Ki perelhet a felszámolás alatt álló cég nevében?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ha az adóhatósági határozattal kapcsolatos jogvita a felszámolás alatt álló felperes vagyonát érinti, a közigazgatási perben is csak a csődtörvény szerinti képviselő – a felszámoló – nyújthat be fellebbezést, a vezető tisztségviselő nem – állapította meg a Kúria.

A felperes nevében eljáró vezető tisztségviselőt perbeli képviseleti jogosultság nem illeti meg, ha a per tárgya nem a felszámolási vagyon körén kívül eső vagyont érint; amennyiben a szervezeti képviselőnek a perben nincs képviseleti jogosultsága, fellebbezés előterjesztésére sem jogosult – emelte ki a Kúria a Kpkf.VI.40.485/2020/2. és Kpkf.VI.40.486/2020/2. számú végzéseiben

A fellebbezés elbírálása során a bíróságnak vizsgálnia kell, hogy a fellebbezést az arra jogosult terjesztette-e elő.

A perbeli esetben a Kúria megállapította, hogy a felperes olyan gazdasági társaság, amely felszámolás alatt áll. Ha a fél nem természetes személy – mint a felperes –, akkor a nevében az terjeszthet elő fellebbezést, aki a képviseletére törvény alapján jogosult.

A Kúria azt is megállapította, hogy az adóhatósági határozattal kapcsolatos jogvita a felszámolás alatt álló felperes vagyonát érinti, hiszen a határozat a felszámolási vagyont terhelő adófizetési kötelezettségről szól. Miután a keresettel támadott határozat a felszámolási vagyonnal áll kapcsolatban, így e határozat jogszerűségének vizsgálatra irányuló közigazgatási per is érinti a felszámolási vagyont. Ebből pedig az következik, hogy a Cstv. 34. § (2) bekezdés első mondata értelmében a perben is csak a felszámoló tehet jognyilatkozatot, nyújthat be fellebbezést.

A fellebbezést a felperes nevében előterjesztő vezető tisztségviselőt képviseleti jogosultság nem illeti meg, így fellebbezés előterjesztésére sem volt jogosult, ezért annak érdemi elbírálására nem kerülhetett sor.

(kuria-birosag.hu)




Kapcsolódó cikkek

2023. szeptember 29.

Az EU belügyminiszterei megállapodtak az átmeneti védelmi jogállás érvényességének meghosszabbításáról

A több mint négymillió, jelenleg az Európai Unióban élő ukrajnai menekült helyzetének kiszámíthatóbbá tétele érdekében az Európai Unió Tanácsa megállapodott a háború elől menekülőknek nyújtott, 2024 márciusában lejáró átmeneti védelmi jogállás érvényességének meghosszabbításáról 2025. március 4-éig – tájékoztatott az uniós tanács.