A határokon átnyúló igazságügyi együttműködés javítása és digitalizálása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Tanács zöld utat adott egy olyan digitális platform létrehozásáról szóló új uniós jogszabálynak, amelynek segítségével az ügyészek és a bírák – közös nyomozócsoportokban együttműködve – könnyebben tudják majd megosztani információikat és bíróság elé állítani a bűnözőket.

„A bűnözői tevékenységnek nem állják útját a határok, így a bűnözés visszaszorításához elengedhetetlenek a határokon átnyúló nyomozások. A digitális platform segítségével a bűnüldöző és az igazságügyi hatóságok könnyebben meg tudják majd osztani az információkat és a bizonyítékokat, és egyszerűbben tudnak kommunikálni más országbeli kollégáikkal.” – Gunnar Strömmer svéd igazságügyi miniszter

A határokon átnyúló igazságügyi együttműködés digitalizációja

A platform meg fogja könnyíteni a közös nyomozócsoportok napi szintű koordinációját és irányítását. Lehetővé fogja tenni az operatív információk és a bizonyítékok megosztását és ideiglenes tárolását, valamint a biztonságos kommunikációt, és elősegíti majd a bizonyítékok nyomonkövethetőségét.

A platform össze lesz kapcsolva a közös nyomozócsoportokban részt vevő hatóságok által használt informatikai eszközökkel. A platform használata ugyan határozottan ajánlott lesz, ám továbbra is önkéntes marad.

A platform megtervezése, fejlesztése és üzemeltetése a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség nagy méretű IT-rendszereinek üzemeltetési igazgatását végző európai uniós ügynökség, azaz az eu-LISA feladata lesz.

Háttér és a következő lépések

A közös nyomozócsoportokban két vagy több uniós ország és esetleg harmadik országok hatóságai folytatnak korlátozott ideig közösen, konkrét határokon átnyúló bűnügyi nyomozásokat. E csoportok tagjai közvetlenül megoszthatják egymással a bizonyítékokat, anélkül, hogy szükség lenne lefolytatni a hagyományos igazságügyi együttműködési eljárásokat.

Közös nyomozócsoportok 2002 óta működnek, de több technikai problémával kellett szembenézniük például az információk és a bizonyítékok elektronikus módon történő biztonságos megosztása, valamint a biztonságos elektronikus kommunikáció terén.

Az új rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba, és minden uniós országban közvetlenül alkalmazandó lesz.

A platform működése legkésőbb két és fél évvel a rendelet hatálybalépését követően kezdődik.

(hirlevel.egov.hu)

(consilium.europa.eu)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 9.

Olaszországban jogvita lett a strandolásból

Az olasz tengerpart elképzelhetetlenek strandfürdők nélkül. Az önkormányzatok évtizedekig átláthatatlanul adták ki az üzemeltetési jogokat, megsértve az uniós versenyjogot. A következőkben a szerző egy bizarr jogi és politikai vitát tár a Jogászvilág olvasói elé.

2024. június 24.

Mi köze a kékúszójú tonhalaknak a keresetek befogadhatóságához?

Cikkünkben az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés („EUMSz”) 263. cikkének (4) bekezdése alapján benyújtott közvetlen keresetek (megsemmisítési keresetek) egyes befogadhatósági feltételeit vizsgáljuk, elsődlegesen az Európai Unió Bírósága által kialakított esetjog alapján.