Szakma

2013. november 28.

Összhangba kerül az Mt. és az új Ptk.

Az Országgyűlés T/12824. számon tárgyalja az egyes törvényeknek az új Polgári Törvénykönyv hatálybalépésével összefüggő módosításáról szóló törvényjavaslatot, amely a Polgári Törvénykönyvről szóló a 2013. évi V. törvény (új Ptk.) számos tárgyköréhez kapcsolódva, rendkívül szerteágazó szabályozási területet átölelve többek között tartalmazza a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) módosítását is. A Törvényjavaslat alapvető célja az új Ptk. és más törvények, köztük kifejezetten az Mt. közötti összhang megteremtése.

2013. november 28.

Szegény a nép ügyvédje

Jóllehet sok százezer ember vette eddig igénybe a tíz éve életre hívott, a „nép ügyvédjeként” is becézett állami jogsegélyszolgálatot, ám miközben a rászorulók körében egyre népszerűbb az intézmény, maguk az ügyvédek jóval kevésbé vállalnak benne szerepet. Bár a számuk egy évtized alatt megduplázódott, ám így is mindössze alig több mint hatszázan dolgoznak a rendszerben. Ez nem is csoda, hiszen máig alig változott az amúgy is igen alacsony óradíjuk, a kifizetések pedig olykor hónapokat csúsznak. Az ügyvédek rendszerhibát emlegetnek, miközben a jogsegélyszolgálat szakmai irányítója, a KIH szerint a panaszok többsége abból ered, hogy sokan nem rendelkeznek pontos információkkal a díjmegállapítás jogszabályi hátteréről.

2013. november 27.

Sérült a tisztességes tárgyaláshoz való jog

A Strasbourgi Bíróság az ítélkezési szünet után, szeptember 24-én négy, míg október 10-én három magyar vonatkozású döntést tett közzé. Mindegyik ítélet elmarasztalja Magyarországot az Emberi Jogok Európai Egyezménye 6. cikk 1 bekezdése, azaz a tisztességes tárgyaláshoz való jog megsértése okán.

2013. november 26.

Az új Ptké. főbb rendelkezései ügyvédi szemmel

Az Országgyűlés a 2013. október 28-ai ülésnapján elfogadta az új Ptk. hatálybalépésével összefüggő átmeneti és felhatalmazó rendelkezésekről szóló 2013. évi CLXXVII. törvényt (új Ptké.). Cikksorozatunkban e törvény főbb rendelkezéseit mutatjuk be kiemelve az ügyvédi szakma szempontjából legfontosabb változásokat.

2013. november 26.

Ami a munkaszerződésbe kell

Az alábbi cikk a gyakorlati jogalkalmazó szemszögéből kívánja bemutatni, hogy a 2012. július 1-jét követően milyen új szabályozások, rendelkezések kerülhetnek be a munkaszerződésbe. Végighaladunk a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) előírásain, az egyes fejezetekből azonban kizárólagosan azok a részek kerülnek bemutatásra, amelyek alapját képezhetik új munkaszerződéses rendelkezéseknek.

2013. november 26.

„Rágalmazásért beperlem” – kriminalizálódott a rágalmazás

Rágalmazás miatt büntetőeljárások indítása a politikai vitakultúránk szerves részévé vált. A vádlottak többségében kritikát megfogalmazó újságírók, véleményformálók, de indult már eljárás tüntető aktivistával, történésszel, szociológussal, zenésszel szemben is. Míg a nemzetközi trend a rágalmazás és becsületsértés dekriminalizálása irányába halad, addig nálunk az amúgy is több sebből vérző szabályozás szigorítását fogadta el a Parlament. Az elmúlt másfél évtized gyakorlata szerint legkevésbé a hatalmon lévő politikusok tűrik a kritikát és leggyakrabban ők élnek a büntetőeljárás eszközével.

2013. november 21.

Lehet felmondási ok a csetelés?

Mit tehet a munkáltató, ha azt tapasztalja, hogy a munkavállaló baráti csetelést folytat a Facebookon meeting alatt? Hogyan járjon el, ha a tudomására jut, hogy a munkavállaló a közösségi oldalon rosszindulatú megjegyzéseket tesz kollégáira vagy felettesire? Vajon ezek a cselekmények megalapozhatják a munkáltatói felmondást? A viszonylag egyszerűnek tűnő kérdés számos gyakorlati és elméleti problémát vet fel.

2013. november 21.

Adatvédelmi jogsértés: nem jár egyéni kompenzáció

Hivatalosan is végére ért a Facebook finoman szólva is aggályos adatkezelési gyakorlata miatt indított kártérítési per. Az eset számos érdekességet tartogat, és kiváló alkalmat nyújt arra is, hogy röviden megismerkedjünk a csoportos igényérvényesítés egyesült államokbeli modelljének alapvető vonásaival. Az Ars Boni jogi folyóirat írása.
 

2013. november 18.

De lege lata a hamis tanúzásról

A 2012. évi C. törvény az azt megelőző törvényhez képest több változást is hozott a hamis tanúzás tényállását illetően. E körben elég csak utalni az újonnan bevezetett büntetési tételkeretekre, és arra, hogy a hamis tanúzás a választottbírósági eljárásban továbbra is elkövethető, annak ellenére, hogy a felhívott törvényhely explicit módon nem ad erre nézve eligazítást.

2013. november 15.

A hét jogesete: egyenlő munkáért egyenlő bér

Jelen cikkünkben a munkavállaló munkabéréhez kapcsolódó olyan jogesetet mutatunk be, amely még a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény hatálya alatt születet, azonban többé-kevésbé irányadónak tekinthető a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény hatálya alatt is, és egyben lehetőséget nyújt a módosuló rendelkezések bemutatására.