Másfél éves az Európai Ügyészség – Érvek és ellenérvek tükrében
Alábbi cikkében a szerző az Európai Ügyészség felállításhoz vezető utat, a szervezet másfél éves működését és a még mindig fel-felmerülő jogi kérdéseket mutatja be.
Alábbi cikkében a szerző az Európai Ügyészség felállításhoz vezető utat, a szervezet másfél éves működését és a még mindig fel-felmerülő jogi kérdéseket mutatja be.
Németországban évek óta napirenden van az eutanázia újraszabályozása. Jelenleg két törvényjavaslat van a Bundestag előtt, amelyről még a nyári szünet előtt döntenek. A szavazásnál nem kötni majd a képviselőket a frakciófegyelem.
Meztelenül napozni az erkélyen, pőrén kirándulni, bikinifelső nélkül az uszodában – aki mindent megmutat magából, hamar bíróság előtt végzi. Németországban, ahol hagyománya van a nudizmusnak, rendszeresen születnek groteszk ítéletek. Már az Emberi Jogok Európai Bírósága is foglalkozott a meztelenséggel, ám az Strasbourg szerint nem emberi jog.
Az „ordre public”, a magyar terminológiában „közrendi záradék” döntő jelentőségű a nemzetközi és a nemzeti jog találkozásánál. Egyrészről elengedhetetlen az államok jogrendszerének védelméhez. Másrészről, ha visszaélnek vele, ellehetetlenítheti a nemzetközi jog érvényre jutását.
Vitatott kérdés, hogy a piacgazdaságon túllépő német „módszer”, a könyvek árkötése tényleg segíti-e az irodalmi szektort.
Döntések tárháza a klímavédelemtől Schengenen át a munkavállalói jogokig – avagy 2022 az Európai Unió Bíróságának ítéletei alapján.
Menekültek, racial profiling, push-back, Oroszország, hazatérő terroristák, szakszervezeti jogok – széles a strasbourgi döntések tavalyi palettája. A bírák a nagy horderejű ügyekben általában a felperesek javára döntöttek, erősítve az emberi jogokat.
A német kormány tervei szerint legális lesz a kannabisz fogyasztása, birtoklása, termesztése és kereskedelme. A dekriminalizáció az uniós jogba és nemzetközi egyezményekbe ütközhet, de nem kizárt a közösségi jog módosítása, ami valóságos európai ’fű-forradalomhoz’ vezethet.
Van mitől félniük az amerikai nőknek, miután az USA Legfelsőbb Bírósága megsemmisítette a terhességmegszakításhoz fűződő alapjogot. Ezzel felülírta saját korábbi, 1973-as ítéletét, mely egy állapotos nő, Norma McCorvey ügyében született. Ő azonban aktivizálódása után sem tudott ’az abortuszhoz fűződő jog Jehanne d’Arc’-jává válni, csupán egy történelmi átrendeződés „kínos hőse” maradt..
Az EU harmadik és a világ nyolcadik legnagyobb gazdasága, egyúttal Magyarország harmadik legfontosabb kereskedelmi partnere választ. A 60 millió olasz döntésének tehát komoly tétje van.