Így ellenőriz jövőre a munkaügyi hatóság


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Közzétette a Nemzetgazdasági Minisztérium a jövő évi munkaügyi ellenőrzési irányelveket és az országos hatósági ellenőrzési tervet. A vagyonvédelemben, illetve a feldolgozóiparban tevékenykedő vállalkozások a hatóság megkülönböztetett figyelmére számíthatnak 2016-ban.


A szaktárca célkitűzése, hogy a munkaügyi ellenőrzések legalább 10 százaléka érje el a személy- és vagyonvédelem területén dolgoztató munkáltatókat – szerepel az NGM által közzétett ellenőrzési irányelvekben. A munkaügyi ellenőrzéseknek szintén legalább 10 százaléka a feldolgozóipari munkáltatókat célozza majd – a fémfeldolgozókra külön célvizsgálat is irányul majd. Százalékos arány nélkül, de kiemelten vizsgált ágazatként említi a dokumentum az építőipart, mezőgazdaságot, bányászatot és egészségügyet.

A dokumentumból az is kiviláglik: azon munkáltatók, akiket korábban feketefoglalkoztatáson kaptak, 80 százalékos eséllyel számíthatnak utóvizsgálatra.

A munkabérrel kapcsolatos szabályok betartását ellenőrzik kiemelten 2016 márciusában és áprilisban – ez az OMMF honlapján elérhető hatósági ellenőrzési tervből derül ki Majd június-júliusban a munkavállalói jogviszonyok rendezettsége kerül a fókuszba. A vizsgálat indoklása:  a munkavállalók alapvető jogainak érvényesülésének elősegítése, a tisztességes, jogkövető vállalkozások versenyhátrányának csökkentése. 

Munkajogi Klub Online Extra

 

 

+ GARANTÁLT MEGLEPETÉS – Egy könyv, amely választ ad számos munkajogi kérdésre

 

Megrendelés >>

2016 második negyedévében a fémfeldolgozási tevékenységeket érinti a hatóság célvizsgálata. A vizsgálatot azzal indokoláják, hogy a munkabalesetek közel 10 százaléka fémfeldolgozás közben következik be és előfordulnak halálos, valamint csonkolásos munkabalesetek is.  

A munkaidőre, pihenőidőre és nyilvántartásra vonatkozó szabályok betartását októberben és novemberben ellenőrzik.

Érdemes a munkáltatóknak odafigyelni, ugyanis a munkaügyi bírság összege 30 ezertől húszmillió forintig terjedhet. A munkavédelmi bírságot pedig 50 ezertől 10 millió forintig szabhat ki a hatóság.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 3.

Kontroll alatt a hazai közbeszerzési piac: hároméves rekordot döntött a hiánypótlások száma

2024 első negyedévében összesen 5896 darab hirdetmény érkezett be a Közbeszerzési Hatósághoz, amelyhez 6536 hiánypótlás kapcsolódott. A hiánypótlások száma 4 százalékkal felülmúlta az előző évi adatokat – derül ki a szervezet 2024 első negyedéves Gyorsjelentéséből. Minden közbeszerzésben elköltött 100 forintból 63 a kkv-szektorhoz került.

2024. április 30.

Egyszerűsödött a foglalkoztatási igazolás

A munkaviszony megszűnésekor a munkáltató a munkavállaló számára több, más-más tartalmú dokumentum helyett immár egy darab egységes, a korábbi igazolások kötelező tartalmi elemeit magában foglaló foglalkoztatási igazolás kiállítására köteles.