Taláros politika
Az amerikaiak példaértékűen demokratikusnak mondják államszervezetüket. Pedig a Supreme Court ítéletei, a bírók világnézeti elfogultsága és túlhatalma azt mutatja, hogy a hatalmi ágak elválasztása kívánnivalót hagy maga után.
Az amerikaiak példaértékűen demokratikusnak mondják államszervezetüket. Pedig a Supreme Court ítéletei, a bírók világnézeti elfogultsága és túlhatalma azt mutatja, hogy a hatalmi ágak elválasztása kívánnivalót hagy maga után.
Az Európai Bizottság (EB) a Zöld Fordulat céljainak eléréséért akciócsomaggal állt elő. Javasolja a termékmegjelölési szabályok szigorítását és kibővítését. A koncepció az élelmiszereknél már ismert: a csomagoláson színek jelölik a káros összetevők arányát. Ez a legtöbb országban csak ajánlás, az EB viszont kötelezővé tenné.
Alábbi cikkében a szerző azt a kérdést boncolgatja, vajon az, aki orosz energiahordozót vesz, a támadó háború bűnsegédjévé válik-e?
Az Európai Bíróság (EUB) döntése értelmében összhangban áll az uniós szerződésekkel a jogállamiság megsértése miatt a tagállamokkal szemben indítható új eljárás. Így a Bizottság felfüggesztheti a Lengyelországnak és Magyarországnak járó támogatások kifizetését. A következőkben az előzményekről, a döntésről, annak indokolásáról és a várható következményekről.
A magyar és sok más ország közélete mellett az európai jogi fórumok is rendszeres foglalkoznak a melegjogokkal. Az Emberi Jogok Európai Bírósága és az Európai Bíróság a nagy horderejű ítéletek és a bulvársajtóba illő döntéseket is hozott a közelmúltban.
Egyre több országában téma egy új büntetőjogi szankció, az internettilalom bevezetése. Törvényi felhatalmazás kevés helyen van, mégis egyre több bíróság alkalmazza. Így például Németországban is.
A fehérorosz hatóságok menekülteket visznek a lengyel határhoz. Lukasenka az uniós szankciók feloldását akarja kizsarolni, eddig sikertelenül. A lengyel kormány határzárral és push-back akciókkal visszatartja a menekülteket, amit az EU és Németország hallgatólagosan támogat.
Régi tervek új köntösben: Németország a jogi személyek büntetőjogi felelősségének bevezetéséről vitatkozik. Miként viszonyul az új kormány a gazdasági büntetőjog legvitatottabb kérdéséhez? A jogászok többsége halaszthatatlannak tartja a reformot, de változtatna az előző ciklusban elkészült törvényjavaslaton.
A fiatal német tudósok karrier- és létbizonytalanságban élnek. Az egyetemi munkaszerződések egy-két szemeszterre szólnak. Garantált, határozatlan idejű szerződést követelnek a PhD végén! A szaktárca ’a rendszer eldugulásától’ tart. A professzorok megosztottak.
Napjainkban kevés szó esik az olasz maffiáról. Pedig január óta folyó mamut eljárás arról tanúskodik, hogy az olasz szervezett bűnözés virul és világszerte aktív.