Lemondott a teljes moldovai alkotmánybíróság


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A tagok lemondásához az vezetett, hogy az alkotmánybíróság először lecsökkentette a kormány megalakítására rendelkezésre álló időt, majd felfüggesztette hivatalából az elnököt és helyére Igor Dodont nevezte ki.

Lemondott a teljes moldovai alkotmánybíróság azt követően, hogy a moldovai parlament megalakítása során hatalmi válság alakult ki az EU párti és az oroszpárti képviselők között, amelynek eredményeként a megkérdőjeleződött a felállt kormány legitimitása.

A tagok szerint azonban június 9-én az elnök felfüggesztésekor és az ideiglenes elnök kinevezésekor az alkotmánybíróság megsértette saját eljárási szabályait és a felek közötti egyenlő bánásmódot.

A Velencei Bizottság is kérte az alkotmánybíróság lemondását, amelyet azzal indokoltak, hogy: „ az alkotmánybíróságnak tudnia kell megfelelő távolságot tartani minden politikai erőtől és a közöttük felmerülő vitás kérdésekben független bíráskodást kell folytatniuk, úgy hogy a kialakult gyakorlatuknak is meg kell felelniük.”

A Velencei Bizottság mellett az Amnesty International Moldova, az Embassy of Human Rights, és a Transparency International Moldova is kérték az alkotmánybíróság tagjait, hogy mondjanak le tisztségükről.

Az alkotmánybíróság elnöke még június 20-án mondott le tisztségéről, ezért Veaceslav Zaporojant választották meg ideiglenes elnöknek.
A fenti döntéseket visszavonták és új a parlament a kormánnyal és tanáccsal az új tagok megválasztásáról.

(jurist.org)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 9.

Olaszországban jogvita lett a strandolásból

Az olasz tengerpart elképzelhetetlenek strandfürdők nélkül. Az önkormányzatok évtizedekig átláthatatlanul adták ki az üzemeltetési jogokat, megsértve az uniós versenyjogot. A következőkben a szerző egy bizarr jogi és politikai vitát tár a Jogászvilág olvasói elé.

2024. június 24.

Mi köze a kékúszójú tonhalaknak a keresetek befogadhatóságához?

Cikkünkben az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés („EUMSz”) 263. cikkének (4) bekezdése alapján benyújtott közvetlen keresetek (megsemmisítési keresetek) egyes befogadhatósági feltételeit vizsgáljuk, elsődlegesen az Európai Unió Bírósága által kialakított esetjog alapján.