Jogsértő bizonyítási eszközök az új Pp.-ben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A jogsértő bizonyítási eszközök vonatkozásában az új Pp. – szemben a korábbival – konkrét rendelkezésekkel ad iránymutatást a felek és a bíróság részére. Vajon elérkezett az „ablakon befújt” okiratok alkonya?

A polgári peres igényérvényesítés egyik komoly dilemmája a felek (és jogi képviselőik) részéről annak eldöntése, hogy a nem teljesen jogszerű keretek között keletkezett vagy megszerzett bizonyítékok felhasználása mennyiben megengedett egy „nagyobb cél”, a pernyertesség – és ezzel együtt az anyagi igazság – elérése érdekében.

Figyelemmel arra, hogy a jogsértő bizonyítási eszközök vonatkozásában az új polgári perrendtartás (Pp.) – ellentétben a korábban hatályos eljárásjogi törvénnyel – konkrét rendelkezésekkel szeretne iránymutatást adni a felek és a bíróság részére, érdemes áttekinteni, hogy a korábbi gyakorlatot mennyiben befolyásolhatják az új eljárásjogi szabályok.

Az új Pp. 269. § (1) bekezdése a jogsértő bizonyítási eszközöknek négy esetkörét adja meg, amelyek vonatkozásában általános jelleggel rögzíti, hogy a perben nem használható fel, ha:

– azt az élethez és testi épséghez fűződő jog megsértésével vagy erre irányuló fenyegetéssel szereztek meg, illetve állítottak elő;

– amely egyéb jogsértő módon keletkezett;

– amelyet jogsértő módon szereztek meg, vagy

– amelynek a bíróság elé terjesztése személyiségi jogot sértene.

A törvény indokolása szerint a generális szabály rögzítésének elsődleges indoka az, egy jogállamban nem alkothatók olyan szabályok, melyek a peres feleket arra ösztönzik, hogy jogsértő módon szerezzék be a per eldöntése szempontjából releváns bizonyítékokat. Ezen megállapítás alapján arra a következtetésre is juthatnánk, hogy a jogsértő bizonyítási eszközök befogadása kapcsán eddig tapasztalható engedékenység – holott alapelvi szinten ellentétes a jóhiszemű pervitellel – drákói szigorba csap át, azonban ez a hipotézis kizárólag az első esetkör tekintetében áll meg.

Az új Pp. 269. § (4) bekezdése szerint ugyanis az élethez és a testi épséghez fűződő jog megsértésével vagy az erre irányuló fenyegetéssel megszerzett, illetve előállított bizonyítási eszközök kivételével a bíróság kivételesen figyelembe veheti a bizonyító fél által rendelkezésre bocsátott jogsértő bizonyítási eszközt, ha a törvényben tételesen meghatározott körülmények mérlegelése alapján azt szükségesnek tartja. Ez a megoldás az úgynevezett viszonossági elv érvényesülését hivatott biztosítani, melynek keretében az eljáró bíróságnak kell mérlegelnie, hogy a bizonyító fél bizonyításhoz fűződő magánérdeke vagy a jogsérelemmel érintett személy személyiségi jogának érvényesülése érdemel-e inkább védelmet az eljárás keretei között.

Visszautalva a bevezetőben felvetett dilemmára, láthatjuk, hogy az új Pp.-ben rögzített rendelkezések nem könnyítenek sokat a döntéshozatalban, hiszen továbbra is legfőképp a bíróság mérlegelésén áll a jogsértő bizonyíték perbeli felhasználhatósága. Bár a törvényszöveg kivételes jelleggel engedélyezi a bíróság számára a mérlegelésen alapuló befogadást, ha a jogvita érdemi elbírálása szempontjából lényeges tény megállapítása forog kockán, az észszerűség aligha a bizonyíték figyelmen kívül hagyása mellett szól, különösen, ha annak tartalma már az eljáró bíró tudomására jutott.

Az újonnan hatályba lépő anyagi és eljárásjogi kódexek kommentárjainak közkedvelt fordulatával élve: bízhatunk abban, hogy a bírói gyakorlat kimunkálja majd a jogsértő bizonyítási eszközök felhasználhatóságának részletesebb feltételrendszereit. Addig is a jogsértő bizonyítékot felhasználni szándékozók részére kellő visszatartó erőt jelenthetnek a GDPR jelentős szankciói is: a bizonyítással megvalósított személyiségi jogi jogsérelemmel kapcsolatos igények ugyanis a peres eljárástól függetlenül érvényesíthetők. Ebben a körben például egy munkaügyi perben komoly kockázatot jelenthet az adatvédelmi előírásokat sértő kamerafelvételek felhasználása, ha annak hozományaként egy adatvédelmi hatósági eljárásra, majd adatvédelmi bírság alkalmazására kerül sor a munkáltatónál.

ecovis-banner

A cikk szerzője dr. Szabó Andrea partner ügyvéd és dr. Farkas Márton. Az Ecovis Hungary Legal a Jogászvilág.hu szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 1.

Biztonsági és jogi következményei is lehetnek az illegális szoftverhasználatnak

A digitális kor kihívásai között kiemelt helyet foglal el a szoftverek jogtiszta használatának kérdése. A globális trendeknek megfelelően már Magyarországon is jelentős hangsúly helyeződik erre a területre, ugyanis egyre többen ismerik fel, hogy az illegális szoftverhasználat nem kevés kockázattal jár. Nemcsak biztonsági, hanem gyakran jogi problémákat is előidézhet, ami különösen a vállalatok számára okozhat igen komoly kellemetlenségeket.

2024. október 1.

Közös megegyezés – végkielégítés vagy búcsúpénz?

A munkaviszony többféle módon megszüntethető. Ezek közül a közös megegyezés által nyílik leginkább lehetőség arra, hogy a felek figyelembe vegyék a másik érdekeit, és közben a saját igényeiket is érvényesíteni tudják. Ehhez persze szükség van arra, hogy egymás között megállapodásra jussanak. Az alábbiakban az anyagi szempontokra fókuszálva ismertetjük a közös megegyezést érintő legfontosabb tudnivalókat.

2024. szeptember 30.

Duna House: a fővárosban az első lakások átlagára 44 millió forint

Az otthonteremtési támogatások, a csökkenő lakáshitelkamatok és a gazdasági helyzet javulása valódi fellendülést hozott idén a magyarországi ingatlanpiacon, ahol 100 eladott lakásból Budapesten 23-ra, a vidéki területeken 26-ra első otthonukat szerző vevők kötnek szerződést, mindez 1, illetve 2 százalékos növekedés 2023-hoz képest – közölte a Duna House saját adatai alapján.