Az Egyesült Királyság nem teljesíti a kínai kiadatási kérelmeket


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Egyesült Királyság bejelentette, hogy határozatlan időre felfüggeszti a Hongkonggal kötött kiadatási egyezmény alkalmazását, válaszul a Kína által nemrég elfogadott hongkongi nemzetbiztonsági törvényre.

Dominic Raab, az Egyesült Királyság külügyminisztere szerint a törvény az Egyesült Királyság és Kína által tett együttes nyilatkozat és Kína más nemzetközi kötelezettségeinek „egyértelmű és súlyos megsértése”.

A biztonsági törvény 55–59. cikkei bizonyos ügyekben joghatósággal ruházzák fel a kínai hatóságokat és ezeket az ügyeket Kína szárazföldi részén lévő bíróságokon tárgyalják. A brit külügyminiszter hangsúlyozta, hogy „a nemzetbiztonsági törvény ilyen esetekben nem nyújt jogi vagy bírósági garanciákat és az ügyek Hongkongból való elvitele aggodalomra ad okot”.

A brit kormány azt szeretné, hogy „pozitív, konstruktív, érett és kölcsönös” kapcsolat jöjjön létre Kínával. A jó viszony kialakítása során azonban biztosítani kell az Egyesült Királyság és Kína létfontosságú érdekeinek teljesülését, és nem veszélyeztethetik nemzetbiztonságukat.

A külügyminiszter aggodalmát fejezte ki az ujgur muszlimok elleni emberi jogi jogsértések miatt. Végül elítélte Kínát, hogy nem tartja be a nemzetközi kötelezettségeit, és kijelentette, hogy a kiadatás felfüggesztés „észszerű és arányos” válasz a Kína által elkövetett jogsértésekre.

A felfüggesztésre válaszul Kína kijelentette, hogy Hongkong ügyei kínai belügyek, amelybe az Egyesült Királyságnak nem avatkozhat be. „Az Egyesült Királyság vállalnia kell a rossz döntése következményeit, ha ragaszkodik a kiadatás felfüggesztéséhez.”

Ausztrália, az Egyesült Államok és Kanada már korábban felfüggesztette a Kínával kötött kiadatási egyezmények alkalmazását.

(jurist.org)




Kapcsolódó cikkek

2024. július 9.

Olaszországban jogvita lett a strandolásból

Az olasz tengerpart elképzelhetetlenek strandfürdők nélkül. Az önkormányzatok évtizedekig átláthatatlanul adták ki az üzemeltetési jogokat, megsértve az uniós versenyjogot. A következőkben a szerző egy bizarr jogi és politikai vitát tár a Jogászvilág olvasói elé.

2024. június 24.

Mi köze a kékúszójú tonhalaknak a keresetek befogadhatóságához?

Cikkünkben az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés („EUMSz”) 263. cikkének (4) bekezdése alapján benyújtott közvetlen keresetek (megsemmisítési keresetek) egyes befogadhatósági feltételeit vizsgáljuk, elsődlegesen az Európai Unió Bírósága által kialakított esetjog alapján.