Orgazda, de milyen is?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A külön törvényben meghatározott nemesfém vagy fémötvözet-alkotórészeket tartalmazó kisebb értékű dologra elkövetett lopás vagy orgazdaság akkor minősül e körülménynél fogva súlyosabban, ha az elkövető célja nem magának a dolognak, hanem a benne levő fémtartalmú alkotórésznek az eltulajdonítása, illetőleg megszerzése – a Tatabányai Törvényszék eseti döntése.


Ami a tényállást illeti, a vádlott saját használatára, anyagi haszonszerzés végett lopott kerékpárt vásárolt (tudva, hogy a kerékpár lopott) ismeretlen személytől.

Az elsőfokú eljárás

Az illetékes járásbíróság bűnösnek találta a vádlottat orgazdaság vétségében, mivel lopásból származó dolgot szerzett meg vagyoni haszon céljából [új Btk. 379. § (1) bekezdés c) pont]. Ezen túlmenően a bíróság abból kiindulva, hogy a megvásárolt kerékpár nemcsak műanyag alkatrészeket, hanem olyan fémalkatrészeket is tartalmaz, amelyek engedélykötelesek, minősített esetként megállapította a kisebb értékű nemesfémre elkövetett orgazdaság bűntettét is, így súlyosabb büntetési tételt állapított meg.

A fellebbezés tartalma

A vádlott és védője többek között a büntetés enyhítése iránt nyújtott be fellebbezést, vitatták az elsőfokú bíróság által megállapított minősített eset megalapozottságát.

A másodfokú bíróság megállapításai

A törvényszék álláspontja szerint a járásbíróság a vádlott bűnösségének megállapításakor teljes mértékben az anyagi jog szabályainak megfelelően döntött, ugyanakkor a minősítést hibásnak találta. Mivel a nemesfémre történő elkövetés – mint minősítő körülmény – törvényi szintű szabályozásának az volt a célja, hogy az egyes fémek begyűjtésével és értékesítésével összefüggő visszaéléseket visszaszorítsa a gazdaságban, így a törvényszék szerint elengedhetetlen a minősített eset megállapításához, hogy az elkövető szerzési szándéka ne magára az ellopott tárgyra, hanem annak fémtartalmára irányuljon. Ez következik a fémkereskedelemről szóló törvény indokolásából, hangsúlyozta a törvényszék, amely a jogszabály létrehívásának okaként a gazdasági károkat okozó és a közszolgáltatások biztonságát fenyegető fémlopások (például távhővezetékek, vasúti berendezések, trafóházak, elektromos elosztószekrények, postai kábelek alkatrészei) és az illegális fémkereskedelem visszaszorítását, valamint a kulturális javak védelmét jelölte meg.

Bírósági Döntések Tára

A folyóirat egyfelől publikációs fórumot kíván biztosítani a megyei, illetve az ítélőtáblai döntések számára, másfelől azzal, hogy a mértékadó bírósági döntések közül válogat, a jogalkalmazás egységességét kívánja támogatni.

További információ és megrendelés >>

A törvényszék álláspontja szerint visszás helyzetet eredményezne az, ha egy fémtartalommal rendelkező tárgy megszerzése esetén automatikusan megállapítanák a nemesfémre történő elkövetést, hiszen maga a fémkereskedelemről szóló törvény is kizárja hatálya alól a járművek újrahasznosítására irányuló tevékenységet. Nem minősül ugyanis a törvény szerint fémkereskedelmi tevékenységnek a hulladékká vált gépjárművek, illetve motorkerékpárok megvételére, átvételére irányuló tevékenység, ha az a jármű rendeltetésszerű működését, illetve használatát szolgáló alkatrészeinek, tartozékainak, valamint felszereléseinek kinyerése érdekében történik azért, hogy azokat – rendeltetésüknek megfelelően újrahasználat végett – értékesíthesse [2. § (2) bekezdés a) pont].

Mivel üzemképesen működő tárgyak esetén nem lehet egyből és alappal arra a következtetésre jutni, hogy az elkövetői szándék eleve a nemesfém megszerzésére irányult (kivéve, ha az eset körülményei ezzel ellentétes elkövetői szándékot igazolnak), ezért a törvényszék nem látta megállapíthatónak a kisebb értékre elkövetett orgazdaság nemesfémre történő elkövetését, mint minősítő körülményt, és megváltoztatta az elsőfokú ítélet minősítését.

Az ismertetett döntés (Tatabányai Törvényszék 2. Bf. 119/2014.) a Kúriai Döntések 2015/1. számában B.4. szám alatt jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.