Az automatizált döntéshozatal kockázatai az emberi jogokra


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A tagállamoknak mindent meg kell tenniük az automatizált döntéshozatal okozta kockázatok kiszűrésére – foglalt állást az Európa Tanács.

Az emberi jogok, köztük a szociális jogok védelmének fontossága továbbra is aktuálisabb, mint eddig bármikor, mert a számítógép igénybevételével vagy a mesterséges intelligenciával támogatott döntéshozatal egyre terjed a hatóságok között a szociális szolgáltatások területén.

Az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága nyilatkozatában felhívta a tagállamok figyelmét, többek között az alábbiakra:

  • az emberi jogokat, köztük a szociális jogokat érintő lehetséges kockázatok, amelyek a számítógépes vagy a mesterséges intelligenciával támogatott döntéshozatal hatóságok általi alkalmazásából származhatnak a szociális szolgáltatások területén;
  • szükséges biztosítani, hogy a számítógéppel támogatott vagy a mesterséges intelligenciával támogatott döntéshozatali rendszereket a jogbiztonság, a jogszerűség, az adatminőség, a megkülönböztetésmentesség és az átláthatóság elveivel összhangban dolgozzák ki és valósítsák meg;
  • a számítógéppel vagy a mesterséges intelligenciával támogatott döntések feletti emberi ellenőrzés szükséges a gépek hibáinak enyhítése és / vagy elkerülése érdekében hatékony intézkedéseket kell bevezetni a kiszolgáltatott személyek súlyos vagy helyrehozhatatlan károsodástól való megóvása érdekében.

(coe.int)




Kapcsolódó cikkek

2024. július 9.

Olaszországban jogvita lett a strandolásból

Az olasz tengerpart elképzelhetetlenek strandfürdők nélkül. Az önkormányzatok évtizedekig átláthatatlanul adták ki az üzemeltetési jogokat, megsértve az uniós versenyjogot. A következőkben a szerző egy bizarr jogi és politikai vitát tár a Jogászvilág olvasói elé.

2024. június 24.

Mi köze a kékúszójú tonhalaknak a keresetek befogadhatóságához?

Cikkünkben az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés („EUMSz”) 263. cikkének (4) bekezdése alapján benyújtott közvetlen keresetek (megsemmisítési keresetek) egyes befogadhatósági feltételeit vizsgáljuk, elsődlegesen az Európai Unió Bírósága által kialakított esetjog alapján.