Cégvilág

2024. január 15.

A magyar ESG törvény hatásai: széles körben érinti a hazai vállalkozásokat

A 2024 január 1-től hatályos hazai ESG törvény nagy hatással lesz a hazai vállalkozások életére. Aki időben lép az előnyhöz juthat, aki elkésik az hatalmas hátrányba kerül. Számos új betűszót kell megtanulni a vállalatvezetőknek, hogy ne egy fontos tárgyaláson hallják ezeket először.

AB: változik a szakszervezetek kollektív szerződéskötési joga
2024. január 15.

AB: változik a szakszervezetek kollektív szerződéskötési joga

Az Alkotmánybíróság (AB) döntése értelmében változik a szakszervezetek kollektív szerződéskötési joga azokban a helyzetekben, amikor több szakszervezet is működik a munkáltatónál, de a megállapodás megkötésében nem mindegyik vett részt aláíró félként. A döntés értelmében, amennyiben egy szakszervezet később, tehát már a kollektív szerződés megkötése után válik jogosulttá a kollektív szerződéskötésre, akkor a jövőben félként vehet részt a kollektív szerződés módosítására vonatkozó tárgyalásokon.

A marasztalási közigazgatási perek eltérő szabályai
2024. január 11.

A marasztalási közigazgatási perek eltérő szabályai

Ha közigazgatási perről beszélünk, akkor rendszerint valamilyen közigazgatási aktus, határozat, vagy végzés meghozatal, és ezek felülvizsgálata jut eszünkbe. Előfordulhat azonban olyan eset, amikor az eljáró közigazgatási szerv bíróság általi marasztalását kérhetjük.

2024. január 11.

Mindenhol ott van, mégsem látni: a nyílt forráskódú szoftver

Manapság akkor is szoftvereket használunk, ha nem is tudunk róla, hiszen az autóktól kezdve az okosórákon át egészen a háztartási berendezésekig, kivétel nélkül, valamilyen szoftver vagy applikáció segítségével működtetjük eszközeinket. Azt azonban kevesen tudják, hogy bármilyen szoftverről legyen szó, a fejlesztés során jó eséllyel nyílt forráskódú szoftverek felhasználására is sor kerül. A nyílt forráskódú szoftver remek megoldási lehetőségeket és kifogyhatatlan tudásbázist jelent, felhasználásának jogi vonatkozásai azonban korántsem ennyire egyértelműek. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalója.

2024. január 9.

Mesterséges intelligencia kutatás: erre használják a cégek az MI-t

A mesterséges intelligencia üzleti célú használatára már Magyarországon is egyre több a példa, bár az MI megítélése korántsem egységes a vállalkozók és felhasználók körében. A Billingo online számlázó legújabb kutatásában a hazai vállalkozások mesterséges intelligencia-használati szokásainak, az MI-t övező félelmeknek és várakozásoknak járt utána a cég közleménye szerint.

Így adózunk 2024-ben
2024. január 8.

Így adózunk 2024-ben

Emelkedett az üzemanyagok jövedéki adója, és törvényként hatályos maradt – időnként némi korrekcióval – a bankadó, a tranzakciós illeték és az energiaellátók jövedelemadója, a foglalkoztatók ekho-mentessége. Zöldadóként él tovább a légitársaságok extraprofit-adója, jön az adótanácsadók, adószakértők hatósági képzése és az eÁfa rendszer, az szja-törvény pedig kezeli az amerikai-magyar kettős adóztatásról szóló egyezmény megszűntét. Nulla százalékos áfakulcs alá kerülnek a napilapok, csökken a túró rudi áfája, és adómentes lesz a lottóötös.

Döntött az Európai Unió Bírósága: egyes vámjogi rendelkezések sértik az uniós jogot
2024. január 4.

Döntött az Európai Unió Bírósága: egyes vámjogi rendelkezések sértik az uniós jogot

Nem mindig az olcsóbb termék az olcsóbb! Avagy hogyan függ össze egy adott termék ára annak származásával, hogyan kell megállapítani a származását, és mit jelent ez a vámfizetési kötelezettség szempontjából? – Ezeket a kérdéseket elemezte a közelmúltban az Európai Unió Bírósága, majd ítéletében azt is megállapította, hogy egyes vámjogi (részlet-)szabályok sértik az Uniós Vámkódexet. Az új döntés érdekes mindazon cégek számára, akik az EU-n kívülről importálnak olyan termékeket, amelyeket több országban gyártanak, ugyanis felmerülhet, hogy korábban ők ezen – immáron érvénytelen szabályok – alapján fizettek vámot. Az ítéletet a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársai, dr. Bognár Alexandra és dr. Suller Noémi kommentálják.

2024. január 4.

A mesterséges intelligencia versenyre gyakorolt hatásait vizsgálja a GVH

A mesterséges intelligencia piaci hatásait vizsgálja a Gazdasági Versenyhivatal (GVH); miután úgy vélik, hogy az új technológia robbanásszerű terjedése torzíthatja a versenyt a digitális ágazatokban és kiszolgáltatottabb helyzetbe hozhatja a fogyasztókat, ezért a nemzeti versenyhatóság előre feltérképezi a kockázatokat – közölte a versenyhivatal.