Jogeset: munkáltatói bérfizetési kötelezettség


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az alperes 2006. február 1-jétől kezdődően a felperesi társaság ügyvezetője volt, amely megbízásáról 2009. március 19-én lemondott. Levelében utalt arra, hogy az ügyvezetői tisztségről való lemondását követően gazdasági igazgatói munkaköre és a beosztása megmaradt, azonban szóban kezdeményezte a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetését. A felperes álláspontja szerint  az ügyvezetői tisztségről lemondás egyúttal az alperes munkaviszonyát megszüntető munkavállalói rendes felmondást  is jelentett.


Az alperes 2009. április 7-én kelt levelében a felperesi társasággal rendes felmondást közölt utalva arra, hogy a felmondási ideje 4 hónap. A felperesi társaság az alperesnek a 2009. március hónapra járó munkabérét G. R. ügyvezető kifejezett utasítására nem fizette ki az esedékesség időpontjában, a teljesítés csak 2009. április 20-ával történt.

Az alperes 2009. április 14-én kelt rendkívüli felmondásával gazdasági igazgatói munkaviszonyát megszüntette.

A felperes a részítélettel elbírált keresetében kérte, hogy a bíróság állapítsa meg, miszerint az alperesi rendkívüli felmondás nem volt jogszerű. Az alperes viszontkeresetet terjesztett elő szabadságmegváltás iránt.

Az elsőfokú bíróság részítéletével megállapította, hogy az alperes 2009. április 14-én kelt rendkívüli felmondásával jogellenesen szüntette meg a munkaviszonyát. A szabadságmegváltás iránti igény megalapozottsága nem volt megállapítható, ezért az alperes által előterjesztett viszontkereseti kérelmet a bíróság elutasította. A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság részítéletét részben megváltoztatta, a felperes keresetét – az alperes 2009. április 14-én kelt rendkívüli felmondása jogellenességét érintően – elutasította, a részítéletet egyebekben helybenhagyta.

A felperes felülvizsgálati kérelme nem alapos.

A régi Mt. 102. §-ának (4) bekezdése értelmében a munkáltató köteles a munkavállaló számára a munkaviszonyra vonatkozó szabályokban, illetve a munkaszerződésben foglaltaknak megfelelően munkabért fizetni. Ugyanezen törvény 155. § (3) bekezdése szerint pedig a munkabért – ha munkaviszonyra vonatkozó szabály, vagy a felek megállapodása eltérően nem rendelkezik – a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig kell kifizetni.

Munkajogi kérdés-válasz szolgáltatás

Használja kérdés-válasz szolgáltatásunkat és kérdezzen szakértőinktől, akik egyénre szabott segítséget nyújtanak az Ön számára 5 munkanapon belül.
A kérdezési lehetőség mellett hozzáférést biztosítunk adatbázisunkhoz is, ahol több száz munkajogi kérdés-válasz közül böngészhet.
A szolgáltatást a munkajog.hu portál felületén keresztül éri el, ahol többféle csomagajánlat közül is választhat.

Részletes információ >>

Az eljárás során a felperes maga sem vitatta, hogy határidőben a bérfizetési kötelezettségét nem teljesítette, a törvényes képviselő rendelkezett annak visszatartásáról a felmerült bűncselekmény elkövetésének gyanújára, ehhez kapcsolódóan pedig az esetleges kártérítési igényre figyelemmel. Az, hogy a jogi képviselő tájékoztatását követően haladéktalanul kifizette az alperes járandóságát, a rendkívüli felmondás jogellenességét nem érinti.

A munkáltató alapvető kötelezettségének, a munkabér kifizetésének nem tett eleget. A következetes ítélkezési gyakorlat szerint pedig akár egyetlen nap késedelem is alkalmas lehet a jogviszony rendkívüli felmondással történő megszüntetésének indokául [régi Mt. 96. § (1) bekezdés, Mfv.I.10.679/2011/6.]. A munkabér kifizetésének visszatartása pedig bűncselekmény gyanúja esetén sem indokolható azzal, hogy a munkáltató esetlegesen kártérítési igénnyel kíván fellépni a munkavállalóval szemben. A felperes felróható, szándékos magatartásának kimentésére az a körülmény sem alkalmas, hogy korábban – a munkaviszony fennállása alatt – a munkáltató folyamatosan és maradéktalanul eleget tett bérfizetési kötelezettségének.

A jogerős részítéletnek a szabadságmegváltás fizetésére vonatkozó döntését a jelen eljárásban a felek nem vitatták, így az nem is képezhette jelen eljárás tárgyát.

A kifejtettekre tekintettel a Kúria a jogerős részítéletet felülvizsgálati kérelemmel nem támadott részében nem érintette, egyebekben hatályában fenntartotta a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése alapján


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 16.

A magyar vállalatoknál még nem prioritás a fenntarthatóság, pedig fokozatosan egyre többeket érint a szabályozás

A hazai vállalatok többségénél nem prioritás az ESG, és a megkérdezettek felénél a területnek nincs önálló felelőse sem, pedig a szabályozás fokozatosan terjed ki egyre több cégre – derül ki a Pensum Group és a DTC Solution országos, döntéshozó vezetők körében végzett kutatásából. Eközben sokan keresik a helyét és leendő gazdáját a témának, hiszen az uniós és hazai törvények, valamint a jelentéstételi kötelezettség miatt egyre több figyelem irányul a környezetvédelmi, társadalmi és vállalatirányítási szempontokra.