Feldarabolják a Facebookot?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Facebook arra kényszerülhet, hogy megváljon a WhatsApp és az Instagram közösségi médiaalkalmazásoktól, mert az amerikai fogyasztóvédelmi hatóság szinte az összes amerikai szövetségi állammal karöltve pert indított a közösségi média társaság ellen.

A fogyasztóvédelmi hatóság szerint a Facebook azért vásárolta meg ezeket az alkalmazásokat, mert konkurenciát jelentettek a cégre nézve.

Az per megindításával a Google anyavállalata, az Alphabet Inc., mellett a Facebook is komoly jogi kihívással néz szembe.

Az amerikai igazságügyi minisztérium azzal vádolta a Google-t, hogy a piaci erőfölényét a versenytársak kiszorítására használja.

A perek rávilágítanak arra, hogy a demokraták és a republikánusok egyetértenek abban, hogy a nagy techcégeket felelősségre kell vonni üzleti gyakorlataik miatt, néhányan a Google és a Facebook feldarabolását is támogatták.

A perben azzal vádolják a Facebookot, hogy felvásárolta a versenytársait, az Instagram fotómegosztó alkalmazást még 2012-ben 1 milliárd dollárért és a WhatsApp üzenetküldő alkalmazás 2014-ben 19 milliárd dollárért.

A fogyasztóvédelem és a szövetségi államok hatóságai szerint az ügyleteket visszamenőleg fel kell bontani. Ez valószínűleg hosszú jogi vitához vezet majd, mert azokat évekkel korábban pont a fogyasztóvédelmi hatóság engedélyezte.

„Közel egy évtizede a Facebook erőfölényét és monopóliumhatalmát arra használta, hogy kisebb riválisait kiszorítsa, a versenyt elfojtsa a felhasználók kárára” – nyilatkozta Letitia James New York-i főügyész 46 szövetségi állam nevében. A szövetségi államok közül Washington DC, Guam. Alabama, Georgia, Dél-Karolina és Dél-Dakota nem vett részt a perben.

(reuters.com)




Kapcsolódó cikkek

2024. július 9.

Olaszországban jogvita lett a strandolásból

Az olasz tengerpart elképzelhetetlenek strandfürdők nélkül. Az önkormányzatok évtizedekig átláthatatlanul adták ki az üzemeltetési jogokat, megsértve az uniós versenyjogot. A következőkben a szerző egy bizarr jogi és politikai vitát tár a Jogászvilág olvasói elé.

2024. június 24.

Mi köze a kékúszójú tonhalaknak a keresetek befogadhatóságához?

Cikkünkben az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés („EUMSz”) 263. cikkének (4) bekezdése alapján benyújtott közvetlen keresetek (megsemmisítési keresetek) egyes befogadhatósági feltételeit vizsgáljuk, elsődlegesen az Európai Unió Bírósága által kialakított esetjog alapján.