„Nincsenek sztárügyvédek”
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A fajsúlyos, nehéz büntető- és gazdasági ügyekben felkapott, ügyészi és újságírói múlttal rendelkező Kamarás Péter ügyvéd szerint nincsenek sztárügyvédek. Húsz éve van a pályán, 42 évesen kezdett ügyvédkedni és viszonylag gyorsan fel is jutott a csúcsra. Örömmel vállal társadalmi munkát is, a Budapesti Ügyvédi Kamarában az elnökség, illetve a fegyelmi bizottság tagjaként több mint 11 évig volt tisztségviselő, majd ezt követően elnökségi tagja a Magyar Ügyvédi Kamarának és a testület Országos Választmányának. Úgy véli, hogy az ügyvéd legyen közérthető, logikus, fogyasztható.
A 20 éves pályafutásából mit emelne ki? A sikerhez rögös út vezet?
Soha nem akartam ügyvéd lenni, nagyon távol állt tőlem ez a pálya. Tíz évet töltöttem el a sajtóban és 10 évig voltam ügyész a Fővárosi Főügyészségen, azt követően lettem ügyvéd, egyszerűen azért, mert azt gondoltam, hogy igazából nem vagyok jó alkalmazott, beosztott. Nem kényszernek éreztem, hanem inkább kihívásnak, másrészről egy önállóságot biztosító hivatásnak az ügyvédséget. Gazdasági, büntető-, munkajogi, cégjogi ügyekkel foglalkozom, hazai és külföldi cégeknek vagyok az állandó megbízottja. A sok éves munkakapcsolat révén embrionális állapotában megismerem a cégeket, és ezáltal könnyebb megoldani az eseteket. Az elvem az, hogy a pereskedést jobb megelőzni, a legvégső megoldásként maradjon csak a bíróság. Sok szerepe van annak, hogy egyrészről egyeztetéseket folytassak és rugalmasságot is tanúsítsak.
A Budapesti Corvinus Egyetem docenseként heti rendszerességgel gazdasági jogot tanít. Az újságírás mellett ez is egy szerelem?
Korábban a Rendőrtiszti Főiskolán tanítottam, majd a Corvinus Egyetemre kerültem, ahol 15 éve tanítok, vizsgáztatok az Élelmiszertudományi Karon. Imádok fiatalokkal foglalkozni, tanítani, nem csak azt, ami a törvénykönyvben van, hanem a gyakorlati kérdéseket is. Az óráimon bizonyos eseteket modulálunk és próbatárgyalásokat tartunk a gazdasági, büntető-, mérnöki, menedzserszférával összefüggésben. Nem joghallgatókat tanítok, de igyekszem, hogy a diákjaim szert tegyenek egyfajta jogi kultúrára, hogyha majd a későbbiekben vállalkozók lesznek, meglegyen a kellő tapasztalatuk, intelligenciájuk.
Élénk a kapcsolata a sajtóval, állandó szakértője volt az ország egyik legfelkapottabb bulvárlapjának és jelenleg is van egy önálló rovata egy másik népszerű újságban, ahol jogi ismeretekkel segíti elő a tájékoztatást.
Kamarás Péter (Forrás: http://www.nb1.hu)
Nálam ott kezdődik a siker, hogy a korábbi tanácsaim eredményre vezettek, felhívnak az olvasók az ország minden tájáról, megismernek, megszólítanak az utcán, tanácsokat kérnek telefonon, e-mailben. Interaktív tevékenység ez a szolgáltatás és büszke vagyok, hogy több mint 10 éve csinálom, van hozzá közönségem, akiknek nem megoldom az ügyét, hanem tanácsot adok, hogy melyik irányba menjenek el.
Hat éve jelent meg az életútját bemutató, Mészáros Judit Krisztina: Fricska című könyv, mely egyedi a tekintetben, hogy ön volt az első ügyvéd, akiről riportkönyv készült.
A nagy ügyek jöttek egymás után, büszke vagyok a nagy fajsúlyos ügyeimre, mint például a kecskeméti maffiaper, a Fényevő ügye, a nyelvvizsgázók, nyelvtanárok vesztegetési ügye, a fogadási csalások ügye. Ami izgalmas egy nagy port kavart ügyben, az az, hogy a közvélemény súlyosnak vagy enyhének találja a büntetést. Természetesen ez attól függ, hogy a média hogyan tálalja az esetet. Ha rosszul tájékoztatják a közvéleményt, akkor az rosszul csapódik le. Ugye a focihoz és a joghoz mindenki ért, és ez olykor nagy torzulásokra adhat okot.
Szabadidejét mivel tölti?
A barátaimmal: megvan a gyerekkori, általános iskolás és a gimnáziumi padtársi 40 éves barátság is. Szeretek rész venni sporteseményeken, a Vasas FC a gyerekkori szerelmem és a sors megadta azt a lehetőséget, hogy a klubnak és az utánpótlás Vasas Kubala László Akadémiának én legyek a jogi képviselője. Tulajdonképpen a szerelmemnek adózok azzal, amit a szabadidőmben is csinálok.
Új értesítő szolgáltatás az Ügyvédvilág portálon
Díjmentes értesítő rendszerünk segítségével gyorsan és egyszerűen tájékozódhat az Önt érdeklő friss cikkekről
|
|
Mik a jövőbeli elképzelései?
Tervezem, hogy könyvet írok magáról az ügyvédségről, de egyelőre időhiány miatt csak egy elképzelés marad. Lényeges dolog ezen a pályán, hogy leginkább a nagy ügyek teszik ismertté az ügyvédet. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy amikor egy-két ügy kapcsolatba kerül az ügyvéddel, az lehet véletlenszerű, de amikor hosszú éveken keresztül megvan a folytonosság, kíváncsi a sajtó, a közvélemény a szakvéleményemre, ennek valamilyen oka lehet. Számomra ott kezdődik az ügyvédség, hogy ha bárhol előfordulok az országban, felismernek, megszólítanak, és ez a legnagyobb elismerés. Boldog vagyok, hogy korábban ügyész lehettem, a világ egyik legszebb hivatásának tartom a maga kötöttségével együtt, és emiatt van az, hogy szakmailag a csúcsokba emelem. Ugyanakkor azonban az az önállóság, amit az ügyvédi pálya ad, kézenfekvőbb és kizárólag csak ezen a pályán valósulhat meg. Számomra mindenféle kitüntetést pótol, és a jelenlétem hozzátett ahhoz, amit jogi kultúrának hívnak, és ha ezt meg tudom őrizni, akkor mindennél többet ér. Más jogi területeken is vannak ismert szakemberek. Azt mondanám: akiről az ügyek kapcsán írnak vagy megszólal szakemberként, ezáltal ismertté válik. Azokat, akik valamit elértek a pályán, a közvélemény sztárügyvédeknek nevezi. Nem ez a sztárság, a sztárok Los Angelesben vannak. A titok csak annyi, hogy a közvélemény ismerje, ki az a „személy”, mire lehet tőle számítani, mi az, ami megfog benne, esetleg van valamiféle szuggesztivitása is. Vannak ismert és kevésbé ismert ügyvédek, a sajtónak óriási szerepe van abban, hogy az üzenet, a közvetítés hibátlanul eljusson a közönséghez. Ha a hitelességet meg tudom őrizni pályafutásom végéig, akkor nem volt hiába a munkám, elégedett vagyok, és ameddig a sors engedi, csinálom, mert ez az éltető elemem.
Kamarás Péter |
1976-ban lett jogász az ELTE-n, cum laude minősítéssel. Később a Fővárosi Főügyészségen lett ügyész, nagy jelentőségű büntetőperekben képviselhette a vádat. A kilencvenes években saját ügyvédi irodát alapított, ahol gazdasági, cégügyek mellett büntetővédői munkát lát el a mai napig. Több országos jelentőségű bírósági ügyben vett részt védőként.
2006-2010 között a Budapesti Ügyvédi Kamara elnökségi tagja, korábbi ciklusban első fokon a fegyelmi bizottság munkájában vett részt. 2010-2014 között a Magyar Ügyvédi Kamara teljes ülésének tagja lett, a hivatás gyakorlása során felmerülő fegyelmi ügyeket tárgyalta másodfokon.
A Corvinus Egyetemen tanít jogi ismereteket, illetőleg gazdasági jogi tudnivalókat. Az erről szóló tankönyvet 2003-ban írta. Tevékenysége elismeréséül címzetes egyetemi docens. A jogászi hivatásképzésben is részt vesz, a szakvizsgabizottság tagjaként rendszeresen vizsgáztat. Széleskörű jogi felvilágosítást végez, számos országos lap, valamint tévécsatorna kéri fel rendszeresen szakértőnek. Büntető- és gazdasági témákban rendszeresen publikál szaklapokban. Németül, spanyolul és angolul beszél.
|