Alternatív e-könyvek látássérült jogi szakembereknek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A CompLex Kiadó alternatív e-könyv formátum bevezetésével elérhetővé tette szakkönyveit joghallgató vagy akár már jogi végzetséggel rendelkező látássérült olvasói számára is. A speciális technológiának köszönhetően a felolvasáson túl lehetőség nyílik a navigálásra az anyagban, visszatérni egy adott szövegrészhez és újra meghallgatni azt, ugyanis a rendszeres ismétlés lehetősége a szakanyagok megfelelő feldolgozásához nélkülözhetetlen.


Az e-könyvek hazánkban is nagy népszerűségnek örvendenek a praktikus és kényelmes használat miatt, kifejezetten keresettek a szakkönyvek piacán.

A látássérültek számára azonban ugyanolyan kihívást jelentenek, mint a hagyományos, papír alapú könyvek. Ma már rendelkezésre áll a technológia digitális szövegek felolvasására, de a legtöbb ilyen alkalmazás a szórakoztató olvasást támogatja.

A számítógép ugyan fel tudja olvasni a fájlt, de a hangoskönyv anyagban a navigálás, az adott szövegrészre ugrás nagyon nehezen valósítható meg. A szakkönyvek esetében ez jelentősen megnehezíti a munkát és nagy kihívást jelent a vak és gyengénlátó olvasók számára.

A CompLex Kiadó fejlesztése azonban áttörést jelenthet: a DAISY technológia használatával új generációs digitális állományokat kínál a látássérültek számára, amellyel számukra is egyszerűvé válik a jogi szakkönyvek tanulmányozása.

Az így elkészített tartalomban akár egyes mondatok szintjén is lehetőség nyílik az olvasóknak navigálnia. A szöveg minden egyes, előre kiválasztott szintű egysége a DAISY formátummá alakítás során kap egy egyedi azonosítót, melyet a konvertáló program összegyűjt és egy tartalomjegyzékhez hasonló struktúrában mellékel az anyaghoz.

A fejlesztés érdekessége, hogy egy konkrét megkeresés alapján született meg az ötlet annak elkészítésére. Egy látássérült ügyvéd kért segítséget a kiadótól az egyik szakkiadvány kapcsán, amelyet ugyan fel tudott olvastatni a számítógépével, de visszatérni egy adott részhez már nagyon körülményes volt.

Azóta rendszeresen teljesítenek hasonló kéréseket. A termékkínálatba nem kerültek be a DAISY könyvek, de a látássérültek az elektronikus kiadvány megvásárlása után konvertálási szolgáltatást díjmentesen igényelhetik.

(A CompLex Kiadó a munkajog.hu kiadója – a szerk.)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Ezentúl minimum két év jótállást kell vállalni a tartós fogyasztási cikkekre

Tíz fogyasztóvédelmi tárgyú kormányrendelet módosítását tartalmazza a fogyasztóvédelemmel összefüggő kormányrendeletek módosításáról szóló jogszabálycsomag, amely érinti egyebek mellett a légi személyszállítás, a tartós fogyasztási cikkek kötelező jótállásának a szabályait, a kereskedelmi tevékenységek végzésének a feltételeit, a fogyasztó és a vállalkozás közötti szerződéseket, illetve az adatok végleges hozzáférhetetlenné tételét lehetővé tevő alkalmazás biztosításával kapcsolatos eljárási szabályokat is. A változások egy részét 2024. május 8-tól kezdődően alkalmazni kell.

2024. május 7.

NIS2: ki legyen az információs rendszerek biztonságáért felelős személy?

A kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan-törvény” hatálybalépésével kezdetét vette Magyarországon is az EU új NIS2 (Network Information System v2) irányelvének átültetése a hazai jogrendbe. Ezek az információvédelmi követelmények minden eddiginél szélesebb kört érintenek, az előzetes becslések alapján közvetlenül 2500-3000 társaság került a hatálya alá. Az érintett cégeknek  2024. június 30-ig már csak alig két hónap áll rendelkezésükre, hogy bejelentkezzenek a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához (SZFTH).  A regisztráció során adminisztratív és technikai jellegű cégadatok megadása mellett az információs rendszerek biztonságáért felelős személy (IBF) adatait és elérhetőségét is fel kell tüntetni. Kóczé Péter a Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég digitális üzletágának vezetője segít átgondolni, hogy mi alapján válasszuk ki a cég számára optimális megoldást.