A Bizottság hozzáférést biztosít az uniós szuperszámítógépekhez, hogy felgyorsítsa a mesterséges intelligencia fejlesztését


Az Európai Bizottság támogatásával felgyorsítják az európai szuper-számítástechnikai infrastruktúrával kapcsolatos kutatási, fejlesztési, demonstrációs és üzembe helyezési tevékenységeket. E kötelezettségvállalás a megbízható és felelős globális MI-ökoszisztéma kiépítésével kapcsolatos átfogó uniós célkitűzéséhez hivatott hozzájárulni.

A Bizottság és az Európai Nagy Teljesítményű Számítástechnika Közös Vállalkozás (EuroHPC közös vállalkozás) ma elkötelezte magát amellett, hogy – a mesterséges intelligenciával (MI) foglalkozó induló innovatív vállalkozásokat megcélzó uniós kezdeményezés keretében – lehetővé teszi és bővíti az EU világszínvonalú szuper-számítástechnikai erőforrásaihoz való hozzáférést az európai MI-startupok és -kkv-k, valamint a tágabb MI-közösség számára. Az MI-modellek továbbfejlesztésének és méretezhetőségének támogatásához elengedhetetlen az olyan világszínvonalú szuperszámítógépekhez való hozzáférés, amelyek felgyorsítják a mesterséges intelligencia tanítását és tesztelését, és a tanításhoz szükséges időt hónapokról vagy évekről hetekre rövidítik le.

A nyilatkozatot a mesterséges intelligenciával foglalkozó szövetség Madridban megrendezett negyedik közgyűlésén adták ki az Ursula von der Leyen elnök által az Unió helyzetéről szóló 2023. évi beszédben tett bejelentés nyomán. A mesterséges intelligenciával és a nagy teljesítményű számítástechnikával (HPC) foglalkozó európai piaci szereplők szorosan együttműködnek majd az áttörést hozó innováció ösztönzése és az európai MI-ipari ökoszisztéma versenyképességének fokozása érdekében. Ez felgyorsítja az MI-fejlesztést, és világviszonylatban is versenyképes, vezető pozícióhoz juttatja az Európai Uniót.

Ursula von der Leyen elnök így nyilatkozott: „Az elmúlt években eszközölt befektetéseinknek köszönhetően Európa élen jár a szuper-számítástechnikában. A legkorszerűbb szuperszámítógépek közül három az EU-ban található. Teljesítményüket pedig ki kell használnunk. Az európai szuper-számítástechnikai infrastruktúrához való, ma bejelentett hozzáférés segíteni fogja az induló innovatív vállalkozásokat abban, hogy felelősségteljesen és az európai értékekkel összhangban töltsék be vezető szerepüket a mesterséges intelligencia fejlesztésében és kiterjesztésében.”

Az Európai Unió jelenleg világviszonylatban is élen jár a szuper-számítástechnikában. EuroHPC munkájának köszönhetően az EU szuperszámítógépei közül három – a LEONARDO, a LUMI és a MareNostrum5 – a világ legjobbjai közé tartozik. A JUPITER és a JULES VERNE konzorcium exa-szuperszámítógépeivel kiegészülve az EuroHPC közös vállalkozás kapacitása a közeljövőben eléri és meghaladja az exaszintű teljesítményt. Ezek a számítógépek még hatékonyabban kezelik az MI-modelleket, így az európai szuper-számítástechnikai erőforrások kulcsfontosságú szerepet fognak játszani a kiterjedt MI-alapmodellek létrehozásában és tanításában.

A következő lépések

Az EuroHPC közös vállalkozásban részt vevő államok az Európai Bizottság támogatásával felgyorsítják az európai szuper-számítástechnikai infrastruktúrával kapcsolatos kutatási, fejlesztési, demonstrációs és üzembe helyezési tevékenységeket. E kötelezettségvállalás a megbízható és felelős globális MI-ökoszisztéma kiépítésével kapcsolatos átfogó uniós célkitűzéséhez hivatott hozzájárulni. Ez a következőket jelenti:

  • Nagy MI-kihívás elindítása: Ez a ma indított pályázat, amelynek keretében az EuroHPC közös vállalkozás előmozdítja az európai szuperszámítógépekhez való hozzáférést, az uniós finanszírozású AI-BOOST projekt által vezetett együttműködés részeként valósul meg. A pályázat ösztönzi a nagyszabású MI-modellek terén tapasztalattal rendelkező európai induló innovatív vállalkozások széles körű részvételét. A nyerteseknek nyílt forráskódú, nem kereskedelmi felhasználásra szóló licenc alapján vagy kutatási eredményeik publikálása útján kell közzétenniük a kifejlesztett modelleket. A kihívás keretében legfeljebb négy ígéretes, MI-vel foglalkozó induló innovatív vállalkozást választanak ki, amelyek az EuroHPC szuperszámítógépes létesítményeihez hozzáférést kapva mozdíthatják elő a nagyszabású MI-modellek fejlesztését Európában. A nyerteseket ezenkívül 1 millió eurós pénzjutalommal is díjazzák.
  • Az európai szuperszámítógépes kapacitáshoz való hozzáférés megnyitása: Az MI-vel foglalkozó etikus és felelős induló innovatív vállalkozások hozzáférést kapnak az európai szuperszámítógépekhez, hogy segítségükkel hatékonyan taníthassák modelljeiket.
  • Továbbfejlesztett tevékenységek és szolgáltatások: az EuroHPC közös vállalkozás támogatni fogja a nagy teljesítményű számítástechnikán alapuló tevékenységeket és szolgáltatásokat, hogy ezáltal előmozdítsa a megbízható mesterséges intelligencia használatát Európában. Erőfeszítéseinek célja előmozdítani az MI-közösségek erőforrásokhoz való hozzáférését, valamint a HPC-technológiák tudományos és ipari innovációra való optimális és hatékony felhasználását.

Ezenkívül a Bizottság 2024. évi munkaprogramjának részeként javaslatot fogunk tenni az EuroHPC közös vállalkozásról szóló rendelet módosítására, hogy fenntartható és tartós hozzáférést biztosítsunk az európai szuperszámítógépes kapacitáshoz az MI-vel foglalkozó európai induló innovatív vállalkozások számára.

Háttér-információk

Az Unió helyzetéről szóló 2023. évi beszédében Ursula von der Leyen elnök az Európa szuper-számítástechnikai vezető szerepéből adódó lehetőségek kiaknázását szorgalmazta. Ezért új kezdeményezést jelentett be, amelynek célja, hogy a nagy teljesítményű európai számítógépekhez való hozzáférést megnyissák az MI-vel foglalkozó induló innovatív vállalkozások előtt, amelyek így a modelljeiket tanítva fellendíthetik a mesterséges intelligenciával kapcsolatos innovációt.

További információk

Európai Bizottság: nagy teljesítményű számítástechnika

Az Európai Nagy Teljesítményű Számítástechnika Közös Vállalkozás

A mesterséges intelligenciával kapcsolatos európai megközelítés

Az Európai MI Szövetség

Forrás: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hu/IP_23_5739


Kapcsolódó cikkek

2024. április 30.

Egyszerűsödött a foglalkoztatási igazolás

A munkaviszony megszűnésekor a munkáltató a munkavállaló számára több, más-más tartalmú dokumentum helyett immár egy darab egységes, a korábbi igazolások kötelező tartalmi elemeit magában foglaló foglalkoztatási igazolás kiállítására köteles.

2024. április 29.

Szerkezetátalakítási eljárás: szakmai körökben is még nagy a bizonytalanság

Az életképes, de fizetési nehézségekkel küzdő vállalkozások immár közel két éve, 2022 júliusa óta Magyarországon is indíthatnak szerkezetátalakítási eljárást, azonban egyelőre a szakmai körökben is nagy a bizonytalanság, mindössze egy nyilvános szerkezetátalakítási eljárás indult a törvény hatályba lépése óta – hívta fel a figyelmet a BDO Legal Jókay Ügyvédi Iroda közleményében.