Az Európai Bizottság kiberbiztonságot erősítő uniós jogszabályra irányuló javaslatot fogadott el


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Bizottság kiberbiztonsági szolidaritásról szóló uniós jogszabályra irányuló javaslatot fogadott el mintegy 1,1 milliárd eurós költségvetéssel, amelynek célja, hogy előmozdítsa a kiberbiztonsági fenyegetések és támadások felderítését, javítva ezáltal a kritikus fontosságú szervezetek felkészültségét – közölte a testület.

„Az egyre gyakoribb és egyre súlyosabb kiberbiztonsági fenyegetések és támadások nagy kockázatot jelentenek a hálózati és információs rendszerek működésére és az európai egységes piacra. Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborúja keretében tevékenykedő hekkercsoportok akciói által a fenyegetettség még jobban megnőtt” – hívta fel a figyelmet a bizottság.

A javaslat – a bizottság szerint – tovább erősítené a szolidaritást, illetve az összehangolt válságkezelési és reagálási képességeket a tagállamokban, valamint megteremti a szükséges uniós képességeket ahhoz, hogy Európa ellenállóbbá váljon és hatékonyabban tudjon fellépni a kiberfenyegetésekkel szemben. A főbb kiberfenyegetések gyors és hatékony felderítése érdekében a testület, egy EU-szerte működő nemzeti és határokon átívelő biztonsági műveleti központokból álló páneurópai infrastruktúra, az úgynevezett európai kiberbiztonsági pajzs létrehozását javasolja.

A műveleti központok feladata a kiberfenyegetések felderítése és az azokkal szembeni fellépés biztosítása lesz a legkorszerűbb technológiák – például a mesterséges intelligencia (MI) és a fejlett adatelemzési technika – alkalmazásával. A terv egy uniós kiberbiztonsági tartalék létrehozását is tartalmazza, amely olyan incidensreagáló szolgálatokból áll, amelyek egy uniós ország vagy intézmény kérésére beavatkoznak egy nagyszabású kiberbiztonsági incidens vagy fenyegetettség esetén.

Az Európai Parlament és az uniós tagállamok kormányait tömörítő Tanácsnak még el kell fogadnia a javaslatot, hogy az törvényerőre emelkedhessen.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 6.

A feketedoboz jelensége és következményei a mesterséges intelligencia alapú technológiákban

Vajon mennyire átlátható a mesterséges intelligencia működése? A „black box” kifejezés azt sugallja, hogy egy rendszer működése gyakran rejtély az emberek számára. De mi történik, ha például az OpenAI által fejlesztett ChatGPT algoritmus működését vizsgáljuk? És vajon ez a „fekete doboz” jelenség milyen kérdéseket vet fel a jogi és szabályozási követelmények teljesítésének képességéről, valamint a hibás döntésekért való felelősségről?

2024. május 3.

Nem mindennapi jogesetet kellett megoldaniuk a joghallgatóknak a Polgári Jogi Jogesetmegoldó Versenyen

Második alkalommal szervezte meg a Polgári Jogi Jogesetmegoldó Versenyt a Magyar Országos Közjegyzői Kamara. A versenyre bármelyik magyarországi egyetem jogász szakos hallgatója jelentkezhetett, aki legalább négy lezárt félévet maga mögött tudott. A szakmai megmérettetésen, amelynek fővédnöke Tuzson Bence igazságügyi miniszter volt, idén hét budapesti és vidéki egyetem 20 negyedéves hallgatója vett részt.