Megtagadható-e egy ítélet elismerése azon az alapon, hogy sérti a szólásszabadságot?
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Meghatározó volt a Fővárosi Ítélőtábla szerepe a magyar bírósági rendszerben tavaly is – hangsúlyozta Senyei György Barna, az Országos Bírósági Hivatal elnöke Budapesten, a tábla összbírói értekezlete előtt tartott sajtótájékoztatón.
Az elnök a tábla teljesítményéről szólva kiemelte: az öt ítélőtábla közül a fővárosira érkezik a legtöbb ügy és itt a legmagasabb a befejezések száma is. Az ítélőtáblákra tavaly összesen 12 855 akta érkezett, ebből 7314 a fővárosira, ami az összes ítélőtáblai érkezés 56,9 százaléka. Továbbá 2022-höz képest 2023-ban 327-tel nőtt a Fővárosi Ítélőtáblára érkező ügyek száma
Az öt táblán befejezett összesen 12 328 ügyből a fővárosban 6825 fejeződött be, ez az összes táblai befejezés 55,4 százaléka.
A befejezések száma az előző évhez képest kissé csökkent, a folyamatban maradóké pedig nőtt, ami azonban a hatásköri változások miatt megnövekedett ügyteher következménye. 2022 márciusa óta ugyanis a törvényszékekről a fellebbezett közigazgatási perek a Fővárosi Ítélőtáblára kerülnek.
A hivatal elnöke kiemelte: a Fővárosi Ítélőtábla nemcsak az objektíven mérhető ügyteher mennyisége szempontjából meghatározó a magyar bírósági rendszerben, de szubjektív szempontból is, miután a központi régióban nagyobb az ügyek átlagos nehézségi foka is.
Senyei György Barna elmondta azt is, a Fővárosi Ítélőtáblán négy tárgyalóterem alkalmas távmeghallgatásra, tavaly a táblán 77 távmeghallgatást tartottak.
Ribai Csilla, a Fővárosi Ítélőtábla elnöke a tájékoztatón kiemelte: a bíróság időszerűen működik, tavaly az ügyek 85 százaléka féléven, 99,6 százaléka egy éven belül befejeződött. Ezen belül a perek 38,2 százaléka 3 hónapon belül, 43,6 százaléka 3-6 hónapon belül, 17,8 százaléka fél-egy éven belül lezárult.
A tavaly befejezett ügyek 0,3 százaléka 1-2 év közötti, 0,1 százaléka 2-3 év közötti időtartamú volt, ez összesen kevesebb mint 10 ügy. A nemperes ügyek 98,3 százaléka féléven, 99,96 százaléka egy éven belül befejeződött 2023-ban.
A tábla elnöke az ítélkezés megalapozottságáról szólva elmondta: a táblán megfellebbezett ügyek 4 százalékát helyezte hatályon kívül a Kúria. A rendkívül csekély számú hatályon kívül helyezés mutatja a Fővárosi Ítélőtábla „magas színvonalú ítélkezési tevékenységét” – áll a tábla sajtóanyagában.
Közölték azt is, hogy a tábla tavaly 5,2 milliárd forintból gazdálkodott, ebből 2,8 milliárd volt a dolgozók illetménye, 1,3 milliárd pedig dologi kiadás.
(MTI)
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
A négyoldalú megállapodás alapján a bírák és az igazságügyi alkalmazottak 2025. január 1. és 2027. január 1. között három ütemben kapnak béremelést. Így 2027-re a bírák az átlagos jövedelme 48 százalékkal, a bírósági titkároké és fogalmazóké 82 százalékkal, míg a bírósági tisztviselőké 100 százalékkal emelkedhet.
A szervezett bűnözés elleni aktuális rendészeti feladatokról, a szükséges nemzetközi együttműködésekről, az online világ térhódításáról, valamint a szervezett bűnözés áldozatairól is szó esett a Nemzeeti Közszolgálati Egyetem rendészeti eszmecseréjén – olvasható a ludovika.hu-n.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!