EUB-verdikt a vádlott távollétében meghozott ítéletről
Az EU luxembourgi bírósága szerint megfelelő feltételek mellett a vádlott fellelhetetlensége esetén, távollétében is megtartható a tárgyalás vagy hozható büntetőítélet.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Megszavazta a londoni parlament alsóháza az úgynevezett belsőpiaci törvényjavaslatot, amely több ponton is átírná az Egyesült Királyság és az Európai Unió között tavaly létrejött kilépési megállapodást.
A kormányon lévő Konzervatív Párt nagy részének támogatását élvező tervezet 84 fős többséget szerzett a szavazáson, 340-256 arányban győzött. A konzervatívok közül végül senki sem voksolt a tervezet ellen, de 21-en tartózkodtak, köztük Theresa May korábbi kormányfő is.
A belsőpiaci törvénytervezet legfontosabb célja, hogy akkor is ellehetetlenítse a vámhatár létrehozását Nagy-Britannia és Észak-Írország között, ha az Egyesült Királyság és az EU között nem jönne létre szabadkereskedelmi megállapodás. Erre a brit kormány szerint a tavalyi brexit-szerződés egyik sarkalatos pontja miatt van szükség. A brexit-megállapodás kimondja, hogy Írország és Észak-Írország között nem lehet visszaállítani a határellenőrzést, amit az évtizedes zavargásokat lezáró nagypénteki egyezmény törölt el 1998-ban.
Ha viszont nincs szabadkereskedelmi megállapodás, akkor valahol meg kell állítani az EU és az Egyesült Királyság között mozgó árukat. A brit kormány attól tart, hogy ha a brexit-megállapodás miatt ezt nem lehetne megtenni az Egyesült Királyság és Írország határánál, akkor az országon belül, Észak-Írország és Nagy-Britannia között kellene. Boris Johnson miniszterelnök szerint a belsőpiaci törvényjavaslatról korábban azt nyilatkozta, hogy nem akar élni vele, csak be akarja biztosítani, hogy az EU nem tudja feldarabolni az Egyesült Királyságot.
A törvénytervezet komoly felháborodást váltott ki. Az Egyesült Királyság még élő öt korábbi miniszterelnöke (Theresa May, David Cameron,Tony Blair, John Major és Gordon Brown) mind elítélte a javaslatot, amelyről maga a brit kormány ismerte el, hogy megsérti a nemzetközi jogot.
Az Európai Unió ultimátumot adott a brit kormánynak. Brüsszel azt szeretné, hogy London szeptember végéig álljon el a törvénytervezettől, erre azonban szinte semmi esély nincs. A javaslatról legközelebb a brit parlament felső kamarája, a Lordok Háza szavaz majd.
A brit kilépés körüli bizonytalanság miatt már az Egyesült Államokból is érkezett kritika. A demokraták elnökjelöltje, Joe Biden arra figyelmeztetett, hogy az ír békemegállapodás nem válhat a brexit áldozatává. Az ír származású Biden szerint az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok között csak abban az esetben jöhet létre szabadkereskedelmi megállapodás, ha az Észak-Írország és Írország közötti határon nem áll vissza az ellenőrzés.
Az EU luxembourgi bírósága szerint megfelelő feltételek mellett a vádlott fellelhetetlensége esetén, távollétében is megtartható a tárgyalás vagy hozható büntetőítélet.
Technológiai vezetők találkoztak az amerikai törvényhozókkal a Capitol Hillben, hogy megvitassák az AI szabályozás jövőjét.
Egy férjezett, menekült kiskorú lány családegyesítési jogával kapcsolatban született döntés az Európai Unió Bíróságán egy Belgiumban kezdődött humanitárius vízumkérelmi ügy nyomán.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!