A GVH fókuszába kerülhet az e-kereskedelem


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Várhatóan a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) fókuszába kerül az on-line kereskedelem a következő években – hangzott el a Hegymegi-Barakonyi és Társa Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda és a Vállalati Jogtanácsosok Európai Egyesülete (ACCE) közösen tartott konferenciáján, olvasható a szervezet közleményében.


A jól működő vállalati megfelelési programok hozzájárulhatnak a versenyt sértő magatartások megelőzéséhez és felderítéséhez: amennyiben a vállalkozások már a GVH előtti eljárás során jóvátennék az okozott kárt, azzal hatékonyan járulhatnának hozzá a versenysérelmek orvoslásához – hangsúlyozta Tóth András, a Gazdasági Versenyhivatal elnökhelyettese, a Versenytanács elnöke a közlemény szerint a rendezvényen. A GVH elnökhelyettese úgy véli, a hivatalnak meg kell vizsgálnia, hogy a jövőben miként tudná a vállalkozások megfelelési erőfeszítéseit és tevőleges jóvátételét ösztönözni. 

A vállalkozásoknak jelenleg is van módjuk a bírság elkerülésére vagy csökkentésére, ha együttműködnek a versenyhatósággal – mutatott rá Hegymegi-Barakonyi Zoltán, a Baker McKenzie budapesti irodájának vezetője, a Magyar Versenyjogi Egyesület elnöke. Ezek közül kiemelte az engedékenység és az egyezség lehetőségét, hozzátéve, hogy a cégeknek minden esetben gondosan mérlegelniük kell eljárási lépéseik előnyeit és kockázatát.

 

Más európai versenyhatóságokhoz hasonlóan a GVH-nak is várhatóan a fókuszába kerül az on-line kereskedelem a következő években – hívta fel a figyelmet Horányi Márton a Baker McKenzie versenyjogi partnere. A továbbeladási ármeghatározás, a geo-blocking és árdiszkrimináció kérdésein túl az algoritmus alapú ármeghatározás problémáit is vizsgálni fogják a hatóságok.

A versenyhivatalok versenykorlátozások elleni küzdelmének egyre gyakoribb és hatékonyabb kiegészítője lehet a jövőben a polgári bíróságok előtti versenyjogi perek, amelyekben a sérelmet szenvedett piaci szereplők követelhetnek kártérítést a versenyjogot sértő cégektől. Egy európai irányelv átültetése révén 2017. január közepén változott a magyar szabályozás e téren, ami várhatóan növeli majd a perlési kedvet. Ezzel kapcsolatosan Horváth M. András, a Baker McKenzie versenyjogi szakértője külön kiemelte a bizonyítékok megszerzését segítő új eljárási szabályokat. A bíróság az uniós irányelvnek megfelelő új szabályok szerint szélesebb körben kötelezheti a károkozó cégeket a birtokukban lévő bizonyítékok kiadására, a károsultnak ugyanis nem kell pontosan megneveznie a szükséges iratokat, elegendő lesz azok típusát, kategóriáját megjelölnie.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 5.

A Hell pert indít a Forbes ellen, és újra visszahívatná a lap legfrissebb számát

A HELL Energy Magyarország Kft. közleményben tudatta, hogy kezdeményezi a Forbes legfrissebb számának visszahívását, és beperli a magazin kiadóját. A cég 2019-ben egyszer már pert indított a Forbes Magyarország ellen azért, hogy ne kerüljenek nyilvánosságra a tulajdonosaik személyes adatai a magazin évi rendszerességgel jelentkező, 50 leggazdagabb magyart listázó cikkében.