Szakma

2017. február 24.

Kriminológia: bravúrral bűnről és büntetésről

Szerkesztési bravúrnak nevezete Hack Péter egyetemi docens a Kriminológia című, a Wolters Kluwer gondozásában megjelent ezer oldalas, hiánypótló művet, mely véleménye szerint felépítésében és nyelvezetében is igényes mű. A kritikai szemléletű kötetet méltatva Bíró Judit egyetemi docens úgy fogalmazott, a szerkesztők a szerzőkkel közösen nemcsak a bűnre és büntetésre fókuszáltak, hanem figyelemmel voltak a világunkra és a szenvedésre is.

2017. február 24.

Egyezmény a nők védelméért I. rész

A Kormány tervezetet tett közzé az Európa Tanács nőkkel szembeni erőszak és a kapcsolati erőszak elleni küzdelemről és azok megelőzéséről szóló, Isztambulban, 2011. május 11-én kelt Egyezménye kihirdetéséről. Az törvénytervezetben Magyarországnak az Egyezményhez tett fenntartásait is megjelölték. Az Egyezmény rendelkezéseit alábbi cikkünkben foglaljuk össze.

2017. február 23.

A tárgyaláson történő jelenlét elsősorban a vádlott joga és nem kötelessége

Az új kódex a nyomozás előtt egy úgynevezett előkészítő eljárással egészül ki, valamint átalakulnak a nyomozásra vonatozó szabályok, és új értelmezést kap az előkészítő ülés. Cikkünk negyedik részében az új büntetőeljárási törvény eljárási szakaszait ismertetjük az elsőfokú bírósági tárgyalásig.

2017. február 22.

Célegyenesben az új Be. – I. rész

A terhelt és a védő a nyomozási szakban a bíróságtól függetlenül formális egyezséget köthet a bűnösség beismeréséről.

2017. február 22.

Célegyenesben az új Be. – II. rész

A bíróság a vád tisztázása során bizonyítási eszközöket hivatalból csak pártatlanságának fenntartása mellett, az eljárási alapelvekre figyelemmel, indítványok alapján szerezhet be és vizsgálhat meg.

2017. február 21.

Az igazság­-igazságosság megjelenése a szabályozási elvekben

A büntető eljárásjogot elméleti és gyakorlati szinten művelőket egyaránt foglalkoztatja az a kérdés, hogy a büntetőeljárás milyen igazság kiszolgáltatására alkalmas eszközöket ad az arra hivatott intézmények kezébe. A kérdés az új Be. hajnalán különösen nagy jelentőséggel bír, hiszen alapjaiban határozhatja meg egy eljárási törvény arculatát, hogy hogyan szabja meg az igazság felderítésének a módját, továbbá hogy mi az a kategória, amire a büntetőeljárásban igazságként tekint.

2017. február 21.

Az új Be. szabályozási elvei: hatáskör, illetékesség – 1. rész

Amint arról már többször, több helyen is volt szó, az új büntetőeljárási törvény megalkotásának elveit két csoportba lehet sorolni: a kodifikációs irányelvek és a szabályozási elvek körébe. Ezen elvek nem hagynak kétséget afelől, hogy az új Be.-vel kapcsolatos legfontosabb kritériumok egyike az eljárás gyorsabbá (vagyis hatékonyabbá) tétele.

2017. február 21.

A kényszerintézkedések új rendszere

Az új büntetőeljárási törvény (Be.) közigazgatási és társadalmi egyeztetésre került szövegében a kényszerintézkedések (köztük a személyi szabadságot korlátozó kényszerintézkedések) kérdése a várakozásoknak megfelelően nagy érdeklődést váltott ki. A vitákon a probléma jellemzően két – egymással összefüggő – síkon, szakmai és alapelvi kérdésként is megjelent.

2017. február 20.

Jogszabályfigyelő 2017 – 7. hét

Alábbi cikkünkben, mivel a 2017/21-24. számú Magyar Közlönyök anyagai között közérdeklődésre számot tartó újdonság nem szerepelt, a hamarosan kezdődő parlamenti ülésszakkal kapcsolatos információkat szeretnénk megosztani az olvasóinkkal.