A szerkezetátalakítási eljárás megindításáról gyakorlati szemmel I.
2022. július 1-jétől hatályos az EU Szerkezetátalakítási és fizetésképtelenségi irányelvét átültető magyar törvény.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A kibertérben rejlő fenyegetések növekedése miatt egyre fontosabbak az erre irányuló szabályozások – ennek újabb része a nemzeti kiberbiztonsági tanúsítási keretrendszer.
Releváns jogszabályok:
A kiberbiztonság (ún. cybersecurity) napjainkban rendkívül fontos, mivel a digitális világban zajló folyamatos technológiai fejlődés (gondoljunk csak az elmúlt félév ChatGPT, és más generatív mesterséges intelligencia által okozott felhajtásra) és az egyre inkább összekapcsolódó rendszerek mellett a kibertérben rejlő fenyegetések is egyre komplexebbé és veszélyesebbé váltak.
A nemzeti kiberbiztonsági tanúsítási keretrendszer célja, hogy a digitalizáció eredményeként széles körben használt infokommunikációs termékek és szolgáltatások esetén megfelelő kiberbiztonsági elvárásokat és követelményeket határozzon meg. A gyakorlat dönti majd el, hogy az európai és magyar jogalkotás által hozott szabályok elegendőek-e a kiberbiztonsági kockázatok hatékony kezeléséhez és az adatok valódi védelméhez.
A magyar jogalkotó májusban fogadta el a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló 2023. évi XXIII. törvényt, melynek általános indokolása alapján a jogszabály két fő tárgykört fed le:
A törvény egy része már idén májusban, illetve június elején hatályba lépett, azonban sok része csak 2024. január 1-jén, illetve 2024. október 18-án lép majd hatályba.
A kiberbiztonsági rendszer és a tanúsítvány
Az értelmező rendelkezések alapján a nemzeti kiberbiztonsági tanúsítási rendszer az IKT-termékek (az IKT az információs és kommunikációs technológiák rövidítése), IKT-szolgáltatások és IKT-folyamatok tanúsítására, megfelelőségértékelésére Magyarországon alkalmazandó, az európai kiberbiztonsági rendszerek elvei alapján kidolgozott és a tanúsító hatóság által meghatározott szabályok, műszaki követelmények, szabványok és eljárások átfogó rendszere.
Maga a nemzeti kiberbiztonsági tanúsítvány egy olyan független, harmadik fél által kiállított dokumentum, amely igazolja, hogy egy adott IKT-termék, IKT-szolgáltatás vagy IKT-folyamat esetében értékelték, hogy az megfelel-e valamely nemzeti kiberbiztonsági tanúsítási rendszer biztonsági követelményeinek.
Rögzítésre került a törvényben egyébiránt az európai kiberbiztonsági tanúsítási rendszerek elsőbbsége, vagyis hogy a nemzeti tanúsítási rendszer csak azon tárgykörökben és folyamatok esetében alkotható meg, amelyekre vonatkozóan nincs hatályos európai kiberbiztonsági tanúsítási rendszer. Ha van, vagy időközben hoznak ilyen szabályt, akkor a nemzeti tanúsítási rendszert a hatóság köteles hatályon kívül helyezni.
A tanúsító hatóság a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (kivéve a hadiipari kutatással, fejlesztéssel, gyártással és kereskedelemmel összefüggő kiberbiztonsági tanúsító hatósági feladatok esetében, ahol a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat látja el ezt a feladatot a Kormány kijelölése alapján).
A nemzeti kiberbiztonsági tanúsítási rendszer célja lényegében, hogy biztosítsa az adatok védelmét a teljes életciklus alatt, korlátozza a hozzáférést jogosult személyekre és gépekre, azonosítsa és dokumentálja a függőségeket és sebezhetőségeket, nyomon kövesse és ellenőrizze a felhasználást, garantálja az IKT-termékek és -szolgáltatások biztonságát, helyreállítsa a rendelkezésre állást fizikai vagy műszaki események esetén, biztosítsa a szoftverek és hardverek naprakészségét, és megelőzze a közismert sebezhetőségeket, valamint biztosítsa a biztonságos frissítési mechanizmusokat.
Megbízhatósági szintek és kiberbiztonsági felügyeleti szabályok
A nemzeti kiberbiztonsági tanúsítási rendszerek az IKT-termékekre, -szolgáltatásokra és -folyamatokra három megbízhatósági szintek közül egy vagy több szintet határozhatnak meg:
A kiberbiztonsági felügyeletet kiemelten kockázatos ágazatokban működő szolgáltatók és szervezetek, valamint kockázatos ágazatokban működő szolgáltatók és szervezetek elektronikus információs rendszereire kell alkalmazni, a felügyeleti szerv az SZTFH.
Kivételt képeznek e főszabály alól a mikro- és kisvállalkozások, melyekre nem kell alkalmazni a fejezet szabályait. A kivételi szabály alól is van kivétel, azaz mégis kell alkalmazni, ha a szervezet:
Kiberbiztonsági felügyeleti eszközök és felügyeleti díj
Az SZTFH kiberbiztonsági felügyeleti jogkörében az érintett szervezet tekintetében:
A felügyeletnek éves kiberbiztonsági felügyeleti díja van, melynek mértéke a vállalat előző üzleti évi nettó árbevételének – árbevétel hiányában a tárgyévi árbevétel egész évre vetített időarányos részének – legfeljebb 0,015 százaléka, de legfeljebb 10 millió forint, illetve egyes meghatározott esetekben az ugyanazon elismert vállalatcsoport esetén legfeljebb 50 millió forint.
Maga a szervezet is köteles kétévente auditot végeztetni arra felhatalmazott, független auditor által. Az audit végrehajtásának a célja az, hogy az érintett szervezet képes legyen felismerni az elektronikus információs rendszereit érintő kockázatokat, valamint a biztonsági követelményeknek való nemmegfelelés eseteit.
Kiberbiztonsági esemény és jelentése
Fontos fogalom még e tárgykörben a bizalmasság (az elektronikus információs rendszer azon tulajdonsága, hogy a benne tárolt adatot, információt csak az arra jogosultak és csak a jogosultságuk szintje szerint ismerhetik meg, használhatják fel, illetve rendelkezhetnek a felhasználásáról) és a sértetlenség, mely az adat tulajdonsága, ami arra vonatkozik, hogy az adat tartalma és tulajdonságai az elvárttal megegyeznek, ideértve a bizonyosságot abban, hogy az az elvárt forrásból származik (hitelesség) és a származás ellenőrizhetőségét, bizonyosságát (letagadhatatlanságát) is, illetve az elektronikus információs rendszer elemeinek azon tulajdonságát, amely arra vonatkozik, hogy az elektronikus információs rendszer eleme rendeltetésének megfelelően használható.
A biztonsági esemény pedig olyan nem kívánt vagy nem várt egyedi esemény vagy eseménysorozat, amely az elektronikus információs rendszerben kedvezőtlen változást vagy egy előzőleg ismeretlen helyzetet idéz elő, és amelynek hatására az elektronikus információs rendszer által hordozott információ bizalmassága, sértetlensége, hitelessége, funkcionalitása vagy rendelkezésre állása elvész, illetve megsérül.
Ha az elektronikus információs rendszerben olyan (kiber)biztonsági esemény történt vagy annak közvetlen bekövetkezése fenyeget, amely
az érintett szervezet köteles haladéktalanul bejelentést tenni.
Szankciók
Ha az érintett szervezet, vállalat a jogszabályokban foglalt kiberbiztonsági követelményeket vagy az ehhez kapcsolódó eljárási szabályokat nem teljesíti, vagy nem tartja be, az SZTFH jogosult:
Ha ezen intézkedések alkalmazása ellenére az érintett szervezet a jogszabályokban foglalt biztonsági követelményeket vagy az ehhez kapcsolódó eljárási szabályokat nem teljesíti vagy nem tartja be, a megfeleléshez szükséges intézkedések meghozatalát elmulasztja, vagy a tevékenységet nem hagyja abba, az SZTFH az eset összes körülményének mérlegelésével külön kormányrendeletben meghatározottak szerint bírságot szabhat ki, ami további nemteljesítés esetén megismételhető.
2022. július 1-jétől hatályos az EU Szerkezetátalakítási és fizetésképtelenségi irányelvét átültető magyar törvény.
A 2024. évi VII. törvény és a MiCA A magyar jogi szabályozás alapja a 2024. évi VII. törvény a kriptoeszközök piacáról, amely részletesen szabályozza az egyes kriptoeszközök kibocsátását és a hozzájuk kapcsolódó egyes szolgáltatásokat. Ezen túlmenően, az Európai Unióban a kriptoeszközökre vonatkozó szabályozást a MiCA Rendelet (Markets in Crypto Assets; az EURÓPAI PARLAMENT ÉS A […]
Alábbi cikkünkben a 2024/104–106. számú Magyar Közlönyben megjelent szakmai újdonságok közül válogattunk.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!