Az aktuális igazságszolgáltatási ügyekről nyilatkozott a Kúria elnöke


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Megvizsgálta a szülői felügyelet és a feltételes szabadságra bocsátás jogintézményeivel kapcsolatos bírósági gyakorlatot a Kúria az eredményekről a Kúria elnöke szóban tájékoztatta az igazságügyi minisztert, rövidesen írásban is megküldi válaszát.

Megvizsgálta a szülői felügyelet és a feltételes szabadságra bocsátás jogintézményeivel kapcsolatos bírósági gyakorlatot a Kúria, az eredményekről a Kúria elnöke szóban tájékoztatta az igazságügyi minisztert, rövidesen írásban is megküldi válaszát – mondta dr. Darák Péter az InfoRádiónak adott interjújában.

A legfőbb bírói fórum vezetője az Aréna című műsorban a vizsgálatról szólva kiemelte, konkrét eseteket elemezve nem állapítható meg, hogy a joggyakorlat helytelen irányba haladna, illetve az, hogy mindez közvetlenül a Kúria beavatkozását tenné szükségessé. Az ügyek kapcsán, a kormányzat és az igazságszolgáltatás között folyó szakmai párbeszédet a gördülékeny kommunikáció egy jó példájaként aposztrofálta a Kúria elnöke.

Büntetés-végrehajtási bírói döntésekről Darák Péter elmondta, a határozat meghozatalakor a bírónak mérlegelnie kell, hogy teljesültek-e büntetéskiszabás céljai. A feltételes szabadságra bocsátás nem alanyi jog, az eljáró bírónak tekintettel kell lennie a társadalom védelmére is. A büntetés-végrehajtási bírok képzésének hatékonyabbá tétele terén ugyanakkor fontos további lépéseket tenni.

A büntetésüket töltők kártalanítási ügyeivel kapcsolatban Darák Péter arra hívta fel a figyelmet, hogy a Kúria elnökeként joggyakorlat-elemző csoport felállítását rendelte el, amely az alapvető jogokat sértő elhelyezési körülmények miatt az elítéltnek vagy az egyéb jogcímen fogvatartottaknak járó kártalanítás iránti eljárások gyakorlatát fogja vizsgálni. A joggyakorlat-elemzés témájára a tavalyi évben az ország számos törvényszéke, az Országos Bírósági Hivatal, valamint a jogászi hivatásrendek képviselői tettek javaslatot.

Bírói döntések kapcsán az utóbbi időben megfogalmazott bírálatokkal összefüggésben a főbíró kiemelte, az igazságszolgáltatás előnyére szolgál, ha az eljáró bíró tisztában van a meghozandó döntése társadalmi hatásával. Szerinte a közéletben megfogalmazott vélemények nem befolyásolják a bírókat abban, hogy a törvényeknek, saját lelkiismeretüknek megfelelő és igazságos ítéletek hozzanak.

A Kúria elnöke beszélt az idei évben hatályba lépő, igazságügyi reformot célzó törvénymódosításokról is. Hatalmas változások előtt áll a Kúria, az ítélkezésben a jogegység biztosítása még hangsúlyosabbá válik – mutatott rá Darák Péter.

(kuria-birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

NMHH: továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága.

2024. május 2.

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát az amerikai Getty Múzeumban tárolt szoborra

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) csütörtöki ítélete megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt, i.e. 4. századból származó görög bronzszobrot, amelyet az olasz hatóságok szerint illegálisan vittek ki az országból – közölte a strasbourgi székhelyű szervezet.

2024. május 2.

Több évre visszamenőleg fizet jogdíjakat az előadóknak az EJI

A most lezárt jogosultkutatás során az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) csaknem 210 millió forint, 2016 és 2022 között beszedett jogdíj jogosultját azonosította be és fizette ki pótlólag. Az EJI folytatja a tavaly beszedett jogdíjak felosztását is.