Cikkek

2013. május 23. Életmód

A jogi szakma egyre nyitottabb a kommunikáció iránt

A jogi szakma egyre nyitottabb a kommunikáció iránt; a jogi, ügyvédi irodák részéről egyre általánosabb az igény az aktívabb kommunikációra – vélekedik a Capital Communications vezetője, dr. Hegyi Gábor és a cég igazgatója, Németh Sándor. Mindezt az egyre élesedő verseny és a válság is fokozza, a közeljövőben a gazdasági elemzőkhöz hasonlóan a jogi szakemberek is szakkommentátori szerepet tölthetnek be. Capital Communications Egyike Magyarország vezető pénzügyi és vállalati kommunikációs ügynökségeinek, amely az elmúlt években sikerrel segítette élvonalbeli ügyvédi irodák marketingtevékenységét is. Az ügynökség kommunikációs szolgáltatásokat nyújt a pénz- és tőkepiac szereplői, valamint a reálgazdaság hazai és külföldi nagyvállalatai számára. Fennállásának 13 éve alatt a Capital Communications több privatizációs, valamint tőkepiaci tranzakció során működött közre stratégiai tanácsadóként, és számos vállalati kommunikációs kampány, valamint hosszú távú kommunikációs projekt megvalósítója volt. Egyre nagyobb nyitottságot mutat a jogi szakma, az ügyvédség a kommunikáció iránt – állítja a Capital Communications vezetője, dr. Hegyi Gábor. A jog és kommunikáció kapcsolata tulajdonképpen kétirányú; a jogi irodák ma már egyre inkább igénylik az aktívabb kommunikációt. Másrészt a jogszabályok – különösen a nagyobb gazdasági ügyekben, például részvénytranzakciók, vállalatfelvásárlások esetében –…

2013. május 23. Életmód

Mongolok a spájzban

Miközben úgy tűnik, hogy csak a hollywoodi szériafilmek uralják a filmpiacot, azért háttérben csendesen bekúszik a mozikba egy-egy figyelemreméltó távolkeleti és orosz filmalkotás. Ezekből kiderül, hogy a kínai filmgyártás is képes maradandó alkotásokra – lásd például az Oscar-díjat is kapott misztikus Tigris és sárkányt – és az orosz filmes hagyományokat sem kell eltemetni. A közelmúltban bemutatott Mongol című német–kazahsztáni–orosz–mongol filmdráma mindkét filmes stílust ötvözi, ügyesen kikerülve a hollywoodi filmeknél megszokott kliséket. A film fogadtatása mindenesetre vegyesnek mondható. Vontatottnak tűnő stílusa nehezen emésztető azoknak, akik a sűrű, pattogó vágásokhoz szokott akciófilmeken nőttek fel, de aki már járt keleten, rögtön érzi, hogy a vontatott szerkezet hangulatközvetítő elemként tökéletesen funkcionál, a professzionálisan megkonstruált csatajelenetek pedig az akcióhívőket is kárpótolják. Mindezeket azért írom le, mert ezt a filmet más szemmel kell nézni, mint a kortársait. Akik emlékeznek Tarkovszkij Andrej Rubljovjában a harangöntő jelenet finom mozdulatira, tudják miről beszélek. A Mongol egy Dzsingisz Kán életéről szóló monumentális filmtrilógia első része, Dzsingisz Kán – Temudjin – gyermek és fiatalkorának hányattatásait kíséri végig a gyermekkori feleségválasztástól, a rabszolgaságon keresztül a mongol törzsek egységbe kovácsolásáig. Sergei Bodrov rendező…

2013. május 23. Életmód

Mediáció = működőképes jövő létrehozása

Milyen típusú ügyekkel foglalkozik a családi mediátor?

A mediáció egy rendkívül eredményes konfliktusrendezési módszer, amit tipikusan a régóta húzódó, patthelyzetbe került, megoldhatatlannak látszó ügyeknél alkalmaznak. Mire a felek a mediátor elé kerülnek, általában már nem kommunikálnak egymással, nem akarják, nem tudják meghallani egymás véleményét, az álláspontjaik megmerevednek, emiatt megegyezés nem tud létrejönni közöttük. Ez bármilyen peres, konfliktusos esetben igen komoly nehézséget okoz, gondoljunk csak a családi mediáció legtipikusabb területére, a válóperes ügyekre. A mediáció egyébként az élet bármilyen területén használható: oktatásügy, egészségügy, fogyasztóvédelem, sztrájkok, gazdasági, munkajogi, büntetőjogi, családjogi ügyek stb.

2013. május 23. Életmód

Géppisztolyropogás a Partizán étteremben

Ukrajna még mindig úgy él a többség szemében, mintha egy élhetetlen, kopasz maffiózókkal teli posztszovjet ország lenne, honfitársaink maximum Kárpátaljáig merészkednek, mintha a Vereckei emlékmű után véget érne Európa. Pedig, ha valaki eljut Kijevbe, biztos megdöbben, hogy a belvárosi utcák sokkal tisztábbak mint Budapest legtöbb belső kerületében, az itthoninál nagy átlagban mérsékeltebb árú vendéglők, bárok találhatók a belvárosban is, ahol nem verik át a külföldieket, még akkor sem, ha éjszaka tér be, a gyönyörű épületekről, templomokról nem is beszélve. És bármilyen furcsa, Ukrajna sokkal biztonságosabb helynek tűnik egy turista számára, mint néhány Nyugat-Európai nagyváros – bár jelen sorok írójának minden tárgyalótermi tapasztalatát igénybe kellett venni egyszer, hogy leszereljen néhány belékötő sírásót a beregszászi Sörkert fogadó kerthelyiségében, így a beígért temetőárki elkaparás elmaradt, és az este barátságos sörözésbe fulladt –, de ez az incidens bármely magyar falu kocsmájában is előfordulhatott volna. De most nem Kijevről, hanem egy másik ukrán nagyvárosról, Lvovról, Lvivről, vagy közismertebb nevén Lembergről szeretnék írni.

2013. május 23. Életmód

Testi és lelki betegségeink

A depresszió az egyik leggyakoribb betegség minden korosztályban szerte a világon. A magasabb iskolai végzettségűek és a jobb anyagi, társadalmi helyzetben élők között általában ritkábban fordul elő. Hazánkban a betegek száma körülbelül megegyezik a többi európai uniós ország adataival. A depresszió és a szorongás inkább a nőkre jellemző, míg a férfiaknál a kémiai és egyéb függőségek a gyakoribbak. A nőkre jellemzőek a „klasszikus” evészavarok: az anorexia és a bulimia nervosa. Ezek gyakorisága a fiatal nők között 1-2 százalék körül mozog, ugyanakkor jóval magasabb azok száma, akik nem merítik ki sem az anorexia, sem a bulimia kritériumait, ugyanakkor evészavarokhoz hasonló tüneteket mutatnak (pl. kóros súlycsökkentő stratégiák). „Az evészavarosok jelentős része kövér kisgyermek volt, illetve más okból kifolyólag súlyos önértékelési zavarral rendelkezik” – magyarázza dr. Purebl György pszichiáter, a SOTE Magatartástudományi Intézetének adjunktusa. „Ezekben a »klasszikus« evészavarokban nagyrészt (de nem kizárólag) nők szenvednek, ám az utóbbi években olyan testképzavarok is megjelentek, amelyek inkább férfiakra jellemzőek.” „A média azt sugározza, ami a fogyasztói társadalom alapja: vásároljunk minél többet, hiszen minden könnyen elérhetővé vált, bármit megvehetünk, amit megkívánunk, még az egészség is megvásárolható. Másrészről…

2013. május 23. Életmód

Búcsú Kiss Daisy-től

A Magyar Ügyvédi Kamara honlapján a következő szomorú hír olvasható: „Méltósággal viselt hosszú betegségben 2012. április 18-án elhunyt dr. Kiss Daisy ügyvéd, a Magyar Ügyvédi Kamara főtitkára. Halála pótolhatatlan veszteség az ügyvédi karnak és az egész magyar jogásztársadalomnak.Emlékét megőrizzük. Dr. Bánáti János elnök”

2013. május 23. Életmód

Támadnak a törpesünök!

A megszokott háziállat-párost – kutya-macska – a divatos háztartásokban mára felváltja a nyúl, a sün, a malac, illetve a leguán és a szakállas agáma. Ezek az utóbbi évek legnépszerűbb házi kedvencei. De persze még mindig az ebek és a cicák uralják a magyar lakásokat. Előbbiből kb. kettő, utóbbiból hárommillió él hazánkban.

2013. május 23. Életmód

A korrupció időszerű kérdései a Kriminálexpón

Az Ügyészek Országos Egyesülete és a Legfőbb Ügyészség május elején rendezte meg a KRIMINALEXPO IT-SEC nemzetközi konferenciát és szakkiállítást. Az Európa Kongresszusi Központban az állami és civil szervezetek, valamint a biztonsági, informatikai, kommunikációs és más vállalkozások részvételével 3 napon keresztül a bűnüldözéssel, a bűnmegelőzéssel és a közbiztonsággal foglalkozó előadássorozatot és szakkiállítást hallhattak és láthattak az érdeklődők. Ennek során az egyes kiállított eszközök helyszíni kipróbálására is lehetősége nyílt az odalátogatóknak. A konferencia öt témakörre épült, úgymint biztonság (köz-, magán- és üzlet), bűnmegelőzés, bűnüldözés, igazságszolgáltatás és informatika. Ezeken belül az alábbi szekciók szerepeltek: – A hamisítások elleni küzdelem: A közegészségre leginkább veszélyt jelentő élelmiszer- és gyógyszerhamisítások elleni hatékony védekezésre, valamint az okmányvédelemre hívták fel a hallgatóság figyelmét az érintett állami hivatalok, illetve a tudományos testületek képviselői, de jelen voltak a gyártók és a forgalmazók is. – Közbiztonsági konferencia: Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium szervezésében létrejött szekció a közbiztonság és közrend védelmében, valamint fenntartásában érintett szervek, szervezetek közötti együttműködésről és a kistérségi közbiztonság javításáról tanácskozott. – A Bűnügyi Szakértői és Kutatóintézet munkatársainak előadásai: A kutatók bemutatták a szakértői terület új lehetőségeit, törekvéseit. Az…

2013. május 23. Életmód

Az Aran-szigetek

Nyugat-Írország partjaitól háromnegyed órányi hajózással érhetők el az Aran-szigetek. Az Atlanti-óceánban húzódó három kis sziget, amennyire kicsi, olyan jelentős. Több százezer turista keresi fel évente, hogy saját maga fedezze fel az érintetlen múltat. Azt a vidéket, melynek lakói ma is a kihalóban lévő ősi ír nyelvet beszélik, és ma is olyan kietlen tájon élnek, ahogy őseik tették. Mondják, úgy emelkedik ki a tengerből a három Aran-sziget a Galway-öböl torkolatában, mint három hatalmas bálna. Itt fogják fel az óceán hullámait a hatalmas sziklák. A három sziget közül a legnagyobb a legnyugatabbra fekvő Inishmore (írül: Inis Mór), melyet nyolcszázan laknak. A középső sziget Inishmaan (Inis Meáin), ahol mindössze száznyolcvanan élnek, míg Inisheer (Inis Oírr), a legkisebb fekszik a legkeletebbre; itt a lakók száma meghaladja a kétszázat. Mindhárom sziget jellemzője, hogy az itt élők nyelvükben, életmódjukban, kultúrájukban igyekeznek megőrizni hagyományaikat. Bár az „anyaföldről”, vagyis az Ír-szigetről egyre inkább beszivárognak a modern élet tárgyai és az életvitel is változik, a táj, az éghajlat, a nyugodt élet, valamint az ősi kultúra tisztelete bő ezer embert még mindig a szigeteken tart. Az idő mindig enyhe és…

2013. május 23. Életmód

Bizalmi vagyonkezelés

Az ÜgyvédVilág korábbi számaiban több riportunk foglalkozott a „Family business”-sel, és már akkor felmerült a családi vállalkozások öröklésénél a következő kérdés: mi legyen a vagyon sorsa, ha a jogutód nem képes arra, hogy az apai örökséget életben tartsa?