Az online alapított cég


Ma már lehetséges az (EU) 2017/1132 irányelv és a 2019/1151 (EU) európai parlamenti és tanácsi irányelv alapján Magyarországon is úgy céget alapítani, hogy a felek sem egymással, sem az eljáró ügyvéddel nem találkoznak személyesen.

Az Európai Unió (EU) állampolgára vagy az EU-ban bejegyzett jogi személy, illetve egyéb szervezet által alapított korlátolt felelősségű társaság akkor alapítható és jegyezhető be online cégként, ha a tagoknak, részvényeseknek, a cégiratok aláírásához nem kellett az ügyvéd vagy más hitelesítő szerv előtt személyesen megjelenniük. Az is feltétel, hogy a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni szabályok betartásával, elektronikus hírközlő eszköz, videóhívás útján történjen meg az ügyfél-átvilágítás és -ellenőrzés.

Ebben az esetben lényeges, hogy a cégbejegyzési kérelemhez csatolt jognyilatkozatát tartalmazó elektronikus okiratokat minősített vagy minősített tanúsítványon alapuló fokozott biztonságú elektronikus aláírással, elektronikus bélyegzővel látta el, vagy azonosításra visszavezetett dokumentumhitelesítés-szolgáltatással hitelesítette, a cégbejegyzési kérelem mellékletét képező valamennyi dokumentum elektronikus formában létrejött és a szerint elektronikusan hitelesített okirat.

További előírás, hogy az így alapított társaság törzstőkéje kizárólag pénzbeli vagyoni hozzájárulásból állhat.

Az Európai Unióban bejegyzett társaság által alapított külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe akkor alapítható online cégként, ha a fenti feltételeknek szintén megfelel. Az ügyvéd az ügyfél-átvilágítási intézkedéseket köteles ebben az eseteben is elektronikus hírközlő eszköz útján elvégezni.

Ha az eljáró jogi képviselő számára gyanú merül fel annak kapcsán; hogy a cégalapításnál valakinek a személyazonosságával visszaéltek vagy a nyilatkozatot tevő személy cselekvőképessége aggályos, illetve a cég képviseletére való jogosultság kétséges, akkor az ellenőrzés érdekében szükséges, megkövetelhető a személyes megjelenés annak érdekében, hogy a személyazonosítással, a cselekvőképességgel, illetve a képviselettel kapcsolatos aggályok elháríthatók legyenek.

A korlátolt felelősségű társaság online alapítása is illetékmentes és a Cégközlönyben megjelenő közzététele is ingyenes. A külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe tekintetében azonban illetékmentesség, közzétételi költségmentesség nem érvényesül, itt e kiadásokat meg kell fizetni.

Hangsúlyozni kell azonban, hogy e személyes megjelenés ellenére az eljárás ebben az esetben is online alapításnak tekinthető a Digitális Irányelv 16. preambulumbekezdése alapján.

A természetes személyek általi, a jogszabályban meghatározott magyar nyelvű szerződésmintával történő alapítás esetén egy munkanapos bejegyzési határidő az irányadó a bíróság számára.

A cikk szerzője dr. Zalavári György partner ügyvéd. Az Ecovis Hungary Legal a Jogászvilág.hu szakmai partnere.

ECOVIS 202107




Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Ezentúl minimum két év jótállást kell vállalni a tartós fogyasztási cikkekre

Tíz fogyasztóvédelmi tárgyú kormányrendelet módosítását tartalmazza a fogyasztóvédelemmel összefüggő kormányrendeletek módosításáról szóló jogszabálycsomag, amely érinti egyebek mellett a légi személyszállítás, a tartós fogyasztási cikkek kötelező jótállásának a szabályait, a kereskedelmi tevékenységek végzésének a feltételeit, a fogyasztó és a vállalkozás közötti szerződéseket, illetve az adatok végleges hozzáférhetetlenné tételét lehetővé tevő alkalmazás biztosításával kapcsolatos eljárási szabályokat is. A változások egy részét 2024. május 8-tól kezdődően alkalmazni kell.

2024. május 7.

NIS2: ki legyen az információs rendszerek biztonságáért felelős személy?

A kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan-törvény” hatálybalépésével kezdetét vette Magyarországon is az EU új NIS2 (Network Information System v2) irányelvének átültetése a hazai jogrendbe. Ezek az információvédelmi követelmények minden eddiginél szélesebb kört érintenek, az előzetes becslések alapján közvetlenül 2500-3000 társaság került a hatálya alá. Az érintett cégeknek  2024. június 30-ig már csak alig két hónap áll rendelkezésükre, hogy bejelentkezzenek a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához (SZFTH).  A regisztráció során adminisztratív és technikai jellegű cégadatok megadása mellett az információs rendszerek biztonságáért felelős személy (IBF) adatait és elérhetőségét is fel kell tüntetni. Kóczé Péter a Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég digitális üzletágának vezetője segít átgondolni, hogy mi alapján válasszuk ki a cég számára optimális megoldást.