A mélység tornácán – szakirodalom-bumm a médiajogban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Soha nem látott mennyiségű szakmai anyag látott napvilágot az elmúlt években a médiajog területén. Erről beszélt többek között Koltay András (egyetemi docens, PPKE JÁK) és Vajda Krisztina, a Wolters Kluwer Kft. képviselője a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának Médiatudományi Intézete és a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának Médiatudományi Kutatócsoportja által szervezett „A mélység tornácán” – könyvbemutató és műhelykonferencia a szólás- és sajtószabadságról című rendezvényén.


A Kiadó és az NMHH Médiatudományi Intézete között még 2012-ben kezdődött egy szakmai együttműködés, amely a médiajog és médiatudomány terültén egy nagy ívű könyv- és lapkiadási projektet tűzött ki célul. A könyvek felkutatásában, azok szakmai lektorálásában a Médiatudományi Intézet munkatársai működtek közre. A projekt egyik létrehívója a hazai médiatudomány és a felsőoktatási intézmények e területen megtalálható szakirodalom hiánya volt. 

A megjelent szakkönyvek egy részét idegen nyelvről (angol) magyarra fordított művek teszik ki, ilyenformán hozzáférhetővé téve az érdeklődő magyar olvasó számára az idegen – elsősorban angol – nyelvű szakirodalom fontos darabjait. Emellett megtalálhatóak azon művek is, amelyek a magyar médiaszabályozást, illetve a magyarországi médiatörténetet dolgozzák fel. Harmadsorban pedig angol nyelven megjelent szakkönyvek láttak napvilágot.

A könyvsorozat mellett az együttműködés keretében megjelenik az In Medias Res című médiatudományi folyóirat is, mely szerkesztői ars poeticája szerint nyitott fórumként működve, elfogulatlanul, a tudományosság kritériumainak megfelelően biztosít felületet a szakmai diskurzus számára.

A sorozatban eddig 22 kötet jelent meg.

Koltay András A mélység tornácán – Peters és a szólásszabadság eszméje című előadásában (John Durham Peters: A mélység tornácán. A szólásszabadság és a liberális hagyomány című könyvének bemutatója) a szólásszabadság elméleti kérdéseiről beszélt. A szólásszabadság története egyben az emberiség története. Aki nem ebben az összefüggésben vizsgálja a szólásszabadság kérdéseit, az nem juthat messzire, hangsúlyozza. Olyan súlyos kérdések is megjelentek előadásában, hogy az európai jogrendszer mit tanulhat az amerikai szólásszabadság-elméletekből, illetve hogy miért részesítünk olyan véleményeket is védelemben, amelyek gonoszak, és mennyiben valósulhat meg, hogy ha e vélemények is a nyilvános szféra részesei, akkor a nyílt párbeszéd és viták útján vissza lehet szorítani őket, nem kell hozzá tényleges tiltás. Mi lehet az a fájdalom, amely már megalapozhatja a szólásszabadság korlátozását? Maga a szerző elfogadja és tiszteli az amerikai szólásszabadság hagyományát, de kétségkívül kritikusan is áll hozzá.

Nyakas Levente (intézetvezető, Médiatudományi Intézet): Az alapjogok és a médiapluralizmus elvének összefüggései az Európai Bíróság gyakorlatában című előadásában [Koltay András – Török Bernát (szerk.): Sajtószabadság és médiajog a 21. század elején 2.] azt vizsgálta, hogy az Alapjogi Chartának az alapító szerződések szintjére kerülését követően milyen szerepet tölt be az Európai Bíróság a médiapluralizmus területén, hogyan viszonyul magához a Kartához. Kiemelte, hogy legtöbbször a szolgáltatás nyújtása vagy áruk szabad mozgásának szabadságával ütközik médiapluralizmus a Bíróság döntéseiben. A Gauda-ügyben például elfogadta, hogy a szolgáltatásnyújtás szabadsága korlátozható a médiapluralizmus érdekében, de ez nem lehet feltétlen, mindig vizsgálni kell, hogy arányos-e a kitűzött céllal. A Familienpress-ügyben sajtótermékeket zártak ki a szerencsejátékok piacából. Ennek indoka az volt, hogy tönkremennének azok a lapok, amik a közéleti vita szempontjából fontosak, de nincs bennünk szerencsejáték (nem lehet velük nyerni), mivel az emberek azt veszik meg, amiben lehet. Ilyen esetben igazolt a kizárás a médiapluralizmus érdekében. Arra a kérdésre, miként viszonyul az Európai Bíróság az EJEB-hez, azt állapította meg, hogy például a Familienpress-ügyben az EJEB tesztjét alkalmazza a Bíróság.

Gellén Klára (egyetemi docens, SZTE ÁJK): Jogsértő kereskedelmi közlemények és felügyeleti hatáskörök címmel a kereskedelmi közleményekkel kapcsolatos szabályozást foglalta össze.

Smuk Péter (egyetemi docens, SZIE DF ÁJK) pedig Nyilvánosság-törvények Kelet-Európában című előadásában [Koltay András (szerk.): Comparative Perspectives on the Fundamental Freedom of Expression] kiemelte, a nyilvánosság-törvények legfőbb célja a demokratikus nyilvánosság biztosítása. Fontos, hogy az újságírók és a közélet védelemben részesüljön, tisztázott legyen a közmédia státusza, és hogy legyenek biztosítva a demokratikus viták: tudjanak véleményt formálni és kapjanak információt. Az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatban kiemelte, hogy bár nagyon magasra értékeljük az alapjogok közt a szólásszabadságot, ugyanakkor rendkívüli jogrendben nagyon érzékeny tud lenni. Aktualitásként említette továbbá a lengyel közmédia mostanában kipattant ügyét.  A közmédiának Lengyelországban alkotmányos jogállása van. Ez a közrádióra és közmédiára vonatkozó szabályozás változott decemberben. Az állami tulajdonban lévő Médiatanács átalakult, a jövőben a kincstárért felelős miniszter nevezi ki a tagokat és menti fel őket. Bár mindig jellemző volt Lengyelországra, hogy az új kormány mindig saját embereit ülteti a Médiatanács székeibe, de az eddigi gyakorlat szerint erre csak a jelenlegi tagok 6 éves mandátumának lejártát követően került sor. Most a tagok mandátumát azonnal, törvénymódosítással szüntették meg, amely példanélküli. Ráadásul az új szabályozás pénzügyi oldalról nyomásgyakorlásra ad lehetőséget.

Takács Róbert (tudományos munkatárs, Politikatörténeti Intézet): A sajtószabadság a Kádár-korszakban [Paál Vince (szerk.): A sajtószabadság története Magyarországon 1914-1989] című előadásában túl azon az egyszerűnek ható megállapításon, miszerint a Kádár korszakban nem létezett sajtószabadság, részletesen bemutatta az állampárt sajtóorgánumainak működését és szabályozását.

Gálik Mihály (professor emeritus, BCE-TK): McQuail és a kommunikációelmélet címmel tartott előadásában [Denis McQuail: A tömegkommunikáció elmélete] a tömegkommunikáció végének kérdését járta körbe. A professzor elvetette azt a megállapítást, mely a tömegkommunikáció végét prognosztizálja, de kiemelte, hogy a túlélés záloga az alkalmazkodás.

Végezetül pedig Klein Tamás (egyetemi tanársegéd, KRE ÁJK): A sajtószabadság fejlődése Angliában című előadásában Curran és Seaton szemüvegén keresztül narrálva mutatta be a sajtó, a műsorszolgáltatás és az internet szabályozásának fejlődését Nagy-Britanniában. Az előadásban a sajtót fenyegető kormányzati ellenőrzés mellett más társadalmi alrendszerek, a gazdasági érdekek, a tulajdonosi szempontok, továbbá a politikai szféra informális befolyásolási potenciálja is bemutatásra került.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

NMHH: továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága.

2024. május 2.

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát az amerikai Getty Múzeumban tárolt szoborra

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) csütörtöki ítélete megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt, i.e. 4. századból származó görög bronzszobrot, amelyet az olasz hatóságok szerint illegálisan vittek ki az országból – közölte a strasbourgi székhelyű szervezet.

2024. május 2.

Több évre visszamenőleg fizet jogdíjakat az előadóknak az EJI

A most lezárt jogosultkutatás során az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) csaknem 210 millió forint, 2016 és 2022 között beszedett jogdíj jogosultját azonosította be és fizette ki pótlólag. Az EJI folytatja a tavaly beszedett jogdíjak felosztását is.