Figyelmen kívül hagyhatják az eu-s jogot a brit bíróságok a Brexit után?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az EUB bizonyos döntéseit beépítik a brit jogrendszerbe a Brexit után, de nemcsak a legfelsőbb bíróságnak, hanem atz alsóbb szintű bíróságoknak is lehetősége lesz figyelmen kívül hagyni az eu-s jogot.

A miniszterelnöki hivatal megerősítette, hogy tervezik, hogy az alsóbb fokú bíróságoknak engedélyezik, hogy a Brexitet követően az eu-s jogot figyelmen kívül hagyják. A nyilatkozatot arra válaszul adták, hogy többen aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a Brexit után könnyebb lesz megkérdőjelezni az európai vívmányokat például a munkavállalók jogai vagy a környezetvédelem területén.

A még Theresa May miniszterelnök által megalkotott tervezet szerint az EUB esetjogát beépítenék a brit jogrendszerbe, meghagyva a lehetőséget a legfelsőbb bíróságnak, hogy az alkalmazott jogszabályokat felülvizsgálja.

Olyan információkat lehetett hallani brit kormánykörökből, hogy néhány miniszter lobbizik a terv ellen, de a kormányszóvivő mindenkit megnyugtatott, hogy a következő kilépési megállapodásról szóló jogszabályba már beleépítik azt.

Az átdolgozott törvényjavaslatot, amely törvénybe foglalja a miniszterelnök Brexit-tervét, hamarosan közzéteszik, és várhatóan még pénteken a parlamenti képviselők is szavaznak róla első és a második olvasatban.

A kormányszóvivő elmondta: „A törvényjavaslat biztosítja, hogy nem csak a legfelsőbb bíróság lesz az egyetlen intézmény, amely képes felülvizsgálni a jogrendszerbe épített európai bírósági határozatokat. Ez egy fontos változás, amely biztosítja, hogy ne jöjjön létre egy szűk jogi mozgástér, és továbbra is biztosítva legyen az EUB döntéseinek végrehajtása.

„Jogrendszerünket tekintve is visszavesszük az irányítást és leválasztjuk magunkat az EU jogrendjéről, ahogyan azt a brit népnek megígértük.” -tette hozzá.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy ez megkönnyítené-e az olyan jogok visszavonását, mint például a munkavállalók jogai, a kormányszóvivő úgy nyilatkozott: „Ez a brit bíróságok hatáskörébe tartozik. A munkavállalók jogaival kapcsolatban a kormány elkötelezte magát, hogy azokat teljes mértékben tiszteletben tartjuk, annak érdekében, hogy megvédjük és fejlesszük a munkavállalók jogait. Ezt azonban az Egyesült Királyság jogrendszerében fogjuk megtenni. ”

Egyértelmű, hogy a munkavállalók jogairól szóló jogszabályok a Queen’s Speech részét képezik, amely a kormány közeli törvényhozási tervét is magában foglalja és amelyre a parlament csütörtöki megnyitását követően kerül majd sor.

(theguardian.com)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.