Túlságosan korlátozza a munkáltatókat a joggal való visszaélés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A joggal való visszaélés bírói értelmezése túlságosan korlátozza a munkáltatók döntési szabadságát. A fogalom mai értelmezésére döntő befolyást gyakorol az elmúlt 60 év ítélkezési gyakorlata. Mindezt dr. Tercsák Tamás ügyvéd mondta a XIII. Magyar Munkajogi Konferencián.


A konferenciáról szóló első beszámolónkat, amelyben a munkáltatók uniós léptékben példátlanul széles utasítási jogáról írtunk, itt olvashatja.

A joggal való visszaélés bírói értelmezése az indokoltnál jóval szigorúbban köti meg a munkáltatók kezét beosztottaik kiválasztásában és a munkaviszony egészében is – erről beszélt dr. Tercsák Tamás ügyvéd A joggal való visszaélés a munkajogban című előadásában a Wolters Kluwer által szervezett XIII. Magyar Munkajogi Konferencián. Jogesetek felidézésével érvelt állítása mellett.

Minek minősül a 3 hónapos szerződés 19-szeres meghosszabbítása?

A munkavállaló 3 hónapos szerződését a munkaadó 19-szer meghosszabbította újabb 3 hónapra, majd az utolsó terminus után ezt már nem tette meg; a dolgozó bírósághoz fordult, mert úgy vélte, munkáltatója visszaélt a szerződéskötésre vonatkozó joggal – idézte a jogesetet az ügyvéd. Hozzátette: megítélése szerint a szerződéskötésre vonatkozó joggal nem lehet visszaélni, mert ilyen nincs is; szerződéskötéshez való szabadság van csak, azzal pedig szintén nem lehet visszaélni, mert a szerződés megkötéséhez két fél kell. A bíróság ítélete ezzel szemben azt mondta ki, hogy a munkáltató törvényes érdek nélkül hosszabbítgatta a munkaszerződést, ezért eljárása jogszabályellenes volt. Tercsák Tamás szerint a bíróság döntése nincs összhangban a törvénnyel, mert a Munka törvénykönyvében csak a munkavállaló törvényes érdekeiről van szó, a munkaadóéról nincs. Az ügyvéd úgy vélte, a bírósági döntés azt is jelenti, hogy a munkáltató illegitim érdeke az, hogy határozott idejű munkaszerződések láncolatával várjon jobb képességű munkavállalóra.

Az ügyvéd által ismertetett második jogesetben a munkáltató határozott idejű munkaszerződéssel alkalmazta a dolgozóit, hogy helyettesítésüket – például szülési szabadság alatt – meg tudja oldani. A bírói gyakorlat szerint ez is a joggal való visszaélés, még akkor is, ha a munkáltató a felvett embereknek előre nem tudja megmondani, kit kell majd helyettesíteniük.

dr. Tercsák Tamás

 

Az új munkahelyi vezető elküldte a régit, aki egyébként már nyugdíjas; a per során elmondta, hogy tervei megvalósítása érdekében felülírná a régi lojalitásokat. A bíróság az elhangzottak alapján úgy döntött, hogy a régi vezető elbocsátásának indoka nem a leírt volt, így sérült a rendeltetésszerű joggyakorlás követelménye; e jogeseten túl is számos döntés korlátozza a munkahelyi vezetők szabadságát a joggal való visszaélésre hivatkozva – mondta Tercsák Tamás. Az ügyvéd szerint e bírósági gyakorlat be nem következett jövőbeli konfliktusok (ti. az új vezető azt feltételezi, hogy a régi szembeszegül utasításaival) okán indokolatlanul megköti az új munkahelyi vezetők kezét csapatuk kialakításában, feladatuk elvégzésében, koncepciójuk érvényesítésében.

 

A társadalmi rendeltetést keresik

Kulturális beidegződésekkel és jogtörténeti áttekintéssel magyarázta a kialakult bírói gyakorlatot Tercsák Tamás.

A régi Ptk. szerint a joggal való visszaélés a jog gyakorlása, ha a jog társadalmi rendeltetésével nem összhangban lévő célra irányul; a definíciót a jogszabályban példálózó felsorolás követte. Az új Ptk-ban a definíciót nem követi felsorolás, a jogszabály nem ad fogódzót az értelmezéshez. Az 1967-es Munka törvénykönyve úgy rendelkezett, hogy társadalmi rendeltetésüknek megfelelően kell gyakorolni a jogokat; ez a törvényhozó szerint vélhetően egyenértékű megfogalmazás a rendeltetésszerű joggyakorlás tilalmával – a kódex szövegét 1979-ben így is pontosították. Az 1992-es Mt-ben nem szerepel a joggal való visszaélés tilalma, csak a rendeltetésszerű joggyakorlás követelménye, a 2012-es Mt. szabályozása változatlan, de a rendeltetésellenes joggyakorlás kifejezést használják a törvényhozók, majd a 2013-as módosítással kerül a szövegbe a joggal való visszaélés fogalma konkrétumokat nélkülöző generálklauzulaként, amelynek érdemi tartalmát a bírósági gyakorlat alakítja ki – adott jogtörténeti mélységet a fogalomnak Tercsák Tamás.

A bírói gyakorlat ma is a – vélelmezett – társadalmi érdeket keresi – vonta le a konklúziót az ügyvéd.

(A munkajog.hu kiadója és a konferencia szervezője is a Wolters Kluwer Kft. – a szerk.)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.