Cégvilág

2016. január 31.

Kúriai döntések – a munkaviszony megszüntetése és a tanulmányi szerződés

A kiválasztott ítéletek központi kérdése a tanulmányi szerződést kötött munkavállaló részéről történt – jogszerű vagy jogszerűtlen – munkaviszony-megszüntetés hatása a tanulmányi szerződésben vállalt kötelezettségekre. Az ismertetett ügyekben a felek között abban volt vita, hogy melyikük szegte meg a tanulmányi szerződést, milyen magatartás, mulasztás minősül szerződésszegésnek. Mindhárom ügyben a munkáltató indított munkaügyi jogvitát a munkavállaló ellen a tanulmányi támogatások visszafizetése iránt.

2016. január 29.

Jobban bíznak állásukban a munkavállalók

Többen érezték saját pozíciójukat stabilabbnak a munkahelyükön tavaly az utolsó negyedévben, mint egy évvel korábban, ugyanakkor negyedéves összevetésben kissé pesszimistábbak lettek a munkavállalók – derül ki a BNP Paribas Cardif biztosító és a Medián munkaerőpiaci stabilitási indexéből.

2016. január 28.

A hét kérdése: munkásszállítás

Milyen esetekben kell a munkáltatónak megoldania a munkavállalók munkahelyre történő szállítását és mikor vonható le a buszbérlés áfája?

2016. január 28.

Módosult a központosított közbeszerzés rendszere

Több ponton, így például az engedélyezési eljárásokban és az eljárások menetében is változott a központosított közbeszerzések menete. Az alábbiakban ezen változások legfontosabb elemeit ismertetjük. 

2016. január 28.

Az Uber, a taxi és a munkaerőpiac

Az Egyesült Államokban Shannon Liss-Riordan azért küzd, hogy az Uber-sofőröket is munkavállalónak tekintsék – Magyarországon azonban a taxis is jellemzően „vállalkozó”.  Gondoljuk át az Uber-taxi kérdést szélesebb összefüggéseiben.

2016. január 27.

“Jó ügyvédnek nem kell honlap”

Tudtuk eddig is, hogy a magyar ügyvédek kisebb részének van csak honlapja, és azok jelentős része is vagy elavult, vagy nem tölti be az elvárható funkcióit. Most igyekszünk megcáfolni a fenti kijelentést.

2016. január 27.

A helyi közigazgatás munkajogi szabályozása

A közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény (a továbbiakban: Kttv.) a kormánytisztviselők jogállását alapul véve szabályozza a közhatalmi szerveknél dolgozókra vonatkozó munkajogot. Az önkormányzatoknál ezeket a rendelkezéseket a köztisztviselőkre vonatkozó eltérésekkel kell alkalmazni, ezen belül a közszolgálati ügykezelőkre nézve további sajátos szabályok megfogalmazására került sor. A jegyzők és – 2014. december 12-től – a polgármesterek munkajogi jogállását is a Kttv. rendezi. A polgármesterek – ideértve a fővárosi főpolgármestert, az alpolgármestert, a megyei közgyűlés elnökét és alelnökét is – jogállására pedig az önkormányzatokról szóló törvény közjogi rendelkezései is kihatással vannak. Cikkünkben áttekintjük a vonatkozó joganyagot és az eltérések indokait.

2016. január 27.

A külföldi pénz többé nem eltitkolható

Fontos változás következett be a banktitok szabályozásában, ugyanis bekerült a hitelintézetek és pénzügyi vállalkozásokról szóló 2013. évi CCXXXVII törvény (a továbbiakban: Hpt.) banktitok átadhatósági kivételei közé, hogy a NAV jogosult bizonyos adatszolgáltatások során is banktitokhoz jutni, ami a pénzügyi számlák átvilágítását szolgálja.

2016. január 27.

Nők az „üvegplafon” árnyékában

Miközben az egyenlő bánásmód követelménye az utóbbi években már beleivódott a köztudatba és szinte mindenhol fontossá vált, mégis azt tapasztalhatjuk, hogy a nők helyzete a munkahelyi diszkrimináció terén nem oldódott meg.

2016. január 26.

Mit tanulhatnak az ügyvédek az Ubertől?

Az utóbbi hét leghangosabb eseménye a taxisok kontra Uber-vita volt a magyar közéletben. Lássuk, hogy az ügyvédek és a jogi szolgáltatók mit tanulhatnak az esetből.