Valami régi, valami új: a közös szülői felügyelet kérdései


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2022. január 1-el módosultak a Ptk. Családjogi Könyvének szülői felügyeletet érintő rendelkezései, a közös szülői felügyeletet egyoldalú kérelemre is elrendelheti a bíróság, ha ez szolgálja a gyermek érdekét. Az új szabályok a hatálybalépést követően indult eljárásokban alkalmazhatók, mit hoznak a gyakorlatban a változások?

A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény Családjogi Könyvének szülői felügyeletet érintő rendelkezéseinek módosításait, azok elfogadását követőn, még hatályba lépésük előtt szakértőnkkel, dr. Wopera Zsuzsával részletesen értelmeztük. Ebben a cikkünkben kitértünk arra, hogy mit értünk pontosan a Ptk. módosításával bevezetett váltott gondoskodás alatt, miről kell döntenie a bíróságnak ennek elrendelése esetén. Továbbá áttekintettük, hogy milyen eljárásjogi eszközök állnak a bíróság rendelkezésére, hogy reális képet kapjon a gyermek-szülő viszonyról és megalapozott döntést hozhasson a kiskorú gyermek érdekében.

Sok kérdés vetődik fel azzal kapcsolatban, hogy egy már korábban meghozott jogerős bírósági döntés megváltoztatását lehet-e sikerrel alapítani a megváltozott jogszabályi környezetre hivatkozva vagy további feltételek fennállását is bizonyítani kell a szülői felügyelet gyakorlásának megváltoztatásához. Ezt a témát ebben a cikkben bontottuk ki részletesen dr. Wopera Zsuzsa segítségével.

Minden európai uniós tagállamban – így Magyarországon is – óriási vitákat keltett a váltott gondoskodást elrendelő bírósági döntés lehetőségének bevezetése. De vajon helye van ezekben a témákban az ideológiai vitáknak, vagy az empirikus kutatások adnak iránymutatást? dr. Illés Blanka ügyvéd külföldi kutatási eredményekből vont le következtetéseket.


Milyen feltételeknek kell teljesülnie a közös szülői felügyelet elrendeléséhez és mit jelent a váltott gondoskodás?  Többek között ezekre e kérdésekre adnak választ 2022. április 1-jén meghívott előadóink  – Prof. Dr. Wopera Zsuzsa egyetemi tanár; Dr. Kövesné Dr. Kósa Zsuzsanna bíró, Kúria; Dr. Subasicz Éva ügyvéd – bemutatva az új szabályozás elméleti hátterét, valamint annak gyakorlatát bírói és ügyvédi oldalról is. A webinárium a Microsoft Teams platformon zajlik.


A cikk a Wolters Kluwer Kft. termékeire/szolgáltatásaira vonatkozó reklámot tartalmaz.


Kapcsolódó cikkek

2021. december 6.

A szülői felügyelet gyakorlása újrarendezésének szempontjai a 2022. január 1-jén hatályba lépő szabályozás fényében

Előző cikkünkben részletesen bemutattuk, hogy a Ptk. Családjogi Könyvének szülői felügyelet gyakorlására vonatkozó rendelkezései hogyan változnak 2022. január 1-jével. Arra is kitértünk, hogy az új szabályokat csak a 2022. január 1. napján vagy azt követően indult bírósági eljárásokban kell alkalmazni. Sok kérdés vetődik fel ugyanakkor azzal kapcsolatban, hogy egy már korábban meghozott jogerős bírósági döntés megváltoztatását lehet-e sikerrel alapítani a megváltozott jogszabályi környezetre hivatkozva vagy további feltételek fennállását is bizonyítani kell a szülői felügyelet gyakorlásának megváltoztatásához. Ezekre a kérdésekre szakértőnkkel, Dr. Wopera Zsuzsával keressük a válaszokat.
2021. november 22.

Változások a közös szülői felügyelet gyakorlásában 2022. január 1-jétől

2021. november 17-én hirdették ki az egyes igazságügyi tárgyú, valamint kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2021. évi CXXII. törvényt (a továbbiakban: Módtv.), amelynek 86-88. §-ai 2022. január 1-jei hatálybalépéssel módosítják a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény Családjogi Könyvének szülői felügyeletet érintő rendelkezéseit. A módosításokat szakértőnkkel, dr. Wopera Zsuzsával értelmezzük.
2021. november 30.

Évi 52 költözés? Gondolatok a váltott gondoskodásról

Minden európai uniós tagállamban – így Magyarországon is – óriási vitákat keltett a váltott gondoskodást elrendelő bírósági döntés lehetőségének bevezetése. De vajon helye van ezekben a témákban az ideológiai vitáknak, vagy az empirikus kutatások adnak iránymutatást?