Milyen esetekben vizsgálhatja az ÁSZ a MÜK gazdálkodását?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Cikkünkből megtudhatja, hogy a MÜK és az ÁSZ között folytatott egyeztetés alapján a kamaráknak mikor kötelességük együttműködni az ÁSZ-szal.

Az Állami Számvevőszék 2020. február 11-én kezdeményezte a Magyar Ügyvédi Kamara és a területi ügyvédi kamarák gazdálkodásának „monitoring típusú ellenőrzését”.

A Magyar Ügyvédi Kamara vitatta az ÁSZ ellenőrzési jogosultságát – MÜK álláspontja a mellékletből megállapítható – melyet az ÁSZ nem fogadott el és az ellenőrzések végrehajtása érdekében a kamaráktól adatokat igényelt, melyeknek azok kénytelenek voltak eleget tenni (Btk. 363.§), jogi álláspontjuk változatlan fenntartása mellett.

Az Állami Számvevőszék élén történt vezetőváltást követően dr. Bánáti János, a MÜK elnöke kezdeményezésére személyes találkozó jött létre dr. Windisch Lászlóval, az ÁSZ elnökével, melynek eredményeképpen a felek egyetértettek abban, hogy közpénz felhasználásának hiányában nincs jogalapja az ÁSZ ellenőrzésének.

A MÜK és az ÁSZ egyeztetését követően kiadott közös közleményben a felek egyértelművé tették, hogy az ÁSZ-nak a köztestületként működő szakmai kamarák felett kizárólag akkor van ellenőrzési jogosultsága, ha a szakmai kamarák közpénzt használnak fel.

(MÜK 31. számú hírlevele)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.