Korrupció és hivatali visszaélés miatt tíz horvát ellen emelt vádat az Európai Ügyészség


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A vádemelés szerint a tíz vádlott 22,6 millió eurós kárt okozott volna az Európai Unió költségvetésének, de a horvát nyomozók szorgos munkájának köszönhetően ez nem sikerült. A vádlottak között van Nova Gradiška és Velika Gorica polgármestere is.

Korrupció Nova Gradiškában

Nova Gradiška polgármestere a közbeszerzési eljárások manipulálásáért két alkalommal fogadott el 15 ezer euró összegű kenőpénzt, és ezzel biztosította egy hulladék-újrahasznosító telep és egy naperőmű építését. Az újrahasznosító építése egy 900 ezer eurós projekt, melyből az EU Kohéziós Alapja finanszírozott volna 562 ezer eurót, a kettes számú építkezés 700 ezer eurós értékkel bírt, ennek a 85 százalékát adta volna az Európai Regionális Fejlesztési Alap.

Az újrahasznosító központ építését a kenőpénzt fizető vállalkozó meg is nyerte, minek köszönhetően a Kohéziós Alapot 53 ezer, Nova Gradiška városát pedig 32 500 euró kár érte.

A naperőmű építésével kapcsolatban is minden sínen volt, de mivel az érintetteket letartóztatták, ezt a megbízást már nem adták ki. A tíz vádlott közül öt volt érintett ebben a két korrupciós ügyben.

Hivatali visszaélés Velika Goricában

A fentebb említett két esetnek és a két soron következőnek van egy közös szereplője. A megvádolt vállalkozó Velika Gorica polgármesterével játszott össze egy szennyvíztisztító telep építése és a városi közvilágítási rendszer felújításának során. Az illető mind a két esetben megállapodott Velika Gorica polgármesterével, hogy mindkét pályázatot ő nyerje el.

A szennyvíztisztító telep projektjének értéke 14 millió euró volt, ennek a 67,34 százalékát finanszírozta volna az Európai Unió Kohéziós Alapja, a közvilágítási rendszer felújítási projektjének értéke pedig 7 millió euró volt – ennek társfinanszírozója az Európai Regionális Fejlesztési Alap lett volna.

A két említett közbeszerzési eljárás során mindent elkövettek, hogy a megvádolt vállalkozó nyerje a pályázatot, de az öt vádlott letartóztatása miatt az üzletet végül nem kötötték meg.

(hu.euronews.com)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 24.

Mi köze a kékúszójú tonhalaknak a keresetek befogadhatóságához?

Cikkünkben az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés („EUMSz”) 263. cikkének (4) bekezdése alapján benyújtott közvetlen keresetek (megsemmisítési keresetek) egyes befogadhatósági feltételeit vizsgáljuk, elsődlegesen az Európai Unió Bírósága által kialakított esetjog alapján.

2024. május 27.

EUB-ítélet a gyanúsítottak jogaira vonatkozó tájékoztatásról

A gyanúsítottaknak vagy a megvádolt személyeknek a büntetőeljárás során biztosítandó, az eljárási jogaikra vonatkozó tájékoztatási kötelezettség értelmezésével kapcsolatos nemzeti és uniós szabályozás összevetését tette meg az EU Bírósága.