Több mint 100 katonai ülnököt avattak fel a Fővárosi Törvényszéken


2023. május 25-én ünnepélyes keretek között 114 új katonai ülnök tette le esküjét a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsának épületében.

A megjelenteket dr. Galajda Ágnes, a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsának igazgatási feladataival megbízott tanácselnöke köszöntötte, aki beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy a hivatásos bírók és a katonai ülnökök jogai és kötelességei a katonai büntetőeljárásban azonosak, az ítélkezés során ugyanazt a tevékenységet látják el. A büntetőeljárási törvény szerint a katonai büntetőügyekben elsőfokon ülnökként katonai ülnök jár el, aki nem lehet a vádlottnál alacsonyabb rendfokozatú. Kivételt képez, ha a vádlott tábornoki rendfokozatú és a bírósághoz megválasztott katonai ülnökökből nem lehet tanácsot alakítani. Ilyenkor az ügyben bármely tábornoki rendfokozatú
katonai ülnök eljárhat. A tanácselnök beszédének végén abbéli reményét fejezte ki, hogy az ülnököknek hivatali idejük során kevés katonai büntetőügyben kell majd eljárniuk. A köszöntést követően 114 főtiszt és tiszt – köztük 10 dandártábornok – tette le ünnepélyes katonai
ülnöki esküjét, amely során úgy a honvédség, mind a rendőrség és a büntetés-végrehajtás tagjai képviseltették magukat.

A Fővárosi Törvényszék elnöksége részéről dr. Nyilas Levente elnökhelyettes köszöntötte a megjelenteket, dr. Kiss Károly hadbíró alezredes pedig az ülnökökre váró feladatokról adott részletes tájékoztatást.

Forrás: Fővárosi Törvényszék sajtóanyaga


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 8.

Új pályázatok segítik a magyarországi innovációk szellemitulajdon-védelmét

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) 500 millió forint keretösszeggel hirdet felhívásokat magyarországi vállalkozások, kutatóhelyek, magánszemélyek számára szellemi alkotásaik levédetésére – tájékoztatta a NKFIH és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) közös közleményben szerdán.