Hivatalba lépett az új zöldombudsman
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Dr. Bándi Gyula ügyvéd, professzor, a hazai környezetjogi szakjogász képzés megalapítója, az uniós környezetjog kutatója, a Jean Monnet Centre of Excellence igazgatója, az MTA doktora foglalta el Szabó Marcell utódjaként az új zöld ombudsmani pozíciót Székely László, az alapvető jogok biztosa jelölése alapján.
A gazdag szakmai referenciával rendelkező, Magyar Érdemrend Tisztikeresztjével kitüntetett alapvető jogok biztosa jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó helyettesét az Országgyűlés 178 igen, 5 nem szavazatával és egy tartózkodással megválasztotta meg. Dr. Bándi Gyula az első JBH sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a következő 6 évre szóló jövőbeli célja nem megváltoztatni az eddigi Alapvető Jogok Biztosa Hivatalának elődjei munkáját, hanem ellenkezőleg, folytatni azt, amit elkezdtek a környezetvédelem, fenntarthatóság területén, együttműködésben a szakmabeli kollegákkal.
Egy véletlen hatására kezdett el 1978-ban foglalkozni környezetvédelemmel az oktatási, ügyvédi munkakörében, ami abban az időben még kuriózumnak számított. Az 1998 óta a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Jog-és Államtudományi Kar, Környezetjog és Versenyjog Tanszék vezetője Európai Uniós EU integrációval, harmonizációval sokat foglalkozott. 2014-ben az MTA doktori fokozatához a fenntartható fejlődés jogi kérdéseit választotta.
Aktív szerepet vállalt az utóbbi időben az Országos Környezetvédelmi Tanács MTA elnöke által delegált tagjaként 2011-től, elnökeként 2014-2016 között, illetve 2016-2017 között alelnökeként a munkában, amiről a jelenlegi funkciója miatt le kellett mondania, hasonlóképpen a több mint két évtizedes aktív ügyvédi hivatásról is.
Az AJBH-val korábban is kapcsolatban volt, hiszen a jelenlegi munkatársakkal is több programban is együttdolgozott, illetve a 2016-os decemberi jelölése után volt ideje felkészülni, kívülről figyelni a hivatal működését, iratait, szakmai anyagait.
Nem kíván szakítani Dr. Fülöp Sándor, Dr. Szabó Marcel ombudsman elődök munkáival, új utakat kitalálni és megváltoztatni az egész rendszert, mert úgy gondolja, hogy az egy nagyon alaposan átgondolt szakértői háttérrel rendelkező csapatnak a munkája, akik ők maguk is olyan ötletekkel állnak elő, amelyek az egész tevékenység irányát megadják.
Tehát, nem kíván falakat áttörni. Csapatmunkában gondolkodik és erre megvan a fogadókészség is a kollegák részéről.