Útkeresés a bizonytalanságban: szabályozási homokozók a vállalati mindennapokban
A cikksorozat második része gyakorlati módon és a szabályozási homokozók példáján keresztül arra keresi a választ, mit jelenthetnek ezek a vállalati mindennapokban.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
A VI. Jogászdíjról készült Jogászvilág Online Különszám célja, hogy a nyertesek bemutatásával inspirációt nyújtson a szakmai közösségnek, kiderüljön, milyen jogi innovációkat alkalmaznak a legjobbak, milyen irányba mozog a piac. A 8 kategória nyerteseit 2023. november 24-én, egy különleges Díjátadó Gálán hirdették ki. A 2022–2023-as Jogászdíj díjazottjai olyan pályázatokkal indultak, melyek büszkévé tehetik a jogásztársadalmat, inspirációt nyújthatnak a szakmai közösségnek, és példaképet állíthatnak az eljövendő jogászoknak.
Generatív mesterséges intelligencia, nagy nyelvi modellek, ChatGPT – csak kapkodtuk a fejünket az elmúlt egy évben, hogy mi hallucinálunk-e, vagy az algoritmus: mintha hirtelen egy teljesen új szakmát kellett volna megtanulnunk a jogászi hivatás mellett. És ez valóban így is van: a folyamatos tanulás szükségessége mellett nemcsak a jogszabályok ismeretének naprakészsége, hanem digitális készségeink folyamatos (és további) fejlesztése is elkerülhetetlenné vált, melynek immár egyre szervesebb részét képezi a mesterséges intelligencián (MI) alapuló megoldások ismerete.
Az intelligencia szó megtévesztő: nem szabad elfelejteni, hogy nem helyettesíti az emberi kreativitást és szakértelmet, a gép nem gondolkodik, azonban a jogi szakmában is nagy segítség lehet a LegalTech eszközök használata. Valójában már ma is sokkal több olyan eszközt használunk a mindennapi életben, mely részben valamelyik MI-módszert alkalmazza, még ha az nem is annyira látványos, mint egy „beszélő” chatbot.
„A jövő jogásza” (Future Ready Lawyer) kutatás eredményei alapján a jogászok közel háromnegyede állítja, hogy tisztában van a generatív mesterséges intelligencia munkájukban történő alkalmazásának módjával, és egyre nagyobb nyomást éreznek arra, hogy befektessenek és nagyobb mértékben alkalmazzák a technológiai eszközöket.
Látható, hogy a jogász szakma is felbolydult, a cél azonban továbbra is az, hogy a jogászok a tisztesség, etika és társadalmi felelősség szem előtt tartásával az ügyfelek döntéseit precíz szakmai tanácsokkal segítsék, ügyeikben a legmagasabb színvonalon járjanak el, és minél gördülékenyebbé tegyék a kommunikációt és a saját munkájukat. Ebből a szemszögből tekintve a technológia további segítséget nyújthat a válaszok gyorsabb megtalálásában, vagy a sablonfeladatok elvégzésében azért, hogy több idő maradjon a valódi jogászi, ügyvédi, jogtanácsosi munka tartalmas, kreativitást, emberi nézőpontot igénylő feladataira, és általánosan csökkentse a jogászokra nehezedő mindennapi munkaterhet.
Az innováció azonban nem korlátozódik a technológiára, ahogy a példaértékűség és ügyfélközpontúság sem: a Jogászdíj ezen szempontjai alapján a bírálóbizottság a jogászi hivatás művelésének minden spektrumát figyelembe véve díjazta azokat a megoldásokat, ügyeket, projekteket és tehetségeket, akik kiemelkedőt alkottak a saját területükön.
A pályázatokon egyértelműen látszott, hogy a befektetett emberi munka, a kitartás, és magas szintű szakértelem nem helyettesíthető, nem megkerülhető. A pályázatok rendkívül változatosak voltak, a bírálóbizottságnak nem volt könnyű dolga: egyéni történetek, vállalati ügyfelekért vívott tárgyalótermi csaták, digitális innovációk, jó és nehéz ügyek, valamint fiatal és még fiatalabb tehetségek versenyeztek az idei kategóriákban. Az idei évben először a szakmai kategóriák mellett Közönségdíj is kiosztásra került, továbbá a már hagyományosnak számító Életműdíjjal is méltóképpen elismerték a szakma egyik kiemelkedő alakját az eseményen.
A 2022–2023-as Jogászdíj díjazottjai olyan pályázatokkal indultak, melyek büszkévé tehetik a jogásztársadalmat, inspirációt nyújthatnak a szakmai közösségnek, és példaképet állíthatnak az eljövendő jogászoknak.
A Wolters Kluwer Jogászdíj kiadvány teljes egészében ingyenesen letölthető innen. |
Precursor Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. szakértői csapata: dr. Kollárné dr. Dombi Flóra, dr. Kollár Gergő, dr. Hohmann Balázs
A pályázat címe: Élen a szakterületi jó gyakorlat kialakításában – a Magyar Gyermekonkológiai Hálózat SCOPEDIS archivált mintagyűjtemény szervezeti és működési jellegű belső szabályozásának kialakítása
A díjat átadta: dr. Sükösd Péter, a Magyar Vállalati Compliance Társaság elnöke, az Extreme Digital-eMAG Kft. Jogi, Compliance és Kormányzati Kapcsolatok Igazgatója
CSŐVÁRI LEGAL
A pályázat címe: KKV holding-struktúra 2.0: beruházások egész évben óriási kedvezménnyel!
A díjat átadta: dr. Vámosi-Nagy Szabolcs, címzetes egyetemi tanár, ELTE ÁJK
Magyar Telekom Nyrt. Csoport Jogi Igazgatósága, Legal Service Evolution Squad (vezető: dr. Ungváry Botond, csapattagok: dr. Demény Péter, dr. Keresztury Marcell László, dr. Mikó Lilla, Pénzes Éva)
A pályázat címe: A Legal Magic Book: a jogtanácsosok digitális jogi szolgáltatásait összefogó intranetes portál és digitális megoldásainak bemutatása
A díjat átadta: dr. Jakab Roland, a Mesterséges Intelligencia Koalíció elnöke
Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda
A pályázat címe: Miből lesz a Zöld Ingatlan? avagy a fenntartható fejlődés ösztönzése az ingatlaniparban zöld-kötvény befektetések révén
A díjat átadta: dr. Fábián Ágnes a Joint Venture Szövetség elnöke, a Henkel Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója
Oppenheim Ügyvédi Iroda
A pályázat címe: Ki nevet a végén? – Egy humorcsatorna nevének története
A díjat átadta: dr. Lábody Péter, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala jogi, nemzetközi és innovációs ügyekért felelős elnökhelyettese
Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda (versenyjogi csapata)
A pályázat címe: Győzelem a Kúria előtt – avagy közreműködés a versenyjogi mögöttes felelősség új szabályrendszerének bírósági lefektetésében
A díjat átadta: dr. Hegymegi-Barakonyi Zoltán, a Magyar Versenyjogi Egyesület elnöke
Dr. Biró Zsófia
A pályázat címe: Stratégia – Innováció – Szabályozás: interdiszciplináris megközelítésben az energiajog
Mentora: dr. habil. Berke Gyula
A díjat átadta: dr. Herczegh Zsolt, a Budapesti Ügyvédi Kamara Jogtanácsosi Tagozatának elnöke
Bálint János
A pályázat címe: Uniós platformszabályozás komplex szemlélettel
Mentora: dr. Gosztonyi Gergely
A díjat átadta: Prof. dr. Trócsányi László, Magyar Jogász Egylet elnöke, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora
dr. Kósa Ferenc kapta.
A pályázat címe: Elektronikus ingatlan adásvétel (egyéb ingatlant érintő jognyilatkozat) az E-ING előtt
A díjat átadta: dr. Megyeri Andrea LLM, a Wolters Kluwer Hungary Kft. Innovációs és tartalomfejlesztési igazgatója
A cikksorozat második része gyakorlati módon és a szabályozási homokozók példáján keresztül arra keresi a választ, mit jelenthetnek ezek a vállalati mindennapokban.
A Jövő Jogásza Podcast Különkiadásában a jogász társadalom életében meghatározó szerepet betöltő jogászoktól, vezetőktől kapunk betekintést abba, hogyan viszonyulnak a jogi munka digitalizációjához. Dr. Megyeri Andrea és Dr. Ungváry Botond ezúttal Dr. Herczegh Zsolttal, a Budapesti Ügyvédi Kamara Jogtanácsosi Tagozat elnökével elnökével beszélget.
A kutatók hosszú ideje nem értenek egyet abban, hogy mi minősül nyílt forráskódú mesterséges intelligenciának. Egy befolyásos csoport most felajánlott egy választ.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!