A jövő jogtanácsosa: trendek és várakozások az AI-forradalom idején


Egy olyan korszakban, amelyet az üzleti élet tempójának folyamatos gyorsulása határoz meg, a produktivitás és hatékonyság fokozása a jogi osztályok fejlődésének fő mozgatórugója. Hogyan teljesítenek a jogi osztályok e téren, mik a prioritásaik? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a Wolters Kluwer és az ELTA (European Legal Tech Association) közös felmérése, a Legisway Benchmark Survey 2023.

A Wolters Kluwer és a European Legal Tech Association (ELTA) által készített átfogó kutatás felfedi a digitalizáció hatását az európai vállalati jogi osztályokra. A több mint 520 európai, közöttük magyar jogtanácsos bevonásával készített felmérés kitér arra, hogyan alakulnak a jogi osztályok legaltech megoldásokra fordítható költségvetési forrásai, van-e a jogi osztályoknak digitális stratégiája és bemutatja a technológia kiválasztásának és bevezetési folyamatának leggyakoribb kihívásait. A jelentés körképet ad az európai jogi osztályok technológia használati szintjéről, megkérdőjelezve, hogy kihasználják-e a rendelkezésre álló eszközöket a feladataik előmozdításához, vagy inkább ragaszkodnak az üzletmenet megszokott módjához. A megállapítások nemcsak a digitalizáció állapotát ölelik fel, hanem rávilágítanak arra, hogy a jogi osztályok előtt a jog és technológia találkozása által kínált megoldások szinte határtalan tárháza áll. 

legaltech

Digitális stratégia 

A kutatás megállapítja, hogy a jogi osztályok több mint egynegyede (27%) nem rendelkezik digitális stratégiával. Azon jogi osztályok közül, amelyek már megalkották stratégiájukat, 14% az elmúlt évben, míg 23% az elmúlt 3 évben tette meg ezt a fontos lépést. Ez köszönhető az elmúlt időszakban, részben a pandémiának köszönhetően felgyorsult digitális transzformációnak, azonban a stratégiák a legtöbb esetben még nem kidogozottak. A válaszadók 22%-a jelezte, hogy a jogi osztályuk digitális stratégiája nem tartalmaz meghatározott határidőket és mérföldköveket. Azok közül az osztályok közül, ahol már van digitális stratégia, 38%-uk esetében egy éves terjedelmű határidők és mérföldkövek szerepelnek. Mindössze a jogi osztályok 1%-a rendelkezik olyan digitális stratégiával, amely három évnél hosszabb időszakra vonatkozó konkrét határidőket és mérföldköveket határoz meg. 

A digitalizáció költségei 

A kidolgozott digitális stratégiával rendelkező jogi osztályok számára kulcsfontosságú, hogy a jogi technológiai megoldások beszerzésére elkülönített költségvetést harcoljanak ki. A válaszadók 38%-a azonban úgy nyilatkozott, hogy nem áll rendelkezésére elkülönített költségvetési keret ezen eszközök beszerzésére. Azon szerencséseknél, ahol van keret, 28% gazdálkodhat évi 10 000 eurónál kisebb keretből, míg 8%-uk számára évi 50 000 eurót meghaladó költségvetés áll rendelkezésre. 

A technológia bevezetésének kihívásai 

Függetlenül a megkérdezett jogi osztályok éves jogi költségkeretétől, vagy a legaltech megoldások beszerzésére fordítható elkülönített keret meglététől, a legnagyobb probléma a jogi technológiai eszközök és szolgáltatások bevezetésekor a költség. Emellett a válaszadók közel fele említette kihívásként a döntéshozók és a felhasználók elköteleződésének hiányát, 32% említette az IT részleggel való együttműködést akadályként, további kihívás a válaszadók szerint a változással szembeni általános ellenállás és a technológia bevezetésének időigényessége. 

Összefoglalás 

Bár a digitális eszközök alkalmazásának szükségessége és előnyei egyértelműek a jogi szakemberek számára, a felmérés eredményei azt mutatják, hogy a jogi osztályok még a digitalizációs út viszonylag korai szakaszában járnak a vállalatok többi részlegével – mint pl. a marketinggel vagy a pénzügyi osztállyal – összevetve, ahol a technológia már kulcsfontosságú eleme a munkafolyamatoknak A digitális érettségi görbén való haladás felgyorsítása érdekében a jogi osztályok számára elsődleges feladat a hosszú távú digitális stratégia kidolgozása és a technológiai befektetések megtérülésének alátámasztása, hiszen ez vezethet el a vágyott költségvetési keret és döntéshozói támogatás biztosításához. 

Töltse le a kutatást és ismerje meg a részleteket, itt!

(A Wolters Kluwer Hungary a jogaszvilag.hu kiadója -a szerk.)

 




Kapcsolódó cikkek

2024. április 30.

Egyszerűsödött a foglalkoztatási igazolás

A munkaviszony megszűnésekor a munkáltató a munkavállaló számára több, más-más tartalmú dokumentum helyett immár egy darab egységes, a korábbi igazolások kötelező tartalmi elemeit magában foglaló foglalkoztatási igazolás kiállítására köteles.

2024. április 29.

Szerkezetátalakítási eljárás: szakmai körökben is még nagy a bizonytalanság

Az életképes, de fizetési nehézségekkel küzdő vállalkozások immár közel két éve, 2022 júliusa óta Magyarországon is indíthatnak szerkezetátalakítási eljárást, azonban egyelőre a szakmai körökben is nagy a bizonytalanság, mindössze egy nyilvános szerkezetátalakítási eljárás indult a törvény hatályba lépése óta – hívta fel a figyelmet a BDO Legal Jókay Ügyvédi Iroda közleményében.