Ki kell adni a településszintű fertőzöttségi adatokat Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A NAIH felhívta a figyelmet, hogy a települési fertőzöttségi adatok megismeréséhez fűződő közérdek jelentős, a számok ismerete szükséges mind a polgármesterek mind a lakosság járványügyi védekezéséhez.

A NAIH a 2020-ról szóló éves beszámolójóban tette közzé azon álláspontját, hogy a településszintű fertőzöttségi adatok, közérdekű adatok, amelyek a Nemzeti Népegészségügyi Központ által működtetett Országos Szakrendszeri Információs Rendszer (OSZIR) Járványügyi Rendszeréből kinyerhető.

OSZIR tartalmazza a koronavírus megbetegedés kezdetét, helyét, az ápolás helyét, a bejelentett betegséget és járványügyi megnevezést, a szakmai laboratóriumi diagnózist és az eredményre vonatkozó szakmai minősítést.

A NAIH felszólította az illetékes kormányhivatalt, hogy adja ki a koronavírus fertőzöttek számára vonatkozó adatokat az adatigénylőnek.

Egy másik ügyben a NAIH arra hívta fel a kormányhivatal figyelmét, hogy a polgármesterek településük közösségét képviselik és feléjük tájékoztatási kötelezettséggel tartoznak. Az Infotv. 32. § alapján ezért a polgármesterek adatigénylése prioritást élvez, amelyet az Infotv. által előírt 15 napon belül meg kell válaszolni.

A járványügyi adatok gyorsan változnak, ezért hamar aktualitásukat vesztik. Emiatt különös jelentősége van a pontos és gyors tájékoztatásnak.

A NAIH ismét hangsúlyozta, hogy a döntés megalapozását szolgáló adatokra való hivatkozást szűken kell értelmezni. Arra csak akkor hivatkozhat az adatkezelő, ha meg tudja indokolni, hogy az adat kiadása mennyiben befolyásolja a döntés meghozatalát. Az adatkiadás kizárólag akkor tagadható meg, ha a megtagadás alapjául szolgáló közérdek nagyobb súlyú, mint a közérdekű adat megismeréséhez való közérdek.

(naih.hu)




Kapcsolódó cikkek

2024. november 21.

Egyre gyakoribb a terhelt és az ügyészség közötti egyezség

Folyamatosan nő a bűncselekmények száma Magyarországon. Komolyabb figyelmet fordít a vádhatóság a bűncselekményből eredő vagyoni hátrány visszaszerzésére. Gyakoribbá váltak az alkuk az ügyészség és a bűncselekmény elkövetői között. Többek között ezek a főbb megállapítások vonhatók le abból az éves összefoglalóból, amelyet a legfőbb ügyész pár hete nyújtott be a Parlamentnek. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője segít elemezni az adatokat.

2024. november 21.

Médiatanács: nem terjesztett LMBTQ-propagandát a TV2

Újabb rádiós médiaszolgáltatási lehetőség használatára kiírt pályázati eljárásban hirdetett nyertest a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa november 19-i ülésén, amelyen azt is megállapította, hogy a Sztárban sztár All stars egyes, nézők által kifogásolt epizódjai nem voltak jogsértőek. A testület tájékoztatást kapott arról is, hogy a Fővárosi Törvényszék elutasította a Magyar RTL Televízió Zrt. Médiatanáccsal szembeni keresetét egy eljárás felfüggesztése iránt induló eljárásban.

2024. november 20.

NEM OKÉ – Összefogás az iskolai zaklatás ellen

A NEM OKÉ kampány célja, hogy az iskolai bántalmazást át- és túlélők trauma- és gyógyulásbeszámolóinak segítségével reményt adjon a jelenleg érintetteknek. A WMN-hez érkezett történetekből, a ma már felnőtt érintettek írásaiból is jól látszik, hogy a gyerekkorban átélt traumák nem múlnak el nyomtalanul.