerv gyakorolja.
Az elővásárlásra jogosultak rangsorát a fenti jogszabály állapítja meg. Az azonos rangsorban állók közül az eladó választhat, kinek értékesíti az ingatlanát.

Nem áll fenn elővásárlási jog a közeli hozzátartozók és a tulajdonostársak közötti, a földnek jogszabályban foglalt módon, támogatás feltételeként más földműves részére való átadásával megvalósuló adás-vétel, és föld fekvése szerinti települési önkormányzat által közfoglalkoztatás és településfejlesztés céljára megvásárolt telkek esetén.

Hogy az elővásárlásra jogosultak miként élhetnek ezzel a jogukkal, és hogy mi a szerződés hatósági jóváhagyásának menete, azzal majd legközelebb folytatom.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.